Karadeniz Pet

Cennet papağanımızın hastalığı hakkında

Ozgurkisas

Yeni Üye
Herkese merhaba. Yaklaşık 1,5 yaşında bir cennet papağanım var. Kuşumuzda 3 haftadır burun akıntısı, ötmeme, kabarıklık, hapşırma, gaga aralık, hırıltılı ve vikvik nefes alma, bir uyuma isteği fakat bunun yanında yem, su içmesi ve dışkılaması normal bir halde duruyor. Hastalığının ilk başında bulunduğum yerde veterinere götürdüm ve neocure isminde antibiyotik ve şırıngada bir vitamin ilacı verdi. İlacı kullanımının 2. Gününde poposunda şişlik oluştu. Fakat dışkılamasında bir sorun olmadı. 5 gün kullanım sonucunda hiç bir faydasını görmedik. Veteriner de kuşlardan ziyade kedi köpeklere bakıyor. Kuşlardan pek anlamadığı ortada.
3-4 gün sonra başka bir kuşçu w.n. red ve ornispecial isminde bir ilacı karıştırıp 7 gün boyunca kullanmamızı önerdi. Bu ilacıda kullandık bu ilacında bir faydasını görmedik. Hala aynı durumda. Poposundaki şişlikten dolayı muhtemelen uçamıyor. Uçarken düşüyor. Ayrıca iyice göğüs kemiği sivri bi şekilde ortaya çıktı ve zayıfladı. Hayvanı süreli sıcak tutmaya özen gösteriyoruz, sevdiği yiyecekleri veriyoruz. Bulunduğum yerde daha önce götürdüğüm veteriner dışında biri yok. İnternetten ve kulaktan dolma bilgilerle bişiler yapıp duruyorum fakat hiç faydasını göremedim. Fikir ve yorumlarınızı merak ediyorum

Size son durumuyla alakalı bir video linki ve fotoğraf ekliyorum.
B5070C34-A960-49A1-AB0B-D8A2A7D1AACC.jpeg

F2DD4276-4EF2-4072-9C79-89D1C3EC0697.jpeg
635EF5F0-B622-4371-836A-739A0BEE5F45.jpeg

popo şişliği ve bu halsizlik hali sizce niye olabilir. Genel olarak bi tahmininiz varmı

popo şişliği ve bu halsizlik hali sizce niye olabilir. Genel olarak bi tahmininiz varmı
Halsizlik hırıltı gibi durumlar solunum sorunu sebebi ile olabilir, anüs şişliği ise kabızlık, anüste dışkı birikmesi yada sindirim sorunları sebebi ile olabilir. Kaliteli bir probiyotik alıp kullanmanız sindirim sistemi açısından sağlıklı olur.

Dışkılama sorunu yaşıyor yani dışkı yaparken zorlanıyor ise kulak çubuğuna az miktarda zeytinyağı damlatıp kuşun anüs kısmına hafifçe masaj yaparak sürebilirsiniz, dışkılama sorunu varsa rahatlatacaktır.

Geri