Karadeniz Pet

Dışkı problemi

Selam abi geçen yazmıştım benim kuşta cıvık dışkı bırakıyordu 2 gündür fakat son 2 gündür tekrar katı hale döndü yine de bir fikir alabilirsem sevinirim. Bu kuşu bir tanıdığım artık bakamayacağı için bana verdi kırma jumboymuş ben pek türden anlamam ve popo bölgesindeki tüyler fazla uzun olmasından dolayı dışkının çıkış yolunu kapatıyor ve sürekli dışkı o uzun tüylere takılıp kalmaktan o bölge sap sarı olmuş buna nasıl bir çözüm bulabilirim bilmiyorum.

1.jpg
2.jpg

Popo kısmındaki tüyleri ara sıra tıraşla kısalt yani biraz.

Dışkılar iyi sıkıntı yok. Her cıvık dışkı hastalık değildir. Biraz üşüttüğünde cıvık dışkılar yada marul meyve vs. fazla yediğinde yine cıvık dışkılar.

Ümit abi bir şey söylemek istiyorum, mavişin dışkısı leke bırakıyor mantar var büyük ihtimalle koksidiyoz tedavisini çarşamba günü bitiricem bir kaç gün daha kullan demiştin bactrımı o yüzden. Koksidiyoz tedavisini bitirdikten sonra kuşu dinlendirmeye alıcam 2 gün vitamin 2 gün probiyotik vericem ondan sonra flucan kullansam olurmu mantar var bazı dışkılarında çarşamba günü zaten güncel dışkıları paylaşıcam ne dersin abi olurmu

Bana pek mantar gibi gelmiyor. Ama sanırım koksidiyozda sulfa grubu ilaçlar fazla etkili değil, nitrofuran grubu ilaçlar daha etkili oluyor. O yüzden bu ilaç bitiminde iyice bir kontrol edelim. Eğer koksidiyoz geçmediyse nitrofuran türevi bir ilaç kullanmamız lazım.

Bana pek mantar gibi gelmiyor. Ama sanırım koksidiyozda sulfa grubu ilaçlar fazla etkili değil, nitrofuran grubu ilaçlar daha etkili oluyor. O yüzden bu ilaç bitiminde iyice bir kontrol edelim. Eğer koksidiyoz geçmediyse nitrofuran türevi bir ilaç kullanmamız lazım.
Nitrofuran ilaçlar nedir abi

Abi PIYELOSEPTYL nitrofuran etken maddeliymiş ben eczaneye sormuştum bana PIYELOSEPTYL in şurubu var demişti tableti yok demişti o yüzden almadım

Kapsül olsa daha iyi olur, ama şurubuda iş görür. Ama dediğim gibi önce bu ilaç tedavisi bitsin daha sonra detaylı kontrol ederiz dışkıları ona göre karar veririz ne kullanıcağımıza.
Tm dır teşekkür ederim iyi geceler

Geri