Karadeniz Pet

İlk tüye ne zaman girer

_alper_

Meraklı Üye
Arkadaşlar selam kuşum 3.5 aylik oldu kafasında tüy kapsülleri çıkmaya başladı. Bir muhabbet kuşu şu aydan itibaren tüye girebilir gibi bir kural var mıdır.

Tüy dönemleri genel olarak yaş ve mevsimsel olarak ikiye ayırmak lazım.Birde çevresel ve hastalık gibi bazı durumlarda ara tüylenmeye yol açabilir.Sizin duruma gelirsek kuş 3. aydan sonra yavaş yavaş yavruluktan çıkma sürecine girerek tüye girer.Zaten kafasında çizgileri varsa bunun bir kısmı kaybolur.Hemen ardından 6-7 aylıkken ergenliğe geçişte buna benzer tüy değişimi olur.Yaşına bağlı olarak en belirgin tüy değişimleri bu dönemlerde olur.

Bu dönemde tüye girmesi normal. Genellikle 3 ay civarı tüye girerler ancak beslenmesine göre bu süre değişebilir. Benim gözlemlediğim kadarıyla 6-7 ay civarında daha kapsamlı bir tüy değişimi(kuyruk ve uzun kanat tüyleri dahil) oluyor. Gelişimleri daha hızlı olduğu için ilk 1 yıl içinde daha sık tüy dökümüne girerler. Bu dönemde B vitamin kompleksi ve protein ağırlıklı bir diyetin yararı olacaktır. Stresi azaltmak için probiyotik kullanıp, evin biraz daha sakin bir yerinde tutmanız da kuşu rahatlatabilir

Değerli bilgiler için teşekkürler merakımı gidermiş oldunuz. Vitamin kullanıyorum seranın multivitamini haftada 2,3 kere 2,3 damla. Probiyotikte alacağım.

Yalnız multivitamin demedim, B vitamin kompleksi almanız faydalı olacaktır

Yemin içindeki yulaf bayat olabilir. Evde varsa yulaf ezmesi verebilirsin veya aktardan taze yulaf içi al.

Yemin içindeki yulaf bayat olabilir. Evde varsa yulaf ezmesi verebilirsin veya aktardan taze yulaf içi al.
Bayat olduğunu sanmıyorum büyük olduğu için yemiyor diye düşünüyorum aspir de var yemin içinde onu da yemiyor küçük tohumları yiyor daha çok ama yulaf ezmesi var evde yarın bir deneyeyim teşekkürler.

Vitamin içeriğine bak B vitamini bileşenleri varsa yeterlidir yanına iç yulaf oda yoksa mısır haşlayıp peçete havluda suyunu emdirip ek olarak verebilirsin.

Vitamin içeriğine bak B vitamini bileşenleri varsa yeterlidir yanına iç yulaf oda yoksa mısır haşlayıp peçete havluda suyunu emdirip ek olarak verebilirsin.

C, A, E, B1, B6, B12, D3, K vitaminleri var görünüyor, yulaf ezmesi verdim bir süre sonra gidip oynamaya başladı yere attı çoğunu taşıyıp ama yemeye çalışıyordu herhalde yemiştir diye düşünüyorum.

C, A, E, B1, B6, B12, D3, K vitaminleri var görünüyor, yulaf ezmesi verdim bir süre sonra gidip oynamaya başladı yere attı çoğunu taşıyıp ama yemeye çalışıyordu herhalde yemiştir diye düşünüyorum.
Tamamdır ekstra vitamin almanıza gerek yok.

Geri