Karadeniz Pet

Çiftleşme Sorunu Dişi Kuşun Gaga Göstermesi!

Budgyowner

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar, haftalardır uğraşıyorum malum dişim kızışmıştı, yanına erkek aldım 3 hafta oluyor, şimdi erkek dişinin tüylerini kaşıyor uzun uzun, araları iyi ama çiftleşme girişimi olduğunda dişi erkeği ya gagalıyor ya da tünekte o üstte erkek alt tarafta birbirlerine vurmadan gaga gösterip uzaklaşıyorlar... Lütfen bilen arkadaşlar yorum yaparsa beni aydınlatır, Bu işin sonunda çiftleşme olacak mı olmayacak mı sizce? Selamlar.

Aynı sorun bende de var bekleyip duruyorum dişi kızıştı erkek kızıştı ama ciftlesmiyolar

Kızışmışlarsa Rahatsiz edecek herhangi bi durum yoksa ciflesirler yada ayirma yontemi uygulayan

Kızışmışlarsa Rahatsiz edecek herhangi bi durum yoksa ciflesirler yada ayirma yontemi uygulayan
Erkek kafese hakim, güzel anlaşıyorlar, erkeğin girişimleri bir süre sonra tutar mı onu merak ediyorum ya da ebediyen böyle çiftleşmeden bekleyecek mi...

Ben doğanın kanunu gereği çiftleseceklerini düşünüyorum.Ama 1 ay ama 1 sene eninde sonunda ciftlesirler.

Benim ciftlerdende bazıları kur yapma kasima yem kusma vardı fakat ciflesmeyenleri ayırıp 1-2 hafta bekletip tekrar birlestirdiklerimde hemen ciflesiyorlardi tabi bazılarının eşi tutmuyor değiştiriyorum onemli olan kuşların ciflesmeleri için huzursuz edici şeylerden kaçınmak gerekir tabi kuşun huyuna göre değişebiliyor bir cift sakin bir yer isterken diğer cift etrafı takmadanda ciflesiyordu kuslari ayırıp 2-3 günde mama vererek 2 hafta sonra birlestir fakat bu arada ciflesme sesi acmanı tavsiye ederim çünkü kuslar etkilenecektir bu yüzden üretim hanede verim almak eve göre artiyor

Benim ciftlerdende bazıları kur yapma kasima yem kusma vardı fakat ciflesmeyenleri ayırıp 1-2 hafta bekletip tekrar birlestirdiklerimde hemen ciflesiyorlardi tabi bazılarının eşi tutmuyor değiştiriyorum onemli olan kuşların ciflesmeleri için huzursuz edici şeylerden kaçınmak gerekir tabi kuşun huyuna göre değişebiliyor bir cift sakin bir yer isterken diğer cift etrafı takmadanda ciflesiyordu kuslari ayırıp 2-3 günde mama vererek 2 hafta sonra birlestir fakat bu arada ciflesme sesi acmanı tavsiye ederim çünkü kuslar etkilenecektir bu yüzden üretim hanede verim almak eve göre artiyor
uzun süreli hiç ayırmadım ama 2 3 gün ayırdım, kafese dişiyi bırakınca iki yabancı gibi durup sonra kafalarını kaşıyorlar. İnternette izledim, anında çiftleşme gerçekleşiyor kafese dişiyi atınca :) Bugün hiç dokunmadım çifte, akşam kafeste erkeğin tüylerinden buldum, yani beyaz olan kısımlarından, acaba diyorum erkek tüye mi giriyor? Hoş bu kavramı sadece duydum olursa ilk kez tecrübe edeceğim...

Genelde tuyde eşe olan ilgi azalır derler fakat tuyde olup da cifleşmek istiyen erkekde gördüm :) tamamen kuşun huyuna bağlı birşey :)

Az önce kuşları bir araya getirip youtube'den coşturacak kuş sesleri dinlettim, erkek kafa sallıyor yukarı aşağı, epey aktif gördüm hoşuma da gitti, nihayetinde yavaş yavaş sonuç alıyor gibiyim... inşallah yumurta ve bebelerin resimlerini sonuç alırsam ilerleyen aylarda burada neşeyle paylaşmak ümidiyle... :)

müjde çiftleşmeye yaklaştık diye düşünüyorum... Dün erkek kuş dişiye ayak attı, ha gayret az kaldı :)

Hadi insallah diside izin verdi mi tamamdir bu is;)
Hocam çok teşekkür ederim. Ben artık kuşlarımın çift olduğuna eminim, çünkü şimdi uzun uzun birbirlerini besliyorlar da... Tek sıkıntım birincisi yuvaya talaş koydum ve dişi artık yuvaya girmiyor, ben gelince yuvanın kenarında tüneyip korkuyor sanırım içeri girmiyor, bir de kafes tabanında topak halde beyaz tüyler ve dişinin küçük 1 2 tüyünü buluyorum, ayrıca dişinin baş tüylerinde seyrelme var gibi... Yemeleri içmeleri iştahları güzel, çift oldular ya varsın bir kaç ay geç yumurtlasınlar :)

Hocam çok teşekkür ederim. Ben artık kuşlarımın çift olduğuna eminim, çünkü şimdi uzun uzun birbirlerini besliyorlar da... Tek sıkıntım birincisi yuvaya talaş koydum ve dişi artık yuvaya girmiyor, ben gelince yuvanın kenarında tüneyip korkuyor sanırım içeri girmiyor, bir de kafes tabanında topak halde beyaz tüyler ve dişinin küçük 1 2 tüyünü buluyorum, ayrıca dişinin baş tüylerinde seyrelme var gibi... Yemeleri içmeleri iştahları güzel, çift oldular ya varsın bir kaç ay geç yumurtlasınlar :)
Talasi alin istemiyor korkuyor olabilir