Karadeniz Pet

Böcekli Yem

esin.

Meraklı Üye
Bugün kuşlarıma yem ve multivitamin aldım, yanında yulaf, mısır ve kurutulmuş meyve karışımı paketli aldım. Yulafı elimle yediriyorum, aldığım yerin markası, kuşların satıldığı bir yerdi. Çok temiz duruyor ama yemlere baktığımda içinde canlı kurt gördüm. Yulaf paketinin içinde evde çok sayıda siyah böcekler vardı. Yemi henüz açmadım ama tarihi geçmiş yem satılmıyordu. Bozulduğundanmı yoksa onlarıda mı birlikte yiyecekler, bilginiz var mı?

hiç öyle şey duymadım:eek:bence böceklenmiş olabilir ben olsam vermezdim.

hiç öyle şey duymadım:eek:bence böceklenmiş olabilir ben olsam vermezdim.
Hadi yaa verilmezmi diyorsunuz :( Yulafta çıktı sadece ve sultanlara verilen siyah birşeyde kurt görmüştüm orada. Almadım ondan tabiiki. Hepsini aynı marka aldım diğer yemleri bittiğinde açacağım yenisini. Bildiğim markadan kokteyl aldım hiçbir şey çıkmadı. Mısır felan almıştım o markadan onlarda çıkmazsa iyi :(

Hadi yaa verilmezmi diyorsunuz :( Yulafta çıktı sadece ve sultanlara verilen siyah birşeyde kurt görmüştüm orada. Almadım ondan tabiiki. Hepsini aynı marka aldım diğer yemleri bittiğinde açacağım yenisini. Bildiğim markadan kokteyl aldım hiçbir şey çıkmadı. Mısır felan almıştım o markadan onlarda çıkmazsa iyi :(
Ben olsam vermezdim.

En çabuk böceklenen yem yulaftır sakın vermeyin kuşlarınıza bozulmuş..

En çabuk böceklenen yem yulaftır sakın vermeyin kuşlarınıza bozulmuş..
Dün öğlen saatlerinde taneyle elimle yedirdim ikisinede, dişi yine gece kusmaya başladı birşey çıkarmadı. Birdaha yedirmem teşekkürler söylediğiniz için. Mısır ve yemlerinde de aynı sorunla karşılaşmam umarım.

Ebola olabilir direkt olarak sakın vermeyin

Ebola olabilir direkt olarak sakın vermeyin
Ebola virüs degilmi? Yulafla bağlantısını anlatırmısınız? Diğerine birşey olmadı ama birdaha olmaz dediğim kusmayı kuşum 3.kez yaptı dün. Dilini çıkarmaya başladı kuş kumu verdim sindiremediği birşey vardır diye geçti sonra.

Yulaflar hemen bozuluyor son kullanma tarihi geçmemişse bile hemen böceklenir. O yemleri atın yenilerini alın ve size tavsiyem yemlerini sık sık böceklenme ve bayatlamaya karşı içeriğini ve kokusunu kontrol edin son tarihine bakmadan.

Suyuna 3-4 damla sirke koyun 1-2 gün. İnşallah birşey olmamıştır. Bayat yem hasta edebilir.

Yulaflar hemen bozuluyor son kullanma tarihi geçmemişse bile hemen böceklenir. O yemleri atın yenilerini alın ve size tavsiyem yemlerini sık sık böceklenme ve bayatlamaya karşı içeriğini ve kokusunu kontrol edin son tarihine bakmadan.

Suyuna 3-4 damla sirke koyun 1-2 gün. İnşallah birşey olmamıştır. Bayat yem hasta edebilir.
Zarar verdiğini farkettim, birkaç kişiye sorduk böcekten protein aldıkları için yemeleri gerektiğini söylediler. Atacaktım yoksa. Tarihi 2020 yazıyor. Normal yemini açmadım daha sanmıyorum ama kuşlara verilen siyah renkli çekirdek görünümlü yemin içindede kurt görmüştüm. Dışkısı uzun zamandır normal değil, kusmasıda vardı zaten birşey olacak diye korkuyorum. Veterinere kontrol için gideceğiz kafes taşınmıyor bagaja bile sığmıyor. Sularına sık sık sirke koyardım ama dünden itibaren (A, B1, B2, B6, C, D2, Nicotinamide içeren) multivitamin damlatıyorum.

Son düzenleme:

Hocam bir şey soracağım , ben de yaklaşık 3 ay önce aldığım yulafı kuşlarıma yediriyorum. Kapalı alanda duruyor yulaf , herhangi bir böcek vb görmedim ama bozulmuş mudur ?

Maalesef ki pek çok satıcı ürünleri uygun ortamda bekletmiyor. Bu da son kullanma tarihi gelmeden bozulmalara yol açıyor.
Büyük çiçek ve hayvan ürünleri satılan bir yerden aldım güvenilir olur diye düşündüm karşısında kuşlar satılıyordu cam içinde. Sağlıklı görünmüyordu yemler kurt,böcek vb. Sadece yulafta olsun bari uzak bir yerdi ancak dün gidebildim. Yemde de çıkarsa şikayet mektubu yazsam iyi olacak. Bitiyor zaten eski yemleri. Insanlar bilmeden alıp kullanıyordur, bende sonradan farkettim.

Son düzenleme:
Ebola virüs degilmi? Yulafla bağlantısını anlatırmısınız? Diğerine birşey olmadı ama birdaha olmaz dediğim kusmayı kuşum 3.kez yaptı dün. Dilini çıkarmaya başladı kuş kumu verdim sindiremediği birşey vardır diye geçti sonra.

Kuruma hastalığı olarak geçer böcekli yemlerde bu virüs oldukça yaygın hale gelir ve kuşlarda kuruma veyahurt gırtlak mantarına sebep olur.

Kuruma hastalığı olarak geçer böcekli yemlerde bu virüs oldukça yaygın hale gelir ve kuşlarda kuruma veyahurt gırtlak mantarına sebep olur.
Inşallah olmamıştır birşey :( gece birden kafasını sallayıp gagasını açmaya başladı çok kez tekrarladı bunu. Dün birşey olmadı, kusacağında akşamları yapıyor genelde. Dışkısıda normal değil (bazen katı yapıyor.) Dediğim gibi yeme bakmadım daha diğerinin bitmesini bekliyorum. Böcekler poşetinin dışına doğru çıkmıştı, baktım içindede çok var. Yemlerinin vesaire olduğu poşetin içine koymuştuk böcekler içine girmişse problem olurmu?

Hocam bir şey soracağım , ben de yaklaşık 3 ay önce aldığım yulafı kuşlarıma yediriyorum. Kapalı alanda duruyor yulaf , herhangi bir böcek vb görmedim ama bozulmuş mudur ?

Böcek görmeseniz bile; Yemin paketinin kavanozun içinde yulaflar sanki bir örümcek ağı varmış gibi birbirine yapışıp sarkıyorsa, ya da elektriklenmiş gibi pakete yapışıp sallanıyorsa o yem böceklenmiş demektir zaten dediğim görüntü varsa bir terslik olduğunu anlarsınız. Kapalı yerde bile olsa sık sık kokusunu ve görüntüsünü kontrol etmek lazım.

Inşallah olmamıştır birşey :( gece birden kafasını sallayıp gagasını açmaya başladı çok kez tekrarladı bunu. Dün birşey olmadı, kusacağında akşamları yapıyor genelde. Dışkısıda normal değil (bazen katı yapıyor.) Dediğim gibi yeme bakmadım daha diğerinin bitmesini bekliyorum. Böcekler poşetinin dışına doğru çıkmıştı, baktım içindede çok var. Yemlerinin vesaire olduğu poşetin içine koymuştuk böcekler içine girmişse problem olurmu?

Yemlerin olduğu poşete koyduysanız şöyle eğer diğer yemlerin ağzı iyice kapalı ise sorun olmaz fakat birbirine karıştırdıysanız hepsini atmanız gerekli.

Yemlerin olduğu poşete koyduysanız şöyle eğer diğer yemlerin ağzı iyice kapalı ise sorun olmaz fakat birbirine karıştırdıysanız hepsini atmanız gerekli.
Yemin üzerine poşet örtmüştüm ama kumları felan açıktı yani.

Dışkısı düzelmedi mi?

Geri