Karadeniz Pet

Bir Türlü İyileşmeyen Kuşum

Hocam ilaç tedavisi, suluğuna ilaç koyarak yapıyoruz. Gece suluğunu alıyorum, sabah ilaçları koyup veriyorum, suluğu koyar koymaz gelip içiyor hemen. İkindi vakti saat 4'e kadar yaklaşık genelde kabarık ve uyukluyor, sonrasında biraz daha iyi. Dün maşallah ı vardı, iyi demiştim. Bugün kabarık uyukluyor yine ve hiç yem yemedi.

Dışkılarıda farklılık gösteriyor. Gün içinde yaklaşık 30 dışkı yapıyorsa, 25 tanesi düzgün 5 tanesi su gibi ishal.

Suyu özellikle sabahları çok içtiği için, ilaçlar ağır geliyor ve ilaç aldıktan belli bir saate kadar bu şekilde kabarıp uyukluyor olabilir mi?
ABİ YUVALIĞA İNCE TALAŞ OLURMU

Sulphamezathine ve baytril den sonra tekrar tahlil yapılmış olsaydı iyi olurdu.
Tedavi ye devam edin, eğer durumda Bi değişiklik olmazsa tahlil yaptırın.
fıstıkkkk.jpeg
fıstıkkk.jpeg

Hocam bugün dışkıları bu şekilde. İlaç tedavisinin 8. günü hala kabarık ve uyukluyor ve iştahı çok az.

Hocam tahlilden kastınız swap testi mi? Eğer swap testi ise tahlil örneğini nereden almaları gerekiyor?

Önceki veteriner kafesin tabanındaki dışkıdan almıştı, sonraki veteriner hekime anlattığımda çok saçma demişti.
Evet swap testini kastediyorum.
Tekrar yapılırsa, kesin tanıya ulaşırız.

Evet swap testini kastediyorum.
Tekrar yapılırsa, kesin tanıya ulaşırız.
Hocam az önce aradım swap testi yapan yeri, hekim muayenedeymiş, çıkınca beni arıcaklar.

Mesajımı yazarken aradılar, laboratuvar kapalı bugün, yarında haftasonu pazaretsi getir dediler ama yarın bir ihtimal laboratuvarı arayıp sorcaklar.

Ağırlığı 40 gram geliyor hocam şu an. Küçük kafese koyup hassas tartı ile tartıyorum daha sonra kendi kafesine koyuyom kuşu, küçük kafesi boş tartıyorum.

Hocam az önce aradım swap testi yapan yeri, hekim muayenedeymiş, çıkınca beni arıcaklar.

Mesajımı yazarken aradılar, laboratuvar kapalı bugün, yarında haftasonu pazaretsi getir dediler ama yarın bir ihtimal laboratuvarı arayıp sorcaklar.

Ağırlığı 40 gram geliyor hocam şu an. Küçük kafese koyup hassas tartı ile tartıyorum daha sonra kendi kafesine koyuyom kuşu, küçük kafesi boş tartıyorum.
Küçük kafesin ağırlığı da dahil mi?

Hocam tahlilden kastınız swap testi mi? Eğer swap testi ise tahlil örneğini nereden almaları gerekiyor?

Önceki veteriner kafesin tabanındaki dışkıdan almıştı, sonraki veteriner hekime anlattığımda çok saçma demişti.
Swap testinde dışkının yapılır yapılmaz alınması gerekiyor kafes tabanında bir süre bekleyen dışkı doğru sonuçları vermez.

Aynı şekilde sadece dışkıdan değil kursak sıvısı alınarakta swap testi yapılabilmektedir.

Swap testinde dışkının yapılır yapılmaz alınması gerekiyor kafes tabanında bir süre bekleyen dışkı doğru sonuçları vermez.

Aynı şekilde sadece dışkıdan değil kursak sıvısı alınarakta swap testi yapılabilmektedir.
Hocam çok veteriner gezdik, çok ilaç kullandık. Birçok yer swap testi yapmadan kendi özel ilaçlarından veriyor. Bence sadece semptonları yok ediyor.

Sanırım en iyisi hastalandığından swap testi alıp, sonuçlara göre ilaç temin etmek.

Yarın sabahtan arayacağız, laboratuvar açıksa yarın götürcem. Değilse maalesef pazartesiye kalcak.

Hocam çok veteriner gezdik, çok ilaç kullandık. Birçok yer swap testi yapmadan kendi özel ilaçlarından veriyor. Bence sadece semptonları yok ediyor.

Sanırım en iyisi hastalandığından swap testi alıp, sonuçlara göre ilaç temin etmek.

Yarın sabahtan arayacağız, laboratuvar açıksa yarın götürcem. Değilse maalesef pazartesiye kalcak.
Bu kadar uzun süren tedavi ve ilaç takviyeleri sonucunda hala devam eden rahatsızlık mevcut ise mutlaka test yapılıp sonucuna göre tedaviye başlanmalı artık.

Bu kadar uzun süren tedavi ve ilaç takviyeleri sonucunda hala devam eden rahatsızlık mevcut ise mutlaka test yapılıp sonucuna göre tedaviye başlanmalı artık.
Hocam götürdüğüm birçok veteriner ilginç bir şekilde swap testi yapmak istemedi. Son gittiğim yer, kuşun arkasından alındığını ve kuşu çok zorladığını, üstelik sonuçların geç çıktığını ve çok sağlıklı sonuçlar vermediğini söyleyerek yapmadı, kendi özel ilaçlarından verdiler. Ondan önceki yerede söyledim, orasıda test sonucu uzun sürüyor ..... gibi şeyler söyleyip yapmadı. Umarım yarın açıktır, bir an önce test yaptırıp sonuçları öğrenip doğru tedaviye başlarız.

Hocam götürdüğüm birçok veteriner ilginç bir şekilde swap testi yapmak istemedi. Son gittiğim yer, kuşun arkasından alındığını ve kuşu çok zorladığını, üstelik sonuçların geç çıktığını ve çok sağlıklı sonuçlar vermediğini söyleyerek yapmadı, kendi özel ilaçlarından verdiler. Ondan önceki yerede söyledim, orasıda test sonucu uzun sürüyor ..... gibi şeyler söyleyip yapmadı. Umarım yarın açıktır, bir an önce test yaptırıp sonuçları öğrenip doğru tedaviye başlarız.
Veterinerlerde sevmediğim çok fazla huy var, işini düzgün yapanları tenzih ediyorum :) Umarım doğru bir veteriner hekime denk gelirsiniz varsayımlar yerine artık test sonucuna göre tedavi önerilir.

Veterinerlerde sevmediğim çok fazla huy var, işini düzgün yapanları tenzih ediyorum :) Umarım doğru bir veteriner hekime denk gelirsiniz varsayımlar yerine artık test sonucuna göre tedavi önerilir.
Hocam daha önceden de çok gittim, çok fazla para ödedim ama bu sefer sadece bir yere 940 TL ödeyip 0 etki alınca ve daha sonraki ve önceki veterinerlerde kendi özel diye nitelendirdiği ilaçları verip, onlarda sadece semptonları yok edip ilacı bırakınca eski haline geri geldiğini görünce illallah ettim, çok sinirlendim.

Bundan sonra -umarım olmaz- kuşlarım rahatsızlanınca swap testi yaptırıp sonuca göre ilaç tedavisi uygulayacağım ve sadece tek bir veterinere gideceğim.

Bir veteriner kliniğinde, küçük şişeye ilaç hazırlayıp verdiler. Vitamin verdiler ama yanımda hazırladılar yani gördüm evimde de röhnfried hariç diğer vitaminlerin neredeyse hepsi olduğu için hepsini biliyorum. Trocan şişesinden çıkarıp damlalıkla içine koyduğunu gördüm.

Hocam diğer erkek kuşum 35 gram geliyor ama şimdi hasta olan kuşun yediğinin 10 15 katı yem yiyiyordur. 2016 dan beri ishal. Götürdüğüm veterinerler ona da bir çözüm bulamadı.
2016 dan beri ishal ise bakteriyel kaynaklı olduğunu sanmıyorum, şayet olsa şimdiye kadar ölmüş olurdu..
Ona hiç tahlil yaptırdınız mı?

2016 dan beri ishal ise bakteriyel kaynaklı olduğunu sanmıyorum, şayet olsa şimdiye kadar ölmüş olurdu..
Ona hiç tahlil yaptırdınız mı?
Onu birkaç veterinere götürdüm. Hatta bir tanesine 3 bin TL civarına ödeme yapmıştım. Yoğun bakımda kalması gerek demişlerdi. Yoğun bakımdayken ne yaptılar bilmiyorum ama ishali geçmişti, eve gelince tekrar ishal oldu. Hocam çok su içiyor ama. Geçenlerde farklı veterinere götürdüm. Film çekti, karaciğer büyümesi var dedi. Sindirim sisteminde enfeksiyon var dedi, sabah ve akşam olmak üzere gram+ ve gram- antibiyotik verdi. 10 gün kullandık sonuç olarak 0 etki.

2016 da askere gittiğimde olmuş, annemde veterinerlere götürmüş, en spn birisi bunla ilgilenen biri vardıda şimdi gitti mi demiş. Psikolojik demeye getirmiş ama ne kadar doğru bilemedim.

35 gram geliyor o. ama 50 gram gelen kuşlar gibi yiyiyordur. Çok fazla su içiyor. 200 ml lik suluğu 3-4 günde bitircek kadar çok içiyor hocam. Yem olarak aspur-akdarı-sarı darı veriyorum. Arada yumurta maması. Grit kum koyuyorum. Kalsiyum da takıyorum ama ne zaman taksam çok yiyiyor sonra çok kusuyor. Bu şekilde de acil veterinere götürmüştüm. Artık kalsiyum takmıyorum kafesine.

Geri