Karadeniz Pet

Disi kuşumda yumurtamı var?

levent5050

Meraklı Üye
Arkadaslar 2 gündür disi kusumdaki degisikligi farkettim. Yuvaliga arasira baktigini birkackerede girdigine sahit oldum. Ciftlestigini görmedim daha. Fotografa bakip yorum yapabilirmisiniz.
6d80d029ac900c560d25cb7dee35db9b.jpg
3e142eebc688cc08aeff2f1e8f54c7fb.jpg
5457ad8c67f8febe80e936d435779585.jpg
402a19bfbe924c4d19a2bee0e1373df9.jpg

Gesendet von meinem SM-N910F mit Tapatalk

Kanatları biraz düşmüş ve sırtı da açılmış gibi. Duruken kuyruğu atıyor mu peki?

Benim kuşumda da de 10 gün evvel aynı belirtiler vardı şu anda iki yumurtası var. Daha da yumurtlayacak büyük ihtimalle. Sizin kuşunuz da yakın zamanda yumurtlayabilir.

Massallah. Fakat yuvalikta vakit gecirmemesi cok enteresan geldi bana. Insallah dediginiz gibidir :)

Kuşun duruşunu gözetlemekdense daha çok dışkısından anlayabilirsiniz veya daha çok kalamar kemiği tüketiminden. Dışkısı gereğinden kat ve kat büyükse yumurtlamıştır veya yumurtlayacaktır anlamına geliyor, kalamar kemiği sürekli tüketiyor ise bu da yumurtanın habericisidir. Şahsımca konuşmak gerekirse 3. anlama taktiği olarak sürekli yuvaya girip çıkmalar orada dakikalarca kalmadan da anlayabilirsiniz...

Resimden anlaşıldığı üzere yumurta olmasa bile başka hastalıklar gözlemlenebiliyor lütfen yanlış anlamayın sadece bir yorum bu genellikle böyle fotoğraflarla karşılaşıyorum ve hemen yumurta vs yazıyorlar bunu zaman gösterir siz yine işinizi garantiye alın elinizden geldiği kadarıyla çiftlerinizi rahatsız etmeyin yem mama su kafes temizliği dışında yuvalıkda da muhakkak talaş veya hamster talaşı bulundurun.

Diskisi biraz büyüdü ama abartilacak sekilde büyümedi. Kalamari hic tüketmiyor daha cok gaga minarel taşı ve kum tüketimi arttı.

Mama takviyeside yapiyorum. Bakalim....

Maşaallah güzel bir takımınız var ve dedikleriniz olumlu güzel şeyler inşaallah yumurtlar belki siz görmediğiniz bir zamanda çiftleşmişlerdir

konu ılgımı cekıor bende yumurta bekledım ıcın bole konu gordumde hepsıne yorum yapıyorum :) benım kusumda aynı bu kus gıbı sırtı bole cıkdı kuyruk sallanıyor erkek beslıor dısıyı artık yemlıkden yem yedını gormuyorum poposu cok sısdı gaga tası ve kumu asırı derecede yıyor kalamar kemıgı asılı onuda yıyor bıraz ama ben toz halıne getırıp kumada karısdırdım dıskısıda buyudu ve koyulasdı yavrulukdan gun boyu nerdeyse hıc cıkmıor cıkarsada erkek kur yapıor cıftlesıor cıftlesmesede gerı donuor hemen yavruluga sadece gecelerı yavrulukda durmuor sanırım pek gece lambası yakıorum odada ısık sonunce yavrulukdan cıkıor tekrar gırıormu onu bılmıorum :) inşallah kusunuzda yumurta vardır ve benımkındede :)

Son düzenleme:
Diskisi biraz büyüdü ama abartilacak sekilde büyümedi. Kalamari hic tüketmiyor daha cok gaga minarel taşı ve kum tüketimi arttı.

her kus yemıor kalamar kemıgı gaga tasını cok kemırıyorsa oda yumurta belırtılerınden olabılır ve eger kalamar kemıgı yemıyorsa benım gıbı toz halıne getırıp kumuna katabılırsınız osekılde yıyorlar ve zaten en azından benım kullandıgım kumda bolca mıneral var ve ıshalı onluyor ıcınde kalsıyumda var ordanda kalsıyum ıhtıyacını gorebılıyorlar o yuzden cok fazla kalamar kemıgı tuketmeye bılıorlar kum yemesı cok ıı bırsey hemde en bılındık sey sındırımıde duzenlıor kendı capımda bıldım ufak bılgıler delı gıbı tum gun ınternette bunları arasdırıorum evın delısı dıorlar artık :) ınsallah yumurta vardır kusunuzda ben artık kendı kusumdan emınım az once bır dıskı yapdı serce parmagımın yarısı kadar nerdeyse :D popoda davul gıbı bıraksa oda rahatlasa bende :D

Kuşun duruşunu gözetlemekdense daha çok dışkısından anlayabilirsiniz veya daha çok kalamar kemiği tüketiminden. Dışkısı gereğinden kat ve kat büyükse yumurtlamıştır veya yumurtlayacaktır anlamına geliyor, kalamar kemiği sürekli tüketiyor ise bu da yumurtanın habericisidir. Şahsımca konuşmak gerekirse 3. anlama taktiği olarak sürekli yuvaya girip çıkmalar orada dakikalarca kalmadan da anlayabilirsiniz...

Resimden anlaşıldığı üzere yumurta olmasa bile başka hastalıklar gözlemlenebiliyor lütfen yanlış anlamayın sadece bir yorum bu genellikle böyle fotoğraflarla karşılaşıyorum ve hemen yumurta vs yazıyorlar bunu zaman gösterir siz yine işinizi garantiye alın elinizden geldiği kadarıyla çiftlerinizi rahatsız etmeyin yem mama su kafes temizliği dışında yuvalıkda da muhakkak talaş veya hamster talaşı bulundurun.
Ahmet arkadasim, yorumuna takildim ne gibi hastalik olabilir??

Hadi bakalım inşallah sizin de bebeleriniz olur. Bu arada kafeste birşey dikkatimi çekti. tüneği taktığınız teller baya açılmış mazallah kuşun kafası ordan girer gibime geldi. kafayı sokupta çıkaramaz ise sıkıntı olmasın allah korusun? Çünkü bu kuşlar baya muzur şimdiyekadar yapmamış olabilir ama yaparmı yapar... bence oraya bir önlem alın

Hadi bakalım inşallah sizin de bebeleriniz olur. Bu arada kafeste birşey dikkatimi çekti. tüneği taktığınız teller baya açılmış mazallah kuşun kafası ordan girer gibime geldi. kafayı sokupta çıkaramaz ise sıkıntı olmasın allah korusun? Çünkü bu kuşlar baya muzur şimdiyekadar yapmamış olabilir ama yaparmı yapar... bence oraya bir önlem alın
Tesekürler insallah bakalim artik. Evet haklisiniz aslinda. Bunlar birbirini kovalamaktan o araligi önemsemiyorlar ama yavrular olursa jesin önlem alicam. Öneri icin tck.:)

Ins. Tsk. :)

######

08.11.2017

Arkadaslar, dişi kuşun kanatları tekrar normale döndü, popoda eskisi kadar şiş değil, cereside kahverengiden açık renge dönüşüyor.. ben bu işten bişey anlamadım :)))

Geri