Karadeniz Pet

Dişi Kuş Yuvada Yavru Varken Yumurtladı Ne Yapmalıyım---

Budgyowner

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar yuvada 24 günlük 1 yavrumuz var, tüylendi ama yuvadan çıkmadı, bugün bir baktım yuvada bir yumurta var. Şimdi benim ne yapmam lazım bilemiyorum, aklıma gelenler:
- Yavruyu ayırmalı mıyım? Yem kıramadı daha, yuvadan da çıkmadı, sabah alıp kafes tabanına yemin üstüne bıraksam alışır mı mesela?
- Dişi çok halsiz, ben normalde yavru yeme düşse, erkekle dişiyi ayırıp dişiyi dinlendirecektim ama dişi yumurtaya başladı, bu durumda erkeği ayırsam mı acaba, ya da ne yapsam?

şimdiden değerli yorumlarınız için çok teşekkürler.

Benim de bir çiftimde son iki yavrusu yuvadayken yumurtlamış hem de iki tane haberim yoktu görünce yavruları hemen aldım herhalde küçüğü 28 günlük falandı yem kırabiliyorlardı ama . Bence siz yumurtaya ellemeyin ama yuvaya ve kafese dal darı koyun yuvaya yem serpin . Kafesin tabanına ufak bir tabakta yem koyun . Zaten 2-3 gün sonra öğrenir yem kırmasını inşaallah öğrendiği an da alın yavruyu yuvadan . Bu kuluçka sonrasında da kuşları dinlendirmek için son yavru 15 -16 günlük olunca erkeği kafeste alın yoksa tekrar çiftleşebilirler

Benim de bir çiftimde son iki yavrusu yuvadayken yumurtlamış hem de iki tane haberim yoktu görünce yavruları hemen aldım herhalde küçüğü 28 günlük falandı yem kırabiliyorlardı ama . Bence siz yumurtaya ellemeyin ama yuvaya ve kafese dal darı koyun yuvaya yem serpin . Kafesin tabanına ufak bir tabakta yem koyun . Zaten 2-3 gün sonra öğrenir yem kırmasını inşaallah öğrendiği an da alın yavruyu yuvadan . Bu kuluçka sonrasında da kuşları dinlendirmek için son yavru 15 -16 günlük olunca erkeği kafeste alın yoksa tekrar çiftleşebilirler
çok teşekkürler sağolun

Keşke ilk yumurtayı görür görmez yuvadan aldaydınız. İlk 4 yumurtayı toplayana kadar yavru yeme düşerdi. 5. Yumurta gelince ilk dördünü yuvaya geri koyardınız. Özellikle dişiye mutlaka D vitamini takviyesi yapın. Diğerlerine de ama dişininki biraz daha elzem. Yumurtlarken. Yumurta kabuğu da verin bol bol.

Keşke ilk yumurtayı görür görmez yuvadan aldaydınız. İlk 4 yumurtayı toplayana kadar yavru yeme düşerdi. 5. Yumurta gelince ilk dördünü yuvaya geri koyardınız. Özellikle dişiye mutlaka D vitamini takviyesi yapın. Diğerlerine de ama dişininki biraz daha elzem. Yumurtlarken. Yumurta kabuğu da verin bol bol.
Selçuk hocam bu yumurtaları toplarken yerine sahte yumurta koymalıyuz değil mi

Değerli yorumarınız için teşekkürler
2 yumurta var yuvada ve yavru kuşumuz da içeride, talak koydum yuvaya, benim merak ettiğim dişi çiftleşmeden kaçıyor gibi, erkekle dişi çiftleşmeden dişi yumurtaya başlamış olabilir mi???