Karadeniz Pet

Dişi muhabbet kuşu kafese girmek istemiyor

Albertinesimonet

Yeni Üye
Gün aydınlandığı zaman kafesinden çıkmak için sesler çıkarıyor, çırpınıyor, ben yem için kafesine koymasam asla girmek istemiyor akşama kadar. Artık uyku vaktinde girmeyi kabul ediyor anca. Kuş benim değil, depremden dolayı köye giden ablamların, sonra da bana bıraktılar. Tüm gün dışarıda olması odamı mahvediyor, her yer, yatağımın üstü dahil pislik içinde. Kafesine salıncak aldım, gaga taşı, renkli tünekler ama yine de bulunmak istemiyor. Nasıl kafesi sevdirebilirim?
Geldiği ilk günler kafesten çıkmazdı şimdi zorla sokuyorum.

Ha bir de ek olarak, çok fena ısırıyor. Hem kafese girmek istemiyor hem çıkmak istediğinde kafesi açmak için yaklaştığımda parmağımı koparır gibi ısırıyor. Parmak yine iyi, dudağımı da ısırıyor, o acıyı tarif edemem :D dün akşamdan beri kafesinden çıkarmadım, günün ilk ışınlarından beri sesler çıkarıyor. İçim de rahat değil ama kafesini sevsin istiyorum. ben evde olmadığında çıkaracak kimse yok çünkü.

Son düzenleme:
Güneşi görünce ötmesi normal muhabbet kuşları uv ışığını görebilir bu onlar için hayati önem taşır tüm düzenleri buna bağlıdır ayrıca yanlış bilmiyorsam muhabbet kuşları uv ışığı altında renkli görürler güneş olmadığında bu görüşe sahip olmazlar bu yüzden sabah canlı akşam daha durgun olabilir odanın güneş alması güzel, ama biraz dışarıya fazla alıştırmış olabilirsiniz bir düzen içerisinde günlük en az 30 dakika ( süreyi arttırabilirsiniz) serbest bırakın bu düzeni oturtun alışır tabi güneş varken serbest bırakırsanız daha mutlu olucaktır.

Ekli dosyalar

• 13644-64e076a23bdc2bd92ef70a56d89ad451.jpg
    13644-64e076a23bdc2bd92ef70a56d89ad451.jpg
    14.9 KB · Görüntüleme: 9
Maalesef çok alıştırdım doğru. Artık süresini kısıtlı kılacağım. Teşekkür ederim 😊

bir de geceleri üstünü örtebilirsiniz sabahları siz açana kadar ötmez ben öyle yapıyorum
Öyle yapıyorum ben de. Saat on bir gibi örtüyorum kafesin üstünü çocuk battaniyesi ile kenarlarından hava alacak biçimde. Geceleri soğuk oluyor diye yapıyordum ama fayda etmiyordu, yine cik cik de cik cik 😁 dediğim gibi benim yüzümden, uyanır uyanmaz kafesinin kapısını açtığım için öyle alıştı doğal olarak. :)

Ama Bu başlığı açtıktan sonra gün içinde hiç çıkarmadım, beni gördükçe hareketleniyordu içim acıyordu ama halloldu. Günde bir saat çıkarıyorum sadece, artık kafesine alıştı, o da çıkmak istemiyor 😁 teşekkür ederim :)

Öyle yapıyorum ben de. Saat on bir gibi örtüyorum kafesin üstünü çocuk battaniyesi ile kenarlarından hava alacak biçimde. Geceleri soğuk oluyor diye yapıyordum ama fayda etmiyordu, yine cik cik de cik cik 😁 dediğim gibi benim yüzümden, uyanır uyanmaz kafesinin kapısını açtığım için öyle alıştı doğal olarak. :)

Ama Bu başlığı açtıktan sonra gün içinde hiç çıkarmadım, beni gördükçe hareketleniyordu içim acıyordu ama halloldu. Günde bir saat çıkarıyorum sadece, artık kafesine alıştı, o da çıkmak istemiyor 😁 teşekkür ederim
Alışması güzel olmuş yardımcı olabildiysem ne mutlu bana 😁

Geri