Karadeniz Pet

Bir sonra ki aşama da ne yapmam gerekiyor?

eray2pac

Yeni Üye
Merhabalar,

Yaklaşık 20 gün önce güzel ve sağlıklı bir dişi muhabbet kuşu sahiplendim. Biraz eğitim denedim. İlk bir kaç gün hiç ellemedim. Sonrasın da burada okuduğum şeyleri yapmaya çalıştım. İlk olarak 2 3 gün elimi sürekli kafese sokarak sabit tuttum, güvenini kazanmaya çalıştım. Ardından yavaş ve hafif temaslarla dokunmaya ve sevmeye başladım. Gel zaman git zaman derken parmağıma ufakta olsa alıştı. Elimi kafese soktuğum zaman parmağıma çıkıyor, yanaklarını kulaklarını ve göğsünü sevdiriyor. ( Kafasını sevmeye kalktığım zaman ısırıyor, nedeni ne olabilir? Ardından salmaya çalıştım. Saldığım da ise sanki 20 yıldır odam da yaşıyormuş ve odayı tanıyormuş gibi bir kaç tur attı ve kafesinin üstüne kondu. :) Kafesinin üstündeyken kafese yaklaştığım zaman kaçıyor ama uçmuyor. Parmağımla almaya çalıştığım zaman deli gibi koşturuyor kafesin üstünde. Bazen ise kaçmadığı zaman parmağıma alıp omuzuma ya da kafama koyuyorum. ( Omuzuma koyduğum zaman sırt tarafıma gidiyor saklanıyor gibi) Velhasıl asıl soracağım şey şimdi ne yapmam gerekiyor omuzuma kafama gelmesi için ve saldığım da kafesinin üstündeyken kaçmaması için.

Herkese iyi forumla dilerim.

Merhaba. Kafasını sevdirmeyi istememesi normal. Güzel taktikler kullanmışsın. alışması da iyiye işaret.
Bir de şunu dene: Gece yatarken yemlikleri çıkart. Sabah elinden yem yedirmeye çalış. Yemi verirken bir zil sesi veya parmak şıklatması ses çıkartabilirsin. Şartlı refleks hayvanlarda işe yarar.
İyi günlerde besleyin.

Merhaba Levent ACAR,

Yemlikleri çıkarmadığım halde elimden yem yiyor o konu da sıkıntım yok. Sıkıntım sadece kafes dışında çok ürkek ve yabani olması.

Geri