Karadeniz Pet

Erkek muhabbet kuşumda gözlemlediğim hastalıklar

Pek kurtulma ihtimalide yok gibi zaten ilerlemiş baya.Cevre ile ilgisizlik,halsizlik,zayıflama,tüylerin kabarması,yem yeme ve su içmede güçlük,
ağızlar açık, güç soluma,ishal,şişkinlik,
Yemek borusu tıkanmasından açlıktan veya nefes borusu tıkanmasından ölebilir heran.ama kaygılandırmakta istemem bu kesin doğrudur diyemem.olmayabilirde.daha öncede söyledim.sizin dediginizde olabilir.ama olmayabilirde.bi denesin.
Merhaba ; O bahsettiğim şişliğe kulağmı dayadığımda pıt pıt pıt die ses geliyor. Orada tüyde yok. Nefes almasıda evet güç karanlk yerlere giriyo hemen ardndan ağznı çok hızlı açıp kapatıyo yoruluyo gibi. Anlam veremiyorum.

Pek kurtulma ihtimalide yok gibi zaten ilerlemiş baya.Cevre ile ilgisizlik,halsizlik,zayıflama,tüylerin kabarması,yem yeme ve su içmede güçlük,
ağızlar açık, güç soluma,ishal,şişkinlik,
Yemek borusu tıkanmasından açlıktan veya nefes borusu tıkanmasından ölebilir heran.ama kaygılandırmakta istemem bu kesin doğrudur diyemem.olmayabilirde.daha öncede söyledim.sizin dediginizde olabilir.ama olmayabilirde.bi denesin.
Merhaba ; O bahsettiğim şişliğe kulağmı dayadığımda pıt pıt pıt die ses geliyor. Orada tüyde yok. Nefes almasıda evet güç karanlk yerlere giriyo hemen ardndan ağznı çok hızlı açıp kapatıyo yoruluyo gibi. Anlam veremiyorum.

Cennet hanım selçuk beyin önerdiği tedaviyi uygulasanıza.ben herhangi bi tedavi önermedim.selçuk beyinkini yapmanızı söyledim her yazıda.bende çözemedim çünki.acele edin bence.

Kimseye oturup hastalık tahmin yöntemimi ve tavsiye ettiğim ilacın özelliklerini açıklamak zorunda değilim. Ancak bu yorumlardan sonra açıklama yapmakta fayda gördüm.
Bu konuda Haklısınız hastalığın kesin teşhisi için Kuşu veteriner Fakültesine götürüp Laboratuar testi yapmak gerek. Ama Konu sahibi Veterinere bile gidemeyeceğini belirtmiş. Belirtmese bile buradan sormuşsa bizden Labavatuar testi yapmamız sonucunda yorum yapmamızı beklemiyordur heralde.

Dolayısıyla tecrübelerimize göre Cennet hocam bizden tavsiye beklemiş. Çok az olan bilgilerime dayanarak tahminde ve tavsiyede bulundum. Her şeye Trikomonas diyen arkadaşın dikkatine : http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/kusum-cok-halsiz-hasta.59153/ bu konuda neden Cocsidioz demişim acaba ?

Kuşa neden mi Trikomonas tahmininde bulundum ;

Öncelikle şu bilgiyi vermemde fayda var : Muhabbet kuşlarında Veteriner kliniklerine ulaşan hasta kuşların % 80'inden fazla bir oranda Trikomonas teşhisi konulmuştur. Kilinikler de hemen her hasta kuşa Trikomonas diyormuş demek ki. Ne ilginç ! Sebeplerime gelince ;

1- Yeşil renkte kimi zaman sıvı kimi zaman puding kıvamında dışkı Trikomonas belirtisidir. Hatta rengi Bezelye rengine benzer biraz daha koyudur.
2- Trikomonas hastalığında Enfeksiyona neden olan Protozoalar Solunum yolunu da tıkayarak kuşun nefes almasını güçleştirir ve dolayısıyla da Kuşta aynen soğuk algınlığı ve Bronşitte olduğu gibi Tıksırmasına tıs tıs'lar gibi sesler çıkarmasına ve yine rahat nefes alamadığı için ağzını açmasına ve kusarcasına hareketler yapmasına neden olur.
3- Hastalığın ileri aşamasında ise Kusma görülür hatta beyaz renkte köpürmüş kusmuk görülür.
4- Yine ileri aşamada Protozoalar bağırsağı sardığı için Dışkıya bulaşır ve dışkıyı yeşil renge boyar.
5- Ayrıca Barsakta enfeksiyona neden olduğu için yine ileri aşamada kuş Yediklerini sindiremez dolayısıyla dışkıda sindirilmemiş yem görülebilir.
6- Yine barsaktaki enfeksiyon nedeniyle Barsakta kanama ve dolayısıyla da dışkıda kan görülebilir.
7- Kuş yediklerini tam sindiremediğinden Zayıflar hatta önce yağları erir sonra da kasları Dolayısıyla da göğüs kemiği üzerinde sadece deri kaldığından kemik bıçak sırtı gibi olur.
Diyap sizin bahsettiğiniz '' Kurutma Hastalığı '' Kanatlı hastalığı litaratürüne geçecek niteliktedir. Tahminimce ''Kuruma Hastalığı'' nı kastediyorsunuz. Sizin bahsettiğiniz Kuruma hastalığı Aslında Trikomonastır. ( Yeşil renk ishal dediğiniz için söylüyorum. ) ayrıca bu konuya bakarsanız Kuruma Hastalığı ile ilgili geniş bilgi var http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/kuslarda-hastalik-teshisi-ve-ishal.58664/
Çok haklı olduğunuz bir husus daha var o da bilmiyorsan yorum yapma kısmıdır. Gerçekten de öyle ''Kurutma'' Hastalığını Kanatlı hastalığı litaratürüne katan biri , Konu sahibine , Tavsiyede bulunan birinin yorumunun yanlış olabileceği hissini uyandırarak Konu sahibini yönlendireceğine hiç konuşmamalı veya tahmini varsa söylemelidır.

Eğer siz çıkıp da arkadaş şu şu şu sebeplerle kuş Trikomonas değil de X hastalığıdır. Konu sahibini yanlış yönlendirmeyin deseydiniz sizle seviyeli bir tartışma yapıp nispeten daha doğru hastalık tahmininde bulunabilirdik. Ama bunu yapmadınız. Çünkü yorum yapacak durumda değildiniz. İyi ihtimalle davranışınızı böyle yorumluyorum.

Flagyl ismini neden mi sık duyuyorsunuz benden : Bu ilaç Hem Anti fungal hem Anti bakteriyel ve hem de anti paraziterdir. Bu ilacı tavsiye ederken. Trikomonas diye tahmin ettiğim hastalık Megabakter de olsa aynı ilaç tedavi edecek. Parazit temelli hastalık da olsa çözecek Bakteriyel bir çok hastalığı da çözecektir. Dolayısıyla '' Parazit olabilir şu ilacı kullan olmadı Bakteriyeldir şunu kullan olmadı Mantardır şunu kullan '' ihtimali çok azalır. Dolayısıyla da zaman kaybı olmaz. Flagyl üç Enfeksiyona birden endike olan bir İlaçtır.
Her şeye rağmen uyarılarınız için sizlere teşekkür ederim. Zira okuyan başka insanlara da faydalı olabilecek bir yazıya neden oldunuz.
İlk cümleniz de çok ilginç Sanki '' Suyun kaldırma kuvveti '' ni bulmuş edasında konuşmuşsunuz. Son cümleniz de gerçekten çok doğru '' herkes yanılabilir '' Yanıldığını bilse konuşmaz !
Cennet hanım uzun uzun belirtileri yazmışım bu belirtilerden hangileri var ve dışkısını paylaşın görelim. Ayrıca o pıt pıt dediğiniz ses şişlikten gelmiyor ya kalp atışını duyuyorsunuz ya nefes alırken güçlük çektiği için ses çıkarıyor.

Son düzenleme:
Geri