Karadeniz Pet

Eve Yeni Gelen Dişi Muhabbet Kuşu

m_cesur

Yeni Üye
Herkese öncelikle merhabalar,
Benim 7 aylık erkek lutino muhabbet kuşum var. Kuşu aldığım günden geçen haftaya kadar onu konuşturmak ele alışması için almıştım. İstediğim gibi de oldu babacık diyebiliyor. Hatta sabahları ben yatarken beni babacık babacık diye çağırıyordu. Son zamanlarda elime geldiğinde baktım elime kur yapıyor onun bu haline çok üzüldüm. Sonuçta o bir canlı ben akşama kadar dışarda oluyorum ama o akşama kadar evde kafeste bekliyor diye üzüldüm. 1 hafta önce evde üretim yapan bir arkadaşımdan Rainbow dişi muhabbet kuşu aldım ayrı kafeslerde 1 hafta boyunca tuttum. Bu zaman aralığında 3 gün uzaktan görmesini sağladım. Diğer 3 gün yan yana getirdim. Son günde dişinin kafesine yeşillik astım birlikte yem yemeleri için aynı zamanda erkek ben buraların sahibiyim tarzında odada uçması için yaptım.

Soruma gelecek olursak, ben bugün kuşları bir araya attım (erkeğin kafesine). Benim Lutino kuşum yani erkek olan çok güzel şarkılar söyler gibi dişiye yanaşmaya çalışıyor. Ama dişi onu yanına yaklaştırmak istemiyor. Hatta bazı zamanlarda gaga vuruyor. Birde kafesin içerisinde iken dişi kuş avazı çıktığı kadar bağırıyor. Alışmaları için 1 hafta beklemek en doğrusu diye düşünüyorum ama aylardır elimde yem yemeyi öğrenen kendi evladım gibi gördüğüm kuşa öyle vurunca canım çok sıkıldı. Acaba bu kuşları ayırmalı mıyım? Yoksa biraz daha zaman verip anlaşmalarını mı bekliyeyim?

Benim de çok bir bilgim yok ama başıma benimde geldi. Bir kaç gün gözlem yapın. Her kuş yapısı farklı. Eğer dişi kuş aynı davranışı yapıyor ise eş değiştirme yolune gidebilirsiniz.

Hocam vakit ayırıp mesaja cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bende öyle düşünüyorum bir kaç gün sonra eşini geri verecem bir daha da dişi kuş almayı düşünmüyorum hocam çünkü kuşum her sabah şarkı söyler gibi nameler yapardı. Bu sabah baktım mutsuz mutsuz sadece babacık babacık diye çağırıyor.

Kuşlarınıza bakabilir miyim? Resimlerini atar mısın?

WhatsApp Görsel 2023-05-20 saat 12.41.13.jpgWhatsApp Görsel 2023-05-20 saat 12.41.14.jpg

Maşallah kuşlarınız çok güzel. Ben de bir kaç kere eş değiştirdim 3 kuşda doğru eşi bulduğumu düşünüyorum şuan da size tavsiyem bu olmadıysa başka kuş denemeniz eğer yanlız kalmasın diye düşünüyorsaniz.
Çok sağ olun hocam. Yani hocam aldığım dişi kuş erkeğe baya kötü davranınca onun erkeğin durgunluğu biraz üzdü beni ondan dolayı tekrar eş olayını düşünmüyorum. Verdiğiniz bilgilerden dolayı aynı zamanda vakit ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.

Çok sağ olun hocam. Yani hocam aldığım dişi kuş erkeğe baya kötü davranınca onun erkeğin durgunluğu biraz üzdü beni ondan dolayı tekrar eş olayını düşünmüyorum. Verdiğiniz bilgilerden dolayı aynı zamanda vakit ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.
Rica ederim.

Geri