Karadeniz Pet

Hastalık ardından aşırı kaşıntı

Mert1726

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba yeni üyeyim. Sırf sorunumu anlatmak ve deneyimlerinizden faydalanmak için üye olmuş bulundum fakat devamlı bilgi alışverişinde bulunmak faydalı olacak sanırım.
Konuma gelecek olursak. Geçtiğimiz hafta sonu 6 yaşındaki erkek muhabbet kuşumun aşırı halsiz, tüylerinin sürekli kabarık, sürekli uyuklama halinde olduğunu ve yemeden içmeden kesildiğini gözlemledim. Düzelmeyince bir veterinere götürdüm. İçinde parazit olduğunu söyledi. Aynı zamanda ishaldi de kuşum. Kuşun kurumakta olduğunu, acilen müdahale edilmezse 1 2 güne öleceğini söyledi. Daha sonra kendisi bi şeyleri karıştırarak toz bir ilaç yaptı. Ayrıca bir şırıngaya kahverengi renkte sıvı bir ilaç çekerek bana verdi bu iki ilacı. Tozu ve bu sıvı ilacı suyla karıştırarak damlalık yardımıyla içirmemi istedi. Ben de yaklaşık 1 hafta bu işlemi uyguladım ve kuş günden güne toparlanmaya başladı. Bugün itibariyle iyileşti diyebilirim. Artık yiyor içiyor ve eski hareketli günlerine döndü. Veteriner bir süre daha devam etmemi söyledi kesin sonuç için.
Fakat bugün farkettim ki kuşta aşırı bir kaşınma hali var. Sürekli ve uzun süreli kaşınma eylemlerinde bulunup sürekli silkeleniyor. Dışkısı ise tamamen şeffaf bir sıvının ortasında cıvık yeşil şeklinde.
Biraz uzun oldu biliyorum fakat deneyimlerinize ihtiyacım var. Daha önce başına böyle bir şey gelen veya konu hakkında bilgisi olan biri beni aydınlatırsa çok sevinirim. Bu kaşınma ve dışkının sebebi nedir? Bir hastalıktan kurtuldu derken başka bir bela mı musallat oldu başımıza merak ediyorum. Cevaplama nezaketinde bulunan herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Geri