Karadeniz Pet

burunda tıkanıklık

berberirem

Yeni Üye
Merhabalar. Dişi kuşumun burnunda tıkanıklık var delikleri çok açık değil küçülmüş durumda sümüksü yapı gibi bir şey var koyu krem renginde. Elime alıp ıslak kulak çubuğu ile hafifçe dokunarak temizlemeye çalıştım ama geçmedi. Ötüşünde ya da yemesinde bir sıkıntı yok. Tüyleri kabarık değil hırıltılı soluma yok bir hastalık belirtisi yok yani keyfi yerinde ve yem yemesi su içmesi de yerinde. Erkek kuşumdaki gibi burun delikleri net şekilde açık değil. Uzun süredir de ceresi kahverengileşmedi dişi kuşumun üstelik ceresi de hafif mavi tonlarında acaba bununla bir bağlantısı var mıdır? Sıkıntı nedir anlayamadım bilen birileri yardımcı olursa sevinirim.

Resim paylaşabilirseniz daha sağlıklı yorumlar gelebilir.

Resim paylaşabilirseniz daha sağlıklı yorumlar gelebilir.

image1-min.jpeg
image2-min.jpeg

Şimdilik isterseniz tuzlu su ile hafifçe silin üstlerinden kulak çöpü ile rahatlatıyor diye biliyorum ve dışkı kontrolü için tabana kağıt havlu serebilirsiniz.Bu resimdeki kuş erkeğe benziyor mavi çünkü ceresi.

Şimdilik isterseniz tuzlu su ile hafifçe silin üstlerinden kulak çöpü ile rahatlatıyor diye biliyorum ve dışkı kontrolü için tabana kağıt havlu serebilirsiniz.Bu resimdeki kuş erkeğe benziyor mavi çünkü ceresi.
Yani ben de çok şaşkınım çünkü dişi kuş. ceresi kahverengiydi dönem dönem ceresi beyazlaşır hafif mavileşirdi sonradan yine kahverengine dönerdi ama uzun süredir böyle mavi kaldı dönmedi kahveye. Erkek kuşumla o zaman birbirlerine kur yapmazdı diye düşünüyorum. dışkısında bir sorun yok diye düşünüyorum
39BF4605-B5B4-43D4-956C-4B4958E59228.jpeg

Öyleyse tuzlu su ile silmeyi deneyin bir de kuşak çöpü yardımıyla nemlendirerek.

Yani ben de çok şaşkınım çünkü dişi kuş. ceresi kahverengiydi dönem dönem ceresi beyazlaşır hafif mavileşirdi sonradan yine kahverengine dönerdi ama uzun süredir böyle mavi kaldı dönmedi kahveye. Erkek kuşumla o zaman birbirlerine kur yapmazdı diye düşünüyorum. dışkısında bir sorun yok diye düşünüyorum Ekli dosyayı görüntüle 53800
Kuş dişi. Kızgınlık dönemleri haricinde ceresi açık maviye dönebilir.
Kuş rahat nefes alabiliyorsa çok fazla müdahaleye gerek yok. Kulak çöpü ile çok az miktarda tuzlu su ya da 50/50 oranında zeytinyağlı su uygulayabilirsiniz. Kulak çöpünün nemlenmesi yeterli, çok fazla ıslanmamasına dikkat edin.

Kuş dişi. Kızgınlık dönemleri haricinde ceresi açık maviye dönebilir.
Kuş rahat nefes alabiliyorsa çok fazla müdahaleye gerek yok. Kulak çöpü ile çok az miktarda tuzlu su ya da 50/50 oranında zeytinyağlı su uygulayabilirsiniz. Kulak çöpünün nemlenmesi yeterli, çok fazla ıslanmamasına dikkat edin.
Peki ceresinin uzun süre böyle kalması normal mi çünkü daha önce bu kadar beyaz-mavi kalmamıştı

Geri