Karadeniz Pet

Dişi kuşum yumurtluyor

tubicontuner

Yeni Üye
Merhaba;
Benim yaklaşık 4 yaşlarında bir dişi muhabbet kuşum var. Ben kuşumun yanına 3 ay kadar önce erkek muhabbet kuşu aldım. Kafeslerine yuvalık taktım. o aralar dişi çok agresifti. Yuvalığın kızgınlığıyla bizi görünce çiftleşme pozisyonu alıyordu ama erkeği yanına yaklaştırmıyordu. Dişi kuşum 1er gün aralıklarla 4 yumurta yaptı ve üzerine yattı. Biz bu dönemde ilgiyi tamamen kestik. İlgilenmedik. Aradan 1 hafta geçince eve geldiğimizde erkek kuşu yuvalığın tüneğinde gördük. sonra bir süre takip ettik. erkek kuş dişiyi beslemeye başlamıştı ama dişi yine ara ara saldırıyordu erkek kuşuma. Sonra erkek kuş dişinin yanına yuvalığa girmeye başladı. bu süreçte dişi kuluçkada10 gününü doldurmuştu. ilk 2 yumurtayı 10. günden sonra kontrol ettiğimizde yumurtalar boştu ve dişi zayıflamıştı. Diğer yumurtaların 10 gün olmasını beklemeden yumurtaları atıp yuvalığı söktüm. bu dönemde erkek dişiye kur yapıp üzerine çıkmaya çalıştı dişi saldırdı ısırdı. ben bunların kafeslerini ayırdım 10 gün sonra biraraya getirdim. Şuan dişi yine 1 yumurta yaptı bugün 1 tane daha yumurtladı muhtemelen. Dikkat ettiğim şey şu. Erkek bunu yine besliyor. Hatta dişi sürekli tünekte erkek kuştan yem bekliyor ağzından alıyor. kusmasına izin veriyor ama arada ısırıyorda. Yumurtalar sanırım yine boş ama ben napmalıyım onu bilmiyorum. Acaba gündüzleri çiftleşme oluyor mu? Çalıştığım için takip edemiyorum. Lütfen bilgi verir misiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba;
Benim yaklaşık 4 yaşlarında bir dişi muhabbet kuşum var. Ben kuşumun yanına 3 ay kadar önce erkek muhabbet kuşu aldım. Kafeslerine yuvalık taktım. o aralar dişi çok agresifti. Yuvalığın kızgınlığıyla bizi görünce çiftleşme pozisyonu alıyordu ama erkeği yanına yaklaştırmıyordu. Dişi kuşum 1er gün aralıklarla 4 yumurta yaptı ve üzerine yattı. Biz bu dönemde ilgiyi tamamen kestik. İlgilenmedik. Aradan 1 hafta geçince eve geldiğimizde erkek kuşu yuvalığın tüneğinde gördük. sonra bir süre takip ettik. erkek kuş dişiyi beslemeye başlamıştı ama dişi yine ara ara saldırıyordu erkek kuşuma. Sonra erkek kuş dişinin yanına yuvalığa girmeye başladı. bu süreçte dişi kuluçkada10 gününü doldurmuştu. ilk 2 yumurtayı 10. günden sonra kontrol ettiğimizde yumurtalar boştu ve dişi zayıflamıştı. Diğer yumurtaların 10 gün olmasını beklemeden yumurtaları atıp yuvalığı söktüm. bu dönemde erkek dişiye kur yapıp üzerine çıkmaya çalıştı dişi saldırdı ısırdı. ben bunların kafeslerini ayırdım 10 gün sonra biraraya getirdim. Şuan dişi yine 1 yumurta yaptı bugün 1 tane daha yumurtladı muhtemelen. Dikkat ettiğim şey şu. Erkek bunu yine besliyor. Hatta dişi sürekli tünekte erkek kuştan yem bekliyor ağzından alıyor. kusmasına izin veriyor ama arada ısırıyorda. Yumurtalar sanırım yine boş ama ben napmalıyım onu bilmiyorum. Acaba gündüzleri çiftleşme oluyor mu? Çalıştığım için takip edemiyorum. Lütfen bilgi verir misiniz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

çiftleşmenin belli bir zamanı olmuyor bazen sabahın ilk ışıklarında vb...

Zamanla agresifliği atar, kuluçka süreleri v.s. bu konu hakkında bir şey diyemem ama keşke diğer yumurtaları atmasaydınız. Daha bilgili arkadaşlar var elbet cevap verirler.

Siz yem su verin arada mamalarını yapın verin ve ilgi alakanızı kesin inşaallah bu kuluçkada dolu yumurtalar olur ben ümitliyim

Yorumunuz benide ümitlendirdi şimdi:) benim erkek kuşumda sizin kuşunuzun aynısı. ama 4 yumurtadan sonra başka yumurtlamıyor benim kuşum. 2 yumurta geldi bile. Erkeği şuan sadece beslenme aracı olarak kullanıyor. yaşıda büyük 4e girdi. korkuyorumda sağlığını riske atmaktan. Erkekten yem kabul edince çiftleşme olur mu ki.?

E vitamini takviyesi yapabilirsiniz bu dönemde, ki çoğunlukla üretimde kullandığımız bir vitamindir. Yumurtalardaki verimliliği artırır, kalmar kemiğini de eksik etmeyin, mamayı da düzenli taze taze verin. İlgilenmeyin. Bende umutluyum, bu sefer umuyorum ki doludur. Akabininde kuşlarımızı en fazla 3 kuluçkadan sonra dinlendirmeliyiz zaten, yoksa sağlıkları tehlikeye girer. Belli bir yaşı almış dişilerde bu ısrar edilirse, yumurta sıkışmasına kadar değişik vakalar ile karşılaşabiliriz. Dişilerde en verimli zamanlar, 4-5 yıl kadardır diyebiliriz. Erkeklerde bu süre uzayadabilir. En iyi sonuç kuşlarımızı gözleyip karar vermektir, kimisi çok iyi bakıldığı için sıkıntı doğurmaz fakat kimisinde de sorun teşkil edilebilir. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

4. yumurta gelince 1. yumurta boşmu dolu mu belli olacak. Henüz karar vermek için erken. Ama bence kuşlarda zaten bir zayıflık var gibi. 4 yumurta az. Takviye etmeniz gerekir.

söylediğiniz şeyler gerçekten çok güzel ama dün baktım erkeğin yuvaya girmesine falan izin vermiyor. sadece dışarı çıktığında erkek tünekte ağzına yem kusuyor. doyuncada ısırıyor zavallıyı. Eş tutma gibi bir durum yok ama. mamalarını normalde her hafta sonu veriyorum çalıştığım için fakat dün akşam ilk defa birazını saklama kabında dolaba koydum. Bu arada akşam koyduğum mamayı kafeste unuttum. Zehirlenme olur mu?

ya benim canım sıkıldı şimdi. mamayı dün akşam koydum. Sabah çıkarken almayı unuttum. Sizce bişey olur mu? evin sıcaklığı 19.5 derecelerde geziyor.

ya benim canım sıkıldı şimdi. mamayı dün akşam koydum. Sabah çıkarken almayı unuttum. Sizce bişey olur mu? evin sıcaklığı 19.5 derecelerde geziyor.
Bir sıkıntı olmaz mamanın önlerinde kalmalarından dolayı

bide bunları çiftleştirmek için yapabileceğim bişey var mı benim? benim dişi biraz çıkarcı:) erkeği kendini beslemesi için kullanıyor resmen. evde değilim görmedim ama akşam falan doyunca kovalıyo erkeği.Bu aşamada kuş çiftleşir mi?

bide bunları çiftleştirmek için yapabileceğim bişey var mı benim? benim dişi biraz çıkarcı:) erkeği kendini beslemesi için kullanıyor resmen. evde değilim görmedim ama akşam falan doyunca kovalıyo erkeği.Bu aşamada kuş çiftleşir mi?
Böyle dişiler çok gördüm, çoğu ya bizlerin hatası sonucu agresifleşir bu hareketleri yapar çoğu da eşini beğenmez. Dilinden anlayan en iyi siz olmalısınız kuşlarınızdan, iyi gözlemlemelisiniz. Yuvalığı çok açıp kapatmayın, kimileri strese girer yuvalıktan uzak durur yumurtaları olsa dahi ya kırar atar ya da üstüne yatmaz ve yumurtalar bozulur. Gidenlere geçmiş olsun. Kimileri ise çok rahatlardır, gel abi sen bak ben gideyim su içip geleyim der ve geldiğini de görürsünüz, sizden çekinmezler. Öncelikle kuşlarınızı tanımalısnız. Olmaz ise ayırma yöntemi yapılır, o da olmadı deniyor ise eş değillerdir.

Bu hareketler normal sayılabilir. Çiftleşme genellikle sabah gündoğumu ile birlikte daha yoğun gerçekleşir. Sabahları erken kalkıp bulundukları odanın ışığını açar ve çiftleşen kuş veya yavru besleme videoları açarsanız bazı kuşlar üzerinde çok etkili olabiliyor. Bu arada erkeğin yaşını yazmamışsınız, bu da bir etken olabilir. Dişinin bu kadar uzun süre tek başına kaldıktan sonra erkeği bu şekilde kabul etmesi bile büyük bir olay. Siz beslenmelerine dikkat edin. Madem zayıf düşmüşler, çeşitli mama tariflerine bakarak, sevdikleri, bol yiyecekleri şekilde hazırlamaya çalışın. Vitamin mineral takviyesi yapın mutlaka. Kuşlar bakımlı olursa, bu şartlar altında mutlaka yavru alırsınız

ah ben bi anlayabilsem dişi kuşumu:) hayatımda gördüğüm en ilginç hayvan.bi keresinde çay kaşığını getirdi çay içerken. Bikaç kez kaşıktan çay içirmiştik. onu bekledi sanırım. kendini insan zannediyor ve bana aşık :)MAMA YAPIYORUM ERKEK KUŞUM 3 YADA 3,5 YAŞINDA. Bu hareketler normal derken anlamadım. her kuş yapıyor anlamında mı eş oldu anlamında mı? bikaç kez erkek dişinin üzerine ayak attı dişi aşağı atladı tünekten. bebek maması verin diyorlar. büyük kuş bebek maması yer mi hero baby falan.

ah ben bi anlayabilsem dişi kuşumu:) hayatımda gördüğüm en ilginç hayvan.bi keresinde çay kaşığını getirdi çay içerken. Bikaç kez kaşıktan çay içirmiştik. onu bekledi sanırım. kendini insan zannediyor ve bana aşık :)MAMA YAPIYORUM ERKEK KUŞUM 3 YADA 3,5 YAŞINDA. Bu hareketler normal derken anlamadım. her kuş yapıyor anlamında mı eş oldu anlamında mı? bikaç kez erkek dişinin üzerine ayak attı dişi aşağı atladı tünekten. bebek maması verin diyorlar. büyük kuş bebek maması yer mi hero baby falan.
Mama hakkında bu konuya bakabilirsiniz kardeşim: http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mama-hk-bilgilendirme-sakuram.62649/

Didişmeleri, kavga etmeleri, dişinin erkeği gagalaması vb hareketler normaldir. Eş olan kuşlarda bile görülen davranışlar. Ancak eş olmayı ben biraz farklı durumda kabul ediyorum. Genellikle anlaşan dişi ile erkeğe eş olmuş denir ama ben sağlıklı bir çiftleşme olmadıkça eş olmuş diyemiyorum. Sizin bahsettiğiniz gibi, erkek ayağını atar da dişi kaçarsa, eş olmuş diyemiyorum. Bebek mamasını da, yaptığınız mamaya katkı olarak kullanabilirsiniz, içeriğinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır.

Bahsettiğiniz mamanın aynısını yaptım bugün içine 1 tanede fındık rendeledim. epey sevdiler diyebilirim. kuru mamadan yarım çay kaşığı koydum ama. sabah çekişmeli kavga ardından bugün eve geldiğimde erkek yine dişinin yuvasındaydı. ikiside içerdelerdi yani. sanırım sabah açtığım çiftleşme sesinden oldu. Yuvaya girdiğine göre acaba bu kez oldu mu:)

Bahsettiğiniz mamanın aynısını yaptım bugün içine 1 tanede fındık rendeledim. epey sevdiler diyebilirim. kuru mamadan yarım çay kaşığı koydum ama. sabah çekişmeli kavga ardından bugün eve geldiğimde erkek yine dişinin yuvasındaydı. ikiside içerdelerdi yani. sanırım sabah açtığım çiftleşme sesinden oldu. Yuvaya girdiğine göre acaba bu kez oldu mu:)
Hayırlı olsun, bekleyin görelim dediğin gibiyse olmuştur bu iş. Şimdi onlara zaman verelim. Onlar işlerini bilirler kardeşim, sevindim sonuç almana :) Zamanla daha iyi sonuç alacağına da emin olabilirsin, yterki kuşlarını tanı stresli iseler fazla rahatsız etme.

erkek şuan dışarıda. 10 dk kadar kaldı yuvanın içindee. dişi az önce yem yedi su içti. erkek hiç yanına gitmedi dişide o yokmuş gibi girdi içeri. :) biz çok sevindik eşimle. iyiki fikir almışım sizden hepinize teker teker teşekkür ederim ama oldu mu bilmiyorum. bugün yem kusmadılar birbirlerine. sabahta kavga ettiler üstelik :) yok dişi çok gamsız. altından yumurtasını alıp bakıyoruz parmağımızı öpüyor. onun problemi erkekle. ama yuvaya aldığına göre bir umut ümitlendirdi bizi:)

Mrb benim dişi kuşum ciflesmedn 3 yumurta yaptı erkek kuşla çok iyi anlaşıyor ama ciflesmiyor ne yapmaliyım

yok sanırım boşu boşuna ümitleniyorum. olmuyor bunlar. yumurtlayalı 6.gün yumurta boş diğerleride boş. hala erkek kuşu istemiyor. hayvan yuvalığa girince ısırıyor. sizce boş yumurtaları atayım mı alıp?