Karadeniz Pet

Hava kesesinde şişme ve ölmek üzere..

Recoxice57

Yeni Üye
Arkadaşlar herkese merhaba,
Muhabbet kuşum Bulut tahmini olarak 4 yaşında. 3 ay önce yavruladı. 5 tane yavru can verdi bize. Bu süreçten 1 ay sonra tekrardan çiftleşme belirtileri gösterdiler Şakir ile. Bundan ötürü yavruluktan pek çıkmazdı fakat yumurtlamadı. Yavrulukta fazla vakit geçirmesiyle mi alakalı bilmiyorum. Hava keselerinde şişlik, denge sağlayamama, yemek ve su içmeme gibi ciddi sıkıntıları var. Şimdi şırınga ile besledim. Başını hep yukarı doğru tutuyor. Nefes almakta zorlandığı için sanırım. Bu belirtileri yavruluktan çıkarken kafese düştükten sonra göstermeye başladı. Biz ayağında sıkıntı var zannedip veterinere götürdük. Fakat çekilen röntgenle sorunun hava kesesinde olduğunu gördük. Belki de yuvalıktan son bir hışımla attı kendini aşağı solunum yetmezliğinden. 1 kez nöbet geçirdi. Şu an kafes dibinde yatıyor ayakta zor duruyor hatta duramıyor. Veterinerin verdiği ilacı günde 1 kere ağızdan damlatıyoruz 1 damla olarak. Eşi Şakir etrafında pır dönüyor kafesin içeri girebilmek için. Ama içeri sokmuyorum darlamasın diye. Psikolojik olarak da çok zor bir süreçten geçiyoruz 3 gündür. Veterinerin verdiği ilacı bilmiyoruz isim yazmıyor malesef. Kesin iş görecek bir tedavi yöntemi bilen tecrübeli arkadaşlardan destek rica ederim. Şimdiden teşekkürler. Video linki : https://streamable.com/fdssmp

Güncel fotoğraf.

Ekli dosyalar

• B1380019-A43F-4730-90AC-78ED337D9D8A.jpeg
    B1380019-A43F-4730-90AC-78ED337D9D8A.jpeg
    915.3 KB · Görüntüleme: 67
Bu anı görmeye yürek dayanmaz inanın çok etkilendim eşi nasıl da girmek istiyor kafese ona görmek istiyor 😔 solunum problemi için ilaç önerebilirim ama önce mama yapip kuşu kursaktan yada siringayla agizdan beslemeniz gerekir. Çünkü muhtemelen bir şey de yememiştir aç olabilir. Bağışıklığı güçlenmesi lazım. Umarım hayata tutunur durumu iyi gözükmüyor 🙏🏻😔

Bugün 3. Günü bu şekilde geçen.. kursaktan yarım şırınga kadar mama verdim demin ölmesini göze alarak. Allahtan birşey olmadı. Açlıktan ölecek yoksa. İlaç önerebilir misiniz. Eczaneden alabileceğim olursa iyi olur..

Eğer yemiyorsa günde 3 kez besleyin. Doksisiklin etkenli ilaç temin etmeniz lazım. Doksimis yada hipradoxi bu ikisinden birini temin ediniz. Bir hafta boyunca suluğuna ölçüsüne göre uygulayın. Kekik spreyi de yapın burun deliklerine gelecek şekilde. Umarım minik dostunuz kurtulur 😔🙏🏻

Yazdığınız için çok teşekkür ederim. yalnız su da içemiyor malesef.. yerden kalkamıyor, kafasını oynayamıyor. mamasına katıp kursağından versem etkili olur mu?

Söylediğim ilaç kursaktan olmaz maalesef. Suyuna katılması lazım. Ama ilaç gelene kadar dayanır mı kuş bilemiyorum 😔 bağışıklığı guclendirin öncelikle. Probiyotik varsa mamasına az miktar katıp öyle de besleyebilirsiniz.

:( elimden geleni yapacağım. Üst üste atak geçirmeye başladı kafasını arkaya doğru kasıp bilinçsiz kanat çırpıp çırpınıyor..

:( elimden geleni yapacağım. Üst üste atak geçirmeye başladı kafasını arkaya doğru kasıp bilinçsiz kanat çırpıp çırpınıyor..
Umarım hayata tutunur. 🙏🏻 😔 Bence yarın başka bir veterinere götürünüz kanatlılardan anlayan. Gelişmelerden haberdar ediniz. 🙏🏻

istanbul floryada filiz hanım var fakat o da il dışındaymış.. şimdi nöbetçi eczaneyi aradım doksimis hap halinde var. Acaba suda eritip ağzına damlatsam iş yapar mı. Yoksa bu ilaç normalde şurup halinde mi

Yok sivi halde suyuna damlatiyorsun ağızdan vermeyin ağır gelir. Suda çozeliyor.

nöbetçi eczaneden geldim şimdi. Malesef bu ilaçlar yok ellerinde. Eve gelince biraz araştırdım tetradox muadili sanırım. Bunu yarın bulmaya çalışıcam. Uygun mudur

Sizin kusunuzda solunum sıkıntısı olduğuna emin misiniz. Hırıltılı yada ağzını açarak nefes alıp verme veyahut kuyruk sekmesi gibi belirtiler var mı. Çünkü yanlış teşhis olmasın da. Birde veteriner ilaç verdi demiştiniz. Verdiği ilacı kullaniyor musunuz şuan. Üst üste ilaç kullanimı pek sağlıklı olmaz karaciğere zarar verir. Birde dediğiniz ilaç hakkında fikrim yok. Eğer kuşlarda solunum rahatsızlıklarına iyi geliyorsa sorun olcagini sanmiyorum. Dikkat edelim insanların kullandığı ilaçları aman ha vermeyelim 🙏🏻

Yazdığınız etken maddeyi içeriyor. Onu araştırdım kullanıp sonuç alan varmış. Kuyruk sekmesi vardı diğer iki kuşumla belirgin olarak göze çarpıyordu ve onlar kadar çevik uçamıyordu. Veterineri arayıp bu ilacı sordum uygun kullanımı dedi ama elimizde olmadığı için başka bi ilaç vermişler onu kesip buna başlayacağım yarın alabilirsem eczaneden antibiyotikmiş çünkü… tedavi nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın buraya bilgi amaçlı yazacağım. Umarım iyi geçer ve başka birinin de işine yarar bu bilgiler. Çok teşekkür ederim şimdiden..

İstanbul Kuş , Egzotik ve Pet Sağlığı Hizmetleri
Adres: Şenlikköy, Eceler Sk. 16/A, 34153 Bakırköy/İstanbul
Telefon: (0212) 663 91 42

- ŞirinVet Pet, Kuş ve Egzotik Veteriner Kliniği
Adres: Bahçelievler Mahallesi, Adnan Kahveci Blv. No:134/A, 34180 Bahçelievler/İstanbul
Telefon: (0212) 607 17 00

KUT Veteriner Kliniği
Adres: Maslak Mahallesi Hadım Koruyolu Caddesi No: 6 Sarıyer - İstanbul / TÜRKİYE
Tel: 0541 710 0110

Meydan Park Veteriner Kliniği:
Adres: Haznedar, Şevket Dağ Cd. No: 22, 34400 Güngören/İstanbul
Telefon: 0212 923 02 03

Avcılar Veteriner Muayenehanesi
Adres:
Üniversite Mah. 3S Kale Firuze Konakları Bağlariçi Cad. No:23 D:1E
Avcılar/ İstanbul
Telefon: 0212 695 44 10 - 0212 695 23 00

İstanbulda kanatlılardan anlayan veterinerler bunlar diye biliyorum gidemeseniz bile arayıp sorun mutlaka umarım iyi olur kuşunuz

İstanbul Kuş Veterinerliğine götürmüştüm, fakat şu an Filiz hoca il dışında olduğu için götüremedim oraya. Tetra aldım eczaneden kuşlar için bunu tavsiye etti. Bunu alıyorlarmış. Seyreltip verdim. Umarım işe yarar.

Yaşama tutunmaya çalışıyoruz.. kafası bu şekilde yukarıda hep. Nöbet geçiriyor saat başı. Gövdesi kaskatı olup kanat çırpıyor ve taklalar atıyor kafes tabanında.

güncel 14.44

Ekli dosyalar

• 867941A0-A5A9-4453-9D84-59D2237E9277.jpeg
    867941A0-A5A9-4453-9D84-59D2237E9277.jpeg
    980.6 KB · Görüntüleme: 63
Bence etiketlenen veterinerlere bir bakin derim. Forum üyelerinin bilgileri şu aşamada pek işe yarayacağını sanmıyorum 😕 durumu kritik çünkü

Geri