Karadeniz Pet

Sevde

Meraklı Üye
Merhaba, çiftimin dişisinin popo kısmında en az 2.5 ay önce bir şişkinlik fark ettim. Veterinere götürdüm ve zarsız yumurta olabileceğini söyledi. Başka bir veterinere röntgen için götürdüm fakat en son zarsız yumurta tahmini üzerine gittiğimiz için karnını baskılayarak çıkartmaya çalıştılar. Fakat hayvanın sesi kesilecek kadar bastırıldığı halde bir şey çıkmadı. Birkaç hafta sonra durumu stabil devam ettiği için tekrar başka veterinere götürdüm ve yumurta olamayacağını söyledi ve elle muayene ederek bağırsakta fıtık olasılığının yüksek olduğunu ve yaşlı (6) olduğu için ameliyatı kaldıramayabileceğini söyledi. Şırıngaya bir şurup çekti ve günde 3 damla vermemi söyledi. Bir ay kullandım fakat bir gelişme olmadı. Artık hayvan ara ara solunumda güçlük çekmeye başladığı için yağlanma olduğunu düşünmeye başladım. 4 gündür limonlu su veriyorum ve yemlerin içinden darıları seçip veriyorum, onu bile az veriyorum. Daldarı takviyesi yapıyorum. 2 gündür de fark ettim ki ayağında hafif sararmalar oluşmaya başlamış (kuş açık tenli). Ne yapabilirim hastalığını kimse çözemiyor ne olur yardım edin, eşi çok üzelecek. Tabi bu arada eşi de sürekli onu besliyor. Dişi, ben yemleri ayıklamaya başlamadan önce sadece yağlı tohumları seçip yiyordu, geri kalanını erkekten alıyordu. Şimdiden teşekkür ediyorum...

Hantal olduğu için çok uçamıyor paytak yürüyor, bugün de ayağı kafeste kumaşa takılmıştı kurtarırken göğsü jilet göğüs gibi geldi. Ama kilolu sayılabilecek bir kuş.

Şişliğin fotoğrafını atabilir misiniz? Çok bilgim yok ancak okuyan arkadaşlar şişliği görüp de yorum yaparlar. Ayrıca röntgen çekildi mi kuşunuza? Benim de dişi kuşumun popo kısmında büyükçe bir ur var. Başta yumurta sanmıştık ancak röntgen ile ne olduğu anlaşıldı.

Bi foto cekip atarmısın benimde basıma geldi böyle bir olay

Ekli dosyalar

• 756F0630-2121-4C16-8A72-B5701E250591.jpeg
    756F0630-2121-4C16-8A72-B5701E250591.jpeg
    57.6 KB · Görüntüleme: 223
Benimki bu şekilde. En net bunu bulabildim. Şu anda ordaki tüyleri biraz daha az. Şişlik daha top gibi duruyor aslında
Öncelikle fotoğraf attığınız için teşekkür ediyorum. Bizimkinin fotoğrafını yarın çekeyim inşallah çünkü bugün çok yoruldu. Evet sanki sizinki biraz daha top gibi ama bizimki belki de henüz çok büyümemiş bir ur olduğu için yumurta şişkinliği boyutundadır. Bu şişkinlik kaç ayda gelişti? Bir de maşallah tüylerinin duruşundan anladığım kadarıyla kuşunuz ura rağmen keyfi fena değil gibi duruyor. Yarın röntgen çektirmeye gideyim diye düşünüyorum fakat fıtık röntgende belli olmuyormuş. Ur değilse yine ne olduğu belli olmayan bir şey olarak kalacak :/

Resim paylascam ayni olayi bendd yasadim sebebini ve ne yapman gerektigini harfiyen söylüycem bu kus esli kusmu siz alırken kac yasindaydi buna benzer gerekli bilgileri verir iseniz yardimci olmaya caliscam size benim kusun fotosunu ekliyoru isterseniz simdiki halinide cekip ata bilirim

Bu olayin sonu buna gidiyor gerekli bilgileri verin yardımcı olacagım size

Resim paylascam ayni olayi bendd yasadim sebebini ve ne yapman gerektigini harfiyen söylüycem bu kus esli kusmu siz alırken kac yasindaydi buna benzer gerekli bilgileri verir iseniz yardimci olmaya caliscam size benim kusun fotosunu ekliyoru isterseniz simdiki halinide cekip ata bilirim

Fotoğraf çok net değil ama diğerine nazaran bu şişkinliğe daha çok benziyor. Damızlık çiftler, alırken kaç yaşındaydılar sormamıştım ama 6 senedir benimle beraberler iyi anlaşıyorlar. 8 yavru büyüttü toplam, son 1.5 senedir kutularını kaldırmıştım yumurta sıkışması olmasın diye. İnşallah çözümünü bulabiliriz... Şişkinlik net beyazımsı da olmadığı için yağlanma da demedi veterinerler. Ama son günlerde yağlanma gibi beyazlama da görmeye başladım.

Kuşum 4,5 yaşında. Aldığımda 1 yaşındaydı. Eşli bir kuş değil. Çok fazla kızgınlık yumurtası yaptığından dolayı bizde de fıtıktan şüphelendiler. Röntgende başka bir kitle oldugu ortaya çıktı. Antibiyotik vs çeşitli ilaçlar kullandık. O dönemler dışkısında düzelme ve şişlikte azalma oldu. Ancak tedavi bitince şişlik de eski haline döndü. Operasyon için de riskli bi bölgede olduğunu söylediler. Bu şekilde gittiği yere kadar yaşıycak.
İlk şişlik çıktığında bu kadar değildi yine yumurta sanmıştık. 2-3 hafta geçince veterinere götürmüştüm, kısa sürede bu boyutlara ulaştı. Mart ayından beri bu şekilde. O zamandan beri 2-3 kez tüyleri kabartıp hasta gibi durduğu oldu veterinere götürdük. Onun haricinde çok hareketli ve çok keyifli bir kuş. O şişliğe rağmen hiç yerinde durmaz ☺️ Umarım hepsi sağlıklı uzun ömür geçirir. Öneriniz varsa açığım ben de

Kuşum 4,5 yaşında. Aldığımda 1 yaşındaydı. Eşli bir kuş değil. Çok fazla kızgınlık yumurtası yaptığından dolayı bizde de fıtıktan şüphelendiler. Röntgende başka bir kitle oldugu ortaya çıktı. Antibiyotik vs çeşitli ilaçlar kullandık. O dönemler dışkısında düzelme ve şişlikte azalma oldu. Ancak tedavi bitince şişlik de eski haline döndü. Operasyon için de riskli bi bölgede olduğunu söylediler. Bu şekilde gittiği yere kadar yaşıycak.
İlk şişlik çıktığında bu kadar değildi yine yumurta sanmıştık. 2-3 hafta geçince veterinere götürmüştüm, kısa sürede bu boyutlara ulaştı. Mart ayından beri bu şekilde. O zamandan beri 2-3 kez tüyleri kabartıp hasta gibi durduğu oldu veterinere götürdük. Onun haricinde çok hareketli ve çok keyifli bir kuş. O şişliğe rağmen hiç yerinde durmaz ☺️ Umarım hepsi sağlıklı uzun ömür geçirir. Öneriniz varsa açığım ben de
Kardesi. Bu sorun un tek sebebi su kus asırı yumurta yapıyor ve bundan dolayı popo kısmında bu sislik meydana geliyor bunun tek cözümü kusu dinlendirmekten geciyor benim bu aldigim kusun 2 inci agizi dediler bende inanmadım direk ese attim bu olayla karsılastım benim uyguladıgım tedavi yöntemi kusu ayırmak ve popo kısmına ufak ufak dokunuslarla masaj yapmak oldu suan cok saglıkli cok sükür tekrardan ese attim herhangi bir sorun yasamadım anliycagin kus cok yorulmus yumurtadan dedigim gibi kusu kızıstırcak seylerden uzak tutun düzelecektir

Fotoğraf çok net değil ama diğerine nazaran bu şişkinliğe daha çok benziyor. Damızlık çiftler, alırken kaç yaşındaydılar sormamıştım ama 6 senedir benimle beraberler iyi anlaşıyorlar. 8 yavru büyüttü toplam, son 1.5 senedir kutularını kaldırmıştım yumurta sıkışması olmasın diye. İnşallah çözümünü bulabiliriz... Şişkinlik net beyazımsı da olmadığı için yağlanma da demedi veterinerler. Ama son günlerde yağlanma gibi beyazlama da görmeye başladım.
Acil olarak kuslarini ayır 1 ay kadar disiyi multi vit vs gibi seylerle besiye cek popoda resimdeki gibi cıkma var ise saf zeytin yag ile kulak cöpüne damlat ve icine cok hafif bir sekilde ittir yoksada cok hafif dokunuslarla masaj yap koca karı sirkesi kullan haftada 1 haftada 1 de probiyotik kullan düzelecektir suan benim kusum masallah cok saglikli

Çok teşekkür edeeim. Bu kitle oluştugundan beri kızgınlık yumurtaları da kesildi zaten. Daha da yapamazmış zaten veterinerin dediğine göre.
ben de probiyotiğe başlamak istiyorum ama öneriniz var mıdır?

Çok teşekkür edeeim. Bu kitle oluştugundan beri kızgınlık yumurtaları da kesildi zaten. Daha da yapamazmış zaten veterinerin dediğine göre.
ben de probiyotiğe başlamak istiyorum ama öneriniz var mıdır?
Valla bu arkadaslara sor bi bakalım farklı önerileri ola bilir benim kullandıgım pahalı bu arkadaslar diazym 256 dio lar bir dene etkili de bir ürün oldugu söyleniyor @ADRIAN @FındıkBaba @Recai

Kuşunuzdaki kitleyi kanatlıdan anlayan bir veterinerin görmesi gerek. Yağlanma değil. Probiyotik olarak probiacti bird ya da kanatlı oil prozim kullanabilirsiniz. İki ürünüde kullandım, güzel ürünlerdir..

Kuşunuzu fazla vakit kaybetmeden kuşlardan anlayan bilgili bir veteriner hekim bulup gösterin. Probiyotik olarak @Recai'nin önerdiğin ürünlerden birini alabilirsiniz.

Evet iki ayrı kuş hekimine göstermiştim. 8 aydır da kontrol için de irtibattayım. Maalesef artık gittiği yere kadar bu şekilde takviye edici vitamin, probiyotik şeklinde devam edicez. Tavsiye için de teşekkürler hepinize.

Acil olarak kuslarini ayır 1 ay kadar disiyi multi vit vs gibi seylerle besiye cek popoda resimdeki gibi cıkma var ise saf zeytin yag ile kulak cöpüne damlat ve icine cok hafif bir sekilde ittir yoksada cok hafif dokunuslarla masaj yap koca karı sirkesi kullan haftada 1 haftada 1 de probiyotik kullan düzelecektir suan benim kusum masallah cok saglikli
Peki ya yağlanma da etkiliyse hastalığında, vitamin takviyeleri daha fazla kilo aldirmaz mi? Bundan nasil emin olabiliriz, nasil bu teshisi koyabiliriz? Bahsettiğiniz tam olarak ne için, hantallik tembellik gibi bir sorun için mi?

Geri