Karadeniz Pet

Dişinin yanına erkek seçimi

Shouting

Meraklı Üye
1 yaşında dişi kuşum var bu zaman kadar hep kendisi yaşadı. Agresif ve baskın bir kuş. Asıl soruma geleyim. Olurda arkadaş olarak erkek kuş alırsam hangi durumlara dikkat etmeliyim?

1 yaşında dişi kuşum var bu zaman kadar hep kendisi yaşadı. Agresif ve baskın bir kuş. Asıl soruma geleyim. Olurda arkadaş olarak erkek kuş alırsam hangi durumlara dikkat etmeliyim?
Erkegin dişiye baskın çıkması lazım. Yine agresif bir kuş alın. Erkek daha güçlü olduğu için kabul edecektir.

Dişi baskınsa erkek ondan da baskın olmalı ki kavga çıkmasın, erkek zarar görmesin. Profesyonel bir üreticiden baskın karakterli olduğunu söylediği bir erkek alabilirsiniz. Eğer aynı kafeste duracaklarsa önce erkeği geniş bir kafese koyun, orayı sahiplensin. Ardından dişiyi o kafese alın. Dişinin kendi bölgesine yani kafesine yeni kuş geldiğinde kabullenmesi daha zor olur, zarar verebilir. Bu yüzden onu erkeğin kafesine koyun. İlk saatler mutlaka gözlemleyin, birbirlerine zarar vermediklerinden emin olmalısınız.

Kuşu aldım diyelim. Şimdi bende 2 tane kafes var biri 60 lık üretim kafesi -dişi kuşum küçüklüğünden beri o kafeste- birde her petshop da satılan biraz ufak bi kafes var. Ben erkek kuşu aldığımda, dişi kuşu küçük kafese koyup erkek kuşu büyük kafese koyup kafesi sahiplenmesini beklemeli miyim? Dişi strese girer diye düşünüyorum ama erkek kafesi sahiplendikten sonra ikisini birleştiririm zaten. (Biraz fazla ayrıntılı sormuş olabilirim ama kuşlarımın sağlığı için her ayrınıtıyı önceden öğrenmek ilerde işime yarar diye düşnüyorum:).)

Erkeği büyük kafese koyup gözlemleyin eğer dişi sorun çıkarmaz ise devam etsinler. Cıkarsa dediğiniz gibi 14 gün dişiyi ayırın.

Disiye petshopta erkegi secme sansi verirseniz daha iyi olur

Kuşu aldım diyelim. Şimdi bende 2 tane kafes var biri 60 lık üretim kafesi -dişi kuşum küçüklüğünden beri o kafeste- birde her petshop da satılan biraz ufak bi kafes var. Ben erkek kuşu aldığımda, dişi kuşu küçük kafese koyup erkek kuşu büyük kafese koyup kafesi sahiplenmesini beklemeli miyim? Dişi strese girer diye düşünüyorum ama erkek kafesi sahiplendikten sonra ikisini birleştiririm zaten. (Biraz fazla ayrıntılı sormuş olabilirim ama kuşlarımın sağlığı için her ayrınıtıyı önceden öğrenmek ilerde işime yarar diye düşnüyorum:).)
Aynen dediğiniz gibi; erkek kuşu alınca 10 gün, 15 gün kadar büyük kafeste dursun. Dişiyi ise minik olana yerleştirin. Süre dolduktan sonra dişiyi erkeğin yanına koyun.
Ayrıca erkek kuşu aldığınız zaman büyük kafese yuvalık takabilirsiniz

Teşekkürler arkadaşlar ilgilendiğiniz için :)

Geri