Karadeniz Pet

Cinsiyet?

• Konbuyu başlatan RuPTuR
  • Başlangıç tarihi

Dişi mi erkek mi?

• Kullanılan toplam oy
    2
  • Anket kapatılmış .
R

RuPTuR

Guest
Arkadaşlar merhaba.
9 ay önce balkondayken parmağıma gelen muhabbet kuşu sonrasında ben de eski hobime geri döndüm. Kafes yaptım,yediği önünde yemediği ardında derken bir de eş alalım dedik hanımla. Bursa'da üretici bir arkadaştan dişi diye aynı renkte ve boyda bir kuş aldık. Ancak aradan 7 ay geçmesine rağmen herhangi bir kuluçka durumu yok :( O yüzden eğer yardımcı olabilirseniz cinsiyetini belirlemek istiyorum:confused: Fotoğrafları mevcut,gerekirse videolarını da gönderebilirim.
https://skydrive.live.com/redir?resid=E5026AD6D8DFAD2B!359&authkey=!ABPmJnacOpje-bA&v=3
https://skydrive.live.com/redir?resid=E5026AD6D8DFAD2B!360&authkey=!AKS1vrgCDcvGoAY&v=3
Gagası koyu mavi olan balkona gelen,diğeri üreticiden alınan.
Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

ikiside erkek gibi

ilk resimde önde olan dişi digeri erkek.

%50-%50 şu anda sonuç :)
Koyu gagalı olan diğerine ağızla kusuyor öteki de yiyor,öpüşmeler falan var ama bu arada kavgalar da var.Birbirlerinin tüylerini düzeltiyorlar gagalarıyla.Koyu gagalı erkek birkaç kere kuluçkalığa çağırdı diğerini ama öteki sallamadı.Bu arada kesinlikle birbirlerinden ayrılmıyorlar.Olurda biri diğerini kaybederse cıngar çıkıyor evin içinde :)
Aslında videoyu düzenleyebilirsem paylaşacağım burada.

kuslarınız es olmus durumda 7 ay oldu diyorsunuz yuvalık takılıysa bu zamana kadar ilgisini cekmesi gerekirdi. yuvalık takılıysa içerisine kus kumu koyun bence ilgisini o sekilde cektirebilirsiniz.

Yemine nijer tohumu ve bir yemliğe çok az pul biber karıştırın.yumurta mamasına yerse havuç rendeleyin keçiboynuzu tozu ceviz fındık fıstık ezmesi felan ekleyin. Suyuna mineral damla,neoform yada vitaform damlatın.yulafiçi tohumu.halen bişey yoksa kardeş kardeş yaşasınlar.

Bana kalırsa kafesiniz salma sanırım yanına 1 veya 2 tane dişi koymanızı tavsiye ederim boyutunu bilmiyorum ama büyük olduğunu düşünüyorum

Yemine nijer tohumu ve bir yemliğe çok az pul biber karıştırın.yumurta mamasına yerse havuç rendeleyin keçiboynuzu tozu ceviz fındık fıstık ezmesi felan ekleyin. Suyuna mineral damla,neoform yada vitaform damlatın.yulafiçi tohumu.halen bişey yoksa kardeş kardeş yaşasınlar.

Nijer tohumu sürekli karışım olarak var yemlerinde.pul biberi duymamıştım deneyeyim. Yumurta maması hiç yapmadım,havuç kesinlikle yemiyorlar.Şimdiye kadar verebildiğim meyve karpuz-yeşillik marul.Ceviz-fındık-fıstık-çekirdek vs yüzüne bakmıyorlar. Sularına sera mineral ve bioteknik vitamin ekliyorum. Yulaf yemlerinde karışım olarak bulunmakta. Erkek olan ağzımdan yemek yemeyi baya seviyor.

Bana kalırsa kafesiniz salma sanırım yanına 1 veya 2 tane dişi koymanızı tavsiye ederim boyutunu bilmiyorum ama büyük olduğunu düşünüyorum

Kafes ölçüleri 60*40*50h + üst kat 30*20*20h + üst kata yandan monte 25*15*15h kuluçkalık. Özellikle büyük yaptım,yavru vs olursa aynı yerde kalacaklar çünkü. Başka dişi almamamın nedeni eş olduğu dişi haricindekileri sonra ne yapacağım? 2-3 aya kadar birşey olmazsa büyük ihtimalle geri verip başka dişi alacağım üretici arkadaştan(tabi geri kabul ederse)
Bu arada video ile ilgili bir sıkıntı var mı? İzlenebiliyor mu?

Kafes boyutu iyi ama zaten dişi daha kızışmamış yani yumurtaya biraz daha zaman var nijer ve vitamin desteği yapabilirsiniz ayrıca videoyu skydrive'da paylaştığınız için silverlight yüklemek gerek youtube veya diğer video paylaşım sitelerine upload ederseniz daha iyi olur

Bunda düşünecek yada net olmayan bişey yok.1 erkek 1 dişi..

Fakat sizin dişinizin ceresi muhtemelen hep o şekilde kalır..Bazı mutasyonlarda o cere rengini görebiliyoruz..

benim anlamadığım bi konu var. eş tutmadı diye üreticiye geri vermek neden. amaç için mi bakıyoruz sadece hayvanları. yavrulasınlar diyemi? petshopda ki kuşların halini hepimiz biliyoruz. içler acısı. birde yaşına yaklaşmış kuş kimse almaz kolay kolay geri vermek niye ? uçu yavru yapmaması mı ? insafsızca ve hayvan sevgisine yakışmayan bir durum.

benim anlamadığım bi konu var. eş tutmadı diye üreticiye geri vermek neden. amaç için mi bakıyoruz sadece hayvanları. yavrulasınlar diyemi? petshopda ki kuşların halini hepimiz biliyoruz. içler acısı. birde yaşına yaklaşmış kuş kimse almaz kolay kolay geri vermek niye ? suçu yavru yapmaması mı ? insafsızca ve hayvan sevgisine yakışmayan bir durum.

Ben kuşu elimdeki erkeğe eş olması için almıştım. Üreticiden özellikle 1 yaşına yakın kuş olsun dedim ama olmadığı için elindeki en yaşlı dişi kuşu aldım ki o da;bu kimseyle eş tutmadı belki sende tutar,olmazsa geri getirirsin başkasıyla deneriz demişti.Ayrıca aldığım yer petshop değil,üretimhane.Yedikleri önlerinde yemedikleri ardlarında :) Birbirine eş olmamış kuşları zorla bir arada tutmak asıl insafsızca ve hayvan sevgisine yakışmayan bir durum.Çünkü doğada hayvanlar çiftleşecekleri bir eş ararlar. Bu imkanlarını ellerinden alıp iki kuşu kafese kapatmak mı hayvan sevgisi?
Neyse tartışma yaratmaya gerek yok,lakin herkesin farklı görüşü olabilir...

1383655_516174368471799_284328631_n.jpg
mavi olan erkekmi