Karadeniz Pet

erkek kuş çiftleşme yaşı

gamze arat

Paylaşımcı Üye
arkadaşlar merhaba. şöyle bir problemim var. 2 aydan birkaç gün fazladır bende olan bir erkek kuşum var. aldığımda adam bir buçuk aylık falandır dedi. gözü tamamen siyah, kafasındaki çizgileri burnunun üstündeydi daha. tek kalmasın diye geçen ay yanına dişi kuş alayım dedim. alacağım dişide yavru olacaktı normal olarak. çünkü kuş 3- 3 buçuk aylık civarıydı benimki tahminime göre. bende yaklaşık iki aylık bir dişi alayım dedim. dişi de bana alışsın diye. yavru kuşlar eş seçmezmiş o yüzden ben seçenekleri sundum. neyse dişiler denendi olmadı falan. burada da başka dişi yavru kuş bulamadığım için başka bir şehirden sipariş verdim gibi bişey oldu. adama dedim mutlaka yavru olsun diye. fakat benim kuşun yaklaşık 15 gün önce kafasındaki tüyler dökülüp yenileri çıkmaya başladı ve gözünün kenarında yavaştan grilik belirmeye başladı. biraz baktım yazılanlara göre benim kuş 5- 6 aylık civarı oluyo. sürekli tırnaklarma falan gagasını vuruyodu. başını aşağı yukarı sallıyodu. ben normal arkadaş istiyodur, çiftleşme için erken diye düşünüyodum yaşını 3,5 zannettiğim için. ama dün elimdeyken tırnağımı gagalayıp, poposunu elime sürtmeye başladı. kesin bu 5-6 aylık dedim artık :/ şimdi ben yine dişi alıcam yanına ama 1,5-2,5 aylık civarı bizimkine küçük olur mu, çok rahatsız eder mi onu çiftleşmek için yoksa bekleyebilir mi bizimki onu büyüyene kadar? gelen kuşunda bana alışmasını istiyorum çünkü. olmazsa kaç aylık bir dişi uygun olur bizimkine? kusura bakmayın uzun oldu biraz :) yardımcı olursanız çok sevinirim.

7-8 aylıktan itibaren çiftleşebilirler. İdeali 10 aylıktan sonradır.
Dişiyi de erkeğine yakın yaşta almanda fayda var.

o zaman bizimkinin max 6 aylık olduğunu düşünürsek 4 aylık bir dişi iyi olur sanırım. dişi 10 aylık olunca bizimki tam 1 yaşında olmuş olacak. ama 4 aylık dişinin alışma ihtimali var mı bana? en azından parmağıma falan gelsin istiyorum. alışır mı dişi?

Geri