Karadeniz Pet

Erişkin Olmayan 2 Kuşum Çiftleşme Hareketleri Yapıyor

yuru

Yeni Üye
Merhaba,
Soldaki resimdeki Selo, erkek kuşum. Alalı 1 ay kadar oluyor. 3-4 belki 5 aylık sanıyorum. (Eğer yaş konusunda yanılıyorsam, bilgilerinizi esirgemezseniz sevinirim.)
Sağdaki Mücver, dişi kuşum. Alalı bir hafta kadar oluyor. İlk geldiği gün tünekte duramıyordu, fakat aynı günün gecesinde tüneğe çıkmaya başladı, sanıyorum kuşu aldığım petshopta tünek olmadığı için hayvan tünemeyi o gün içerisinde öğrendi. Velhasıl asıl konuya geleyim.
18d4a799-873e-45c7-9f3a-c3b1e950d61f.jpg
8ce4e75a-169b-4949-bed5-e804c27a8990.jpg
Mücver sosyal bir kuş, Selo ve diğer iki kuşuma sürekli yaklaşıp eğiliyor ve seri bir şekilde ötüyor. Diğer 2 kuşum dişi olduğu için sanıyorum, Mücver'den sürekli kaçıyorlar. Selo'da ilk başlarda diğerleri gibi mesafe koyuyordu. Daha sonra pes etti ve yan yana durmaya başladılar. Sonrasında gagalarını birbirine sürttüklerini ve Selo'nun sürekli Mücver'in sırtına ayağını koyduğunu gördüm. Bir iki böyle derken bir gün sırtına çıktığını da görünce bilen birine sormak gerekliliği hasıl oldu. Şimdi yarım saatte bir Selo Mücver'in tepesinde. :)

1. Sandığım gibi çiftleşmeye mi çalışıyorlar?
2. Bunun için yaşları çok küçük değil mi?
3. Kaç aylıkken gerçek bir çiftleşme yaşayabilirler?
4. Kuşları ayırmalı mıyım? Birbirlerine zarar verme ihtimalleri var mı?
3dd5470a-28e2-4176-8f48-588b6ab27f11.jpg

Evet çiftleşmeye çalışıyor gibiler, kuşlarınızın sağlıklı bir biçimde çiftleşebilmeleri için 9 aylık ve üzerinde olmaları gerekiyor. İkisi de 3 aylık ya var ya yok, erkek olan dişiden biraz daha büyük. Birbirlerine fiziksel olarak zarar vermeseler bile mental olarak zarar görebilirler, kuşlarınızı biraz daha büyüyene kadar ayrı tutun (birkaç ay).