Karadeniz Pet

Bitmeyen Tüy Değişimi

FındıkBaba

Onursal Üye
Merhabalar. Benim 1.5 yaşında erkek bir muhabbet kuşum var kuşumun çok sık tüy değiştirdiğini düşünüyorum. En son tüy değişiminin üzerinden 2 ay geçmemesine rağmen yeniden tüy değiştirtmeye başladı. Her defasında farklı tüyler yenileniyor. Geçen sefer kuyruğu ve ince tüyler yenilenmişti bu sefer de kafa , yanak , küçük kanatlar ve ara tüyler yenileniyor. Kuşuma "Garden Mix" marka içeriğinde renkli parçalar olmayan ambalajlı karışık yem kullanıyorum. Bunun dışında da kalamar kemiği , kalsiyum blok, taze meyve, sebze ve yeşillik veriyorum. Ara ara da suluğuna damla olarak Vitamin ve Mineral takviyesi yapıyorum. Sizce bu durum yediklerinden kaynaklanıyor olabilir mi? Küçüklükten mamaya pek alışmadığı için yaptığım mamalardan bir iki kez alıp bırakıyor. Bu yaşına kadar pek mama vermedim sizce hata mı yapıyorum? Saydığım yiyecekler dışında sizin de kuşlarınıza verdiğiniz tohum veya ek besinler varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Not: Kuşumun tüylerinde herhangi bir hastalık yok.

Haftada 2 3 kez banyo yaptırın.
Kaliteli bir B vitamini kullanın, mesela versele lega ,beforvel gibi .Haftada 1,2 kez verin kuşa.
Hergün az miktar yulaf verin.
b vitaminini doğal olarak nasıl alabilir? dal darıda b vitamini var diye biliyorum yeterli olurmu o?

peki bütün vitaminleri içeren güvenilir bir vitamin varmı? ben avisol-a aldım verdim 2 gün ama ne kadar iyi bilgim yok.
Avisol çok yeterli bir ürün değil daha kaliteli,geniş kapsamlı ürünlere bakabilirsiniz.Aynı tüy sorunu bizde de vardı mutavit kullanarak çözdüm çok şükür.Sadece tüy dönemi ve tüylenmeye yönelik bir ürün.

Avisol çok yeterli bir ürün değil daha kaliteli,geniş kapsamlı ürünlere bakabilirsiniz.Aynı tüy sorunu bizde de vardı mutavit kullanarak çözdüm çok şükür.Sadece tüy dönemi ve tüylenmeye yönelik bir ürün.
diğer vitaminler genelde büyük hayvanlar için olduğu için dozaj olayını filan bilmek lazım o yüzden hiç kullanmadım vitamin avisol dışında 8 yıldırda sağlıklı çokta şart değil bence ama fazla vitamin göz çıkarmaz tabi bulursak :D

diğer vitaminler genelde büyük hayvanlar için olduğu için dozaj olayını filan bilmek lazım o yüzden hiç kullanmadım vitamin avisol dışında 8 yıldırda sağlıklı çokta şart değil bence ama fazla vitamin göz çıkarmaz tabi bulursak :D
Mama ve çeşitli beslenmeyle çok şart değil tabi ama ben çok sık olmamak kaydıyla veriyorum.Kuşlar için olan ürünlerde dozaj sıkıntısı yaşanmıyor.Sürekli tüy sorununu da dediğim gibi extra bir ürünle çözmek zorunda kaldım,yağmur gibi tüy döken hayvan normale döndü.

peki bütün vitaminleri içeren güvenilir bir vitamin varmı? ben avisol-a aldım verdim 2 gün ama ne kadar iyi bilgim yok.
Avisol a çöp bi ürün. Mutavit ya da Beforvel alın yeterli olur tüy dönemi için.

233
Haftada 2 3 kez banyo yaptırın.
Kaliteli bir B vitamini kullanın, mesela versele lega ,beforvel gibi .Haftada 1,2 kez verin kuşa.
Hergün az miktar yulaf verin.

Kullandığım ürünler bunlar. Bunların dışında ekstra bir B vitamini takviyesi almam gerekiyor mu? Kuşumun yeminin içinde çok fazla yulaf var. Yemliğindeki yulafları aralayıp miktarını düşürdüm. Bana bir kuşçu çok fazla yulaf verirsen tüy değişimi sürekli tekrarlanır ve kuşta yağlanma olur demişti. Sizce yulaftan da olabilir mi bu durum?

Kullandığım ürünler bunlar. Bunların dışında ekstra bir B vitamini takviyesi almam gerekiyor mu? Kuşumun yeminin içinde çok fazla yulaf var. Yemliğindeki yulafları aralayıp miktarını düşürdüm. Bana bir kuşçu çok fazla yulaf verirsen tüy değişimi sürekli tekrarlanır ve kuşta yağlanma olur demişti. Sizce yulaftan da olabilir mi bu durum?
Bu multivitaminler iyi değil, yetersiz. Multivitamin olarak röhnfried gerwit-w ya da nekton s öneririm. Tüy dönemi için evet ekstra b vitamini almanız gerek.

Evet yulafı fazla tüketirse tüye girer hayvan ve bu tekrarlanır..

sizinki yine iyi 2 ay aradan sonra tüye tekrar girmiş.Bizim papağan aralıksız 2- aydır tüyde havaların aşırı sıcak olması çok büyük etken.

Güncelleme: Kuşum dün gece üşümüş ve hafif soğuk algınlığı olmuş. Kuşumun kafesinin ısınması için LED lamba yerine yabancı bir hobiciden öğrenmiş olduğum yöntemi uyguluyorum. Ayak ısıtıcısı cihazını kafesin altına koyuyorum ve kafesin önünün alt kısmıyla beraber arka ve yan kısımlarını örtüp kafes içindeki ısıyı dengede tutuyorum. Bu ısı kuşu bunaltacak kadar sıcak değil sadece kafesin içindeki sıcaklığını dengede tutacak kadar. Dünden beri kuşumun bulunduğu odayı ısıtıp aynı sıcaklıkta tutmaya çalışıyorum. Nasıl üşüdüğünü halen anlamış değilim. Önceki gün kuş salınık iken pencereyi yarım açıp odayı 30 dk kadar havalandırmıştım, o gün de hava çok sıcaktı ama o esnada üşüdüğünü tahmin ediyorum.

(Bazı arkadaşlar kuş bunalır diye düşünebilirler ama kuşum küçüklükten beri alışık üstünün örtülmesine zaten kafesini de en az dışarısı kadar seviyor. Hatta kafesine girer girmez çok mutlu oluyor ve konuşup ötmeye başlıyor.)

ALF-Ayak-Is-t-c

Bu multivitaminler iyi değil, yetersiz. Multivitamin olarak röhnfried gerwit-w ya da nekton s öneririm. Tüy dönemi için evet ekstra b vitamini almanız gerek.

Cevabınız teşekkür ederim önerdiğiniz vitaminlerden birini temin edeceğim.

sizinki yine iyi 2 ay aradan sonra tüye tekrar girmiş.Bizim papağan aralıksız 2- aydır tüyde havaların aşırı sıcak olması çok büyük etken.
Evet tüy dökümü sıcak havalardan da olabilir. Yazık ya tüy değimi karın ağrısı ve halsizlik yapıyormuş. Bu dönemde kanatlı dostlarımızla özenle ilgilenmemiz gerekiyor :)

recai bey röhfreid gerwit vitamin muhabbet kuşlarına uygunmudur faydasını gördünüzmü almayı düşünüyorum da ishal filan yapmaz değilmi?

recai bey röhfreid gerwit vitamin muhabbet kuşlarına uygunmudur faydasını gördünüzmü almayı düşünüyorum da ishal filan yapmaz değilmi?
Yok ishal yapmaz. Piyasadaki en iyi multivitaminlerden birisidir.

Yok ishal yapmaz. Piyasadaki en iyi multivitaminlerden birisidir.
100 ml 50-55 tl satılıyor uzun sürede gider herhalde.Hastalık dışında normal zamanda kullanabilirim değilmi ne kadar sıklıkta 100 ml suluğa kaç damla yapıyoruz? alıcam internetten

Geri