Karadeniz Pet

Göz etrafı tüylerinin dökülmesi [Lutino]

venomtr

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşlar. Benim kuşumun göz etrafındaki tüyler diğer gözüne oranla dökülmüş gibi duruyor. Bu normal mi yoksa hastalık belirtisi mi? Hastalık belirtisi ise neler yapmam gerekir? Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Not: Yem yemesinde ve hareketlerinde sıkıntı yok gayet hareketli ve neşeli. Tüy kabartma olayı da yok.

Fotoğraf:
6182inciw7477292.jpg

Gözlerin sulanma veya kızarıklık var mı? Göz nezlesi veya mantar ihtimalleri üzerinde duruyorum.

Şöyle söyleyim. Anladığım kadarıyla herhangi bir kızarma yok. Tüysüz kalan bölgede de küçük küçük tüyler var yakından bakınca fark ettim. Belki ben fazla abartıyorumdur ama bi kaç araştırma yapınca göz neslesiyle mantar çıktı tam emin olmadan tedavi uygulamak istemedim. Kuşu aldığımızdan beri hasta olmasın diye yıkamadık yaklaşık 2 ay oluyor bundan olma ihtimali var mıdır?

Şöyle söyleyim. Anladığım kadarıyla herhangi bir kızarma yok. Tüysüz kalan bölgede de küçük küçük tüyler var yakından bakınca fark ettim. Belki ben fazla abartıyorumdur ama bi kaç araştırma yapınca göz neslesiyle mantar çıktı tam emin olmadan tedavi uygulamak istemedim. Kuşu aldığımızdan beri hasta olmasın diye yıkamadık yaklaşık 2 ay oluyor bundan olma ihtimali var mıdır?
Kafesin hijyeni ile de alakalıdır. Her zaman temiz kalmalı. Çöz çevresindeki tüysüz bölgeye pamuklu çubuk ile troysd kremi sürebilirsiniz. Göze değdirmemeye çok dikkat edin.

Bu biraz daha iyi bir foto. Küçük bir bölgede tüyler dökülmüş ancak yeni tüyler de çıkıyor. Mantar ve göz nezlesini eleyip sadece tüy dökmüş diyebilir miyiz sizce? Bir de bunun cinsiyetini belirleyememiştik aradan zaman geçti sizce nedir?

2069incia2029921.jpg

Kuş dişi:) Tüy dökümünden kaynaklı olsuğunu düşünmüyorum yine de başka üyeler de baksın tabii. Bence mantar başlangıcı olabilir.

Evet cinsiyet ayrımı sıkıntı biraz. Arkadaşlar sağ gözünde kızarma başladı diğer gözüne oranla kızarmış yani sizce mantar mı göz nezlesi mi ve ne tür bir tedavi uygulamalıyız? Bazı konularda vazelin sür denmiş ama net bir cevap olmadan tedavi uygulamak istemedim.

Evet cinsiyet ayrımı sıkıntı biraz. Arkadaşlar sağ gözünde kızarma başladı diğer gözüne oranla kızarmış yani sizce mantar mı göz nezlesi mi ve ne tür bir tedavi uygulamalıyız? Bazı konularda vazelin sür denmiş ama net bir cevap olmadan tedavi uygulamak istemedim.
Kızarma gözde mi var yoksa kelleşmiş bölge mi? Göz nezlesi olma ihtimali daha da arttı bu dediklerinizle.

Hocam çok sağol yardımcı olduğun için sanırım gözündeki kızarıklık kaşımaktan olmuş bugün birşeyi yok tamamen normale dönmüş gözü. Her konuda yardımcı oluyosun gerçekten minnettarım, teşekkürler :)

Geri