Karadeniz Pet

İlk kez aldığım kuşum için öneriler ve tavsiyeler

ansowen

Yeni Üye
Herkese merhaba, 3 hafta önce bir petshoptan aldığım yavru kuşum (56 günlük olduğu söylenmişti) için tavsiyelerinize ve önerilinize ihtiyacım var,
İlk kez bir muhabbet kuşu sahipleniyorum ve bu konuda acemiyim aklıma takılan bir kaç soruyu size yöneltmek ve doğrusu bulmak istiyorum.
Öncelikle kafes dizaynı ve kafesin yeri hakkında fotoğraflar videoları aşağı ekleyeceğim. Kafes düzeni hakkında yanlış bir durum var mı onlar hakkında hiç bir bilgim yok ve kafesim şu anda petek yanında camın dibinde duruyor ve bu ne kadar sağlıklı bilmiyorum.
Kuşum ayrıca çok kaşınıyor ve kendini hep temizliyor. Ayağı ile kafasını gagası ile kanatlarının altını sık sık şekilde kaşıyor çok ufak tüy dökülmeleri oluyor ancak böyle göze çarpacak kadar değil maksimum haftada 1 - 2 tane görüyorum. İlk geldiği haftadan beri bu şekilde devam ediyorum dün bir petshoptan aldığım bit ilacını kanatlarının içine ve dışına sprey şeklinde sıktım ve bekliyorum. Petshopta ki abi haftada 1 kere düzelmez ise devam et kullanmaya dedi. Kafesi 2 günde bir tüm malzemelerini temizliyorum. Temizlirken sıcak suda bol su ile sabun ile yıkıyorum kurutuyorum ve tekrardan koyuyorum. Suyu günlük olarak değiştiriyorum. Duşluğunda ki suyu 3 günde bir ılık su ekleyerek değiştiriyorum. Kafes altını her gün kağıt peçete yenisini koyup plastik telini temizliyorum ve koyuyorum. Bunları yapma sebebim bit yada pire gibi bir durum varsa bunların hep steril kalması gerektiğini söyledikleri için ve ister istemez temizde görünmesini istediğimden hayvanı kakası içinde gezdirmek istemiyorum. Şu an da hala elimden korkuyor yani kafese soktugumda sağa sola uçmuyor böyle ani tepki vermiyor ama elime de gelmiyor. Her sabah 9 da kafes kapağını açıyorum, 13:00'e kadar açık kalıyor o arada arada bir kendisi dışarı çıkıyor bazende çıkmıyor ben o vakitte yavaş yavaş yemini elekten geçirip tazeliyorum malzemelerini yıkıyorum temizliyorum bırakıyorum. İşe öğlen 2 ve 4 arasında gittiğim için genelde gece geç saatte dönüyorum sabahta erken uyanıp onunla ilgilenmeye çalışıyorum. Gitmeden de konuşması için 1 saatlik konuşma sesi açıyorum.
Ekleyeceğim videolarda ve fotoğraflarda görüceksinizdir. Kuşum kafes tavanına ters tutunup ayakları ile ilginç bir şekle giriyor bu normalmi onu da bilmiyorum cilve mi yapıyor yoksa bir sorunu mu var dışarı mı çıkmak istiyor tam olarak anlamıyorum. Fotoğraflarda ve videolarda görebilirsiniz.
Şimdi kafes içinde kullandığım malzemelerin ne kadar doğru ve yanlış olduğunu bunlar hakkında sizden düzeltmem gereken ve eklemem gereken bir şey ise yardımlarınızı rica ediyorum.
Kuşum hakkında sağlık açısından yorum ve tavsiyeniz için ayaklarını gagasını ve dışkısının fotoğrafını da ekliyorum.
Şimdiden herkese yardımları için çok teşekkür ederim.

Yem: Versele Laga Prestige
Pelit Yem: Versele Laga B18 (Pelit yeme bir yandan alıştırmaya çalışıyorum ama hala yemeyi tercih etmedi.)
Kuş Kumu: Petshoptan aldım.
Su: Damacana su
Bir adet kalamar
Bir adet salıncak oyuncak
Bir adet duşluk
Bir suluk
2 yemlik
Bir tane kumluk
Bir tane Kalsiyum Taşı
2 ahşap tünek
1 Tane demir oyuncak

Vitaminler:
Röhnfried Entrobac Probiyotik Takviyesi (Her hafta pazartesi)
Röhnfried Bt-Amin Forte B vitamini , Amino Asit ve Elektrolit (Tüy dökme döneminde kullanmak için aldım.)
Röhnfried Gervit-W MultiVitamin Takviyesi (Her hafta çarşamba günü)

Cuma günü dal darı veriyorum yarım dal kadar
Pazar günü yumurtalı takviye yapıyorum.

Poz1: https://hizliresim.com/scgeikm
Tavanda Ters Duruşu: https://hizliresim.com/89mtm15
Tavanda Ters Duruşu: https://hizliresim.com/6a0rgmt
Ayakları: https://hizliresim.com/c337xae
Gagası: https://hizliresim.com/g1xoxg3
Kafesin Yeri: https://hizliresim.com/8e67tar
Odada ki Yeri:https://hizliresim.com/6jntsfr
Dışkısı: https://hizliresim.com/9fre0az
Kafes İçi: https://hizliresim.com/rs7l34j

Merhabalar, hoşgeldiniz ✨
Öncelikle bilinçli bir şekilde yaklaşım göstermeniz beni çok mutlu etti 🌷
Gördüğüm ve önereceğim şeyler var, hemen başlıyorum.
1) Öncelikle kafes paslı olduğundan değiştirilmesi gereken ilk şey.
2)Beyaz alçı taşı gibi olan gaga taşını kullanmayın. Kalamar kemiği olmazsa olmaz o yeter ve mineral blokta olması iyi.
3)Yavru kuşların tüyleri yerine oturur, kendisini temizlemekle vakit geçirmesi çok doğal, ayrıca 3 aylık olunca ilk tüyüne girerler. Sprey tarzı ürünleri hayatı boyunca kullanmayın. Hiçbir yararı olmaz aksine zararı olur. Strese sebebiyet verir ve solunum yoluna zarar verir. Bit pire şüpheniz varsa tek çözümü ense damlasıdır, spreylerde çözüm bulamazsınız. Ama dediğim gibi şimdilik öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum, kaşınması bence normal.
4)Duşluk sürekli olmasına gerek yok, ben kışın hiç önermiyorum. Yazın ise duruma göre haftada bir yapabilir. Suyun olduğu yeri kontrol etmek zordur, sürekli asılı olmasın duşluk.
5)İçme suyu damacana vs olması çok iyi, günlük değişimde olması gerekendir. Ancak aşağıya asmışsınız biraz yukarıda ve tünek hizasında olursa iyi olur. Ayrıca gagalı suluk dediğimiz sulukları tercih edin daha kullanışlıdır. Yaygın suluklar hem su dökülür hem de daha fazla toz toplarlar.
6) Kafes tülü hiç kullanmayın derim. Tırnak, ayak takılmaları fazla oluyor, şimdiye kadar olmaması daha da olmayacak anlamına gelmiyor, bir gün Allah korusun olursa çok pişman olabilirsiniz. Hem tülsüz kafesin yüzde yüzünü kullanıyorlar.
7) Salıncağı tek tünekli alırsanız daha çok sevecektir ve daha kullanışlı olacaktır.
8)Kafes temizliği çok çok önemlidir ancak ben her gün temizlenmesini doğru bulmuyorum. Kuşun kafesini her gün temizlerseniz kuşu temizliğe ciddi manada alıştırırsınız ve ihmal ettiğiniz bir durumda kuş hastalıklara daha açık hale gelir. Bağışıklık kazanması için küçüklükten itibaren bence buna dikkat edilmeli. Ama bu demek değil ki kafesi pislik içinde bırakın. Haftada bir genel temizlik bence yeterli. Çok çok kirlenirse 4-5 günde bir olur.
Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir temizlik konusunda. Her gün temizlemek istiyorsanız da tabi size kalmış. Tamamen şahsi görüşüm bu konuda.
9) Kuşun öyle durması normal, yavru kuşların garip garip hareketleri olur. Yüksekte öyle durmasının sebebi kendini güvende hissetmesi.
10)Kuş kumu beyaz ve ince yapılı olmasın, gritli kuş kumlarından olsun. Gardenmix veya versele olur.
11) Pelet yem yiyen kuş çok çok azdır. Yerse ne ala.
12) Tahta tünek seçimi doğru.
13) Kumlu tünekleri hiç kullanmayın, ayaklarda yaralara sebebiyet veriyor. Niye üretilmiş anlamış değilim. Tırnak törpülenmesi için kalın tahta tünekler yeterli.
14) Vitamin, Probiyotik takviyeleriniz doğru ve kaliteli.
15) Kuşlar kendi sahiplerinin seslerinden kelime öğrenmeli bence. Ayrıca kadın ve çocuk seslerinden daha iyi öğreniyorlar.
16) Cam kenarında üşümediğine emin olunuz. Ayrıca dışarıyı görmek onu strese sokabilir.

Unuttuğum varsa belirtiniz ya da sormak istediğiniz başka bir şey varsa sorabilirsiniz :)

Yumurta maması yavru olduğu için haftada 1 kez verebilirsiniz. Ama daha sonraları 20 günde 1 kez verebilirsiniz.
Maksimum 2 saat içinde tüketilmelidir.

Takviyelere gelirsek her hafta pazartesi Gervit multivitamin,her hafta Perşembe günü Entrobac probiyotik kullanın.
Bt Amin Forte tüy dökme döneminde haftada 1 kez verebilirsiniz.

Ürünleri 50 ml içme suya hazırlayın.
Entrobac probiyotiği kullanırken metalla temas ettirmeyin tahta kaşık kullanın.
Entrobac probiyotik 50 ml suya 1 pirinç tanesi kadar.
Gervit multivitamin 50 ml suya 5 damla.
Bt Amin Forte 50 ml suya 10-15 damla.
Ürünleri harmanlamayın,ayrı günlerde kullanılacak.

Ürünleri kuru,serin güneş görmeyen yerde muhafaza ediniz ağzı kapalı olarak. Buzdolabına koymayın

2)Beyaz alçı taşı gibi olan gaga taşını kullanmayın. Kalamar kemiği olmazsa olmaz o yeter ve mineral blokta olması iyi.
3)Yavru kuşların tüyleri yerine oturur, kendisini temizlemekle vakit geçirmesi çok doğal, ayrıca 3 aylık olunca ilk tüyüne girerler. Sprey tarzı ürünleri hayatı boyunca kullanmayın. Hiçbir yararı olmaz aksine zararı olur. Strese sebebiyet verir ve solunum yoluna zarar verir. Bit pire şüpheniz varsa tek çözümü ense damlasıdır, spreylerde çözüm bulamazsınız. Ama dediğim gibi şimdilik öyle bir şey olduğunu düşünmüyorum, kaşınması bence normal.
4)Duşluk sürekli olmasına gerek yok, ben kışın hiç önermiyorum. Yazın ise duruma göre haftada bir yapabilir. Suyun olduğu yeri kontrol etmek zordur, sürekli asılı olmasın duşluk.
5)İçme suyu damacana vs olması çok iyi, günlük değişimde olması gerekendir. Ancak aşağıya asmışsınız biraz yukarıda ve tünek hizasında olursa iyi olur. Ayrıca gagalı suluk dediğimiz sulukları tercih edin daha kullanışlıdır. Yaygın suluklar hem su dökülür hem de daha fazla toz toplarlar.
6) Kafes tülü hiç kullanmayın derim. Tırnak, ayak takılmaları fazla oluyor, şimdiye kadar olmaması daha da olmayacak anlamına gelmiyor, bir gün Allah korusun olursa çok pişman olabilirsiniz. Hem tülsüz kafesin yüzde yüzünü kullanıyorlar.
7) Salıncağı tek tünekli alırsanız daha çok sevecektir ve daha kullanışlı olacaktır.
8)Kafes temizliği çok çok önemlidir ancak ben her gün temizlenmesini doğru bulmuyorum. Kuşun kafesini her gün temizlerseniz kuşu temizliğe ciddi manada alıştırırsınız ve ihmal ettiğiniz bir durumda kuş hastalıklara daha açık hale gelir. Bağışıklık kazanması için küçüklükten itibaren bence buna dikkat edilmeli. Ama bu demek değil ki kafesi pislik içinde bırakın. Haftada bir genel temizlik bence yeterli. Çok çok kirlenirse 4-5 günde bir olur.
Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir temizlik konusunda. Her gün temizlemek istiyorsanız da tabi size kalmış. Tamamen şahsi görüşüm bu konuda.
9) Kuşun öyle durması normal, yavru kuşların garip garip hareketleri olur. Yüksekte öyle durmasının sebebi kendini güvende hissetmesi.
10)Kuş kumu beyaz ve ince yapılı olmasın, gritli kuş kumlarından olsun. Gardenmix veya versele olur.
13) Kumlu tünekleri hiç kullanmayın, ayaklarda yaralara sebebiyet veriyor. Niye üretilmiş anlamış değilim. Tırnak törpülenmesi için kalın tahta tünekler yeterli.
15) Kuşlar kendi sahiplerinin seslerinden kelime öğrenmeli bence. Ayrıca kadın ve çocuk seslerinden daha iyi öğreniyorlar.
16) Cam kenarında üşümediğine emin olunuz. Ayrıca dışarıyı görmek onu strese sokabilir.

Unuttuğum varsa belirtiniz ya da sormak istediğiniz başka bir şey varsa sorabilirsiniz :)

Merhaba yorumunu ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.
Kafes konusunda haklısınız güzel bir kafese geçmeyi düşünüyorum bende aklımdaydı o zaman olmadı maalesef o konu için dikkatli olacağım haklısınız.
Beyaz gaga taşını şimdi çıkardım ve suluğu değiştirdim eski suluğunu taktım şimdi. Teşekkür ederim onun içinde :)
Pelit yemi çok az yiyor ben yeme çok ufak olarak katıyorum tadına bakıyor ama 2 hazne var yem içi birinde normal yemi diğerinde pelit yem ama diğerini tercih ediyor genel olarak şimdi son 1 haftadır çok ufak yemine pelit yemi karıştırıyorum arada bir yiyor bakalım alışacak gibi duruyor ama zaman istiyor.
Yeni geldiği için stress ve alışma süreci olduğunu düşünerek ilk 2 hafta pek kaşınmasına takılmamışmıştım ama bu süreç 3. Haftaya sarkınca kendimi kötü hissetmeye başladım bir sorunu var ve ben buna müdahele edemiyorum gibi ama spreyi bir daha kullanmayacağım zamana bırakıyorum şu an da dediğiniz gibi tüy dökümüne denk gelmişte olabilir ilk kez tecrübe ettiğim için yanlış yorum yapabiliyorum dikkate alacağım yorumunuzu 🙏
Vitamin ve beslenme tablosunu sizin bir konunuzdan görüp araştırmış ve o şekilde uyguluyorum onun için ayrıca teşekkür ederim çok işime yaramıştı.
Kafes konumu konusunda alçakta olduğunu hissediyorum ve dışarıyı görmesi bir etkenmi konusunda kararsızdım ama kafes arkasında ki perdeyi çektim dışarı görünmüyor ama ışık alıyor da artık oda ona da dikkat edeceğim.
Duşluğu ben her gün koyuyordum çünkü kafasının üstü birazcık sarardı onu kirlenmiştir diye düşünüyordum insan gibi :) Ama sanırım kendi temizliğini kendi yapabiliyor o yüzden duşluğu çıkarttım 2 haftada 1 gün takmayı düşünüyorum doğru olursa eğer.
Temizlik konusunda ki ilerleyişim pazartesi çarşamba günleri altını temizliyorum kafesin eşyalarını yıkamıyorum sadece tazeliyorum yiyecek ve içeceklerini Cumartesi günü de komple eşyalarını bir tur temizliyorum ve bırakıyorum ama bu düzen sağlığı açısından kötü etki yaratır ise illa ki değiştiririm şu an da bu şekilde ilerliyorum:)

Son düzenleme:
Merhaba yorumunu için çok teşekkür ederim konuyu ilk kez gördüm ve içinde kıymetli bilgiler var benimde yeni öğrendiğim bir kaç değiştirmem gereken şey olduğunu öğrendim çok teşekkür ederim tekrardan yardımınız için :)

Yumurta maması yavru olduğu için haftada 1 kez verebilirsiniz. Ama daha sonraları 20 günde 1 kez verebilirsiniz.
Maksimum 2 saat içinde tüketilmelidir.

Takviyelere gelirsek her hafta pazartesi Gervit multivitamin,her hafta Perşembe günü Entrobac probiyotik kullanın.
Bt Amin Forte tüy dökme döneminde haftada 1 kez verebilirsiniz.

Ürünleri 50 ml içme suya hazırlayın.
Entrobac probiyotiği kullanırken metalla temas ettirmeyin tahta kaşık kullanın.
Entrobac probiyotik 50 ml suya 1 pirinç tanesi kadar.
Gervit multivitamin 50 ml suya 5 damla.
Bt Amin Forte 50 ml suya 10-15 damla.
Ürünleri harmanlamayın,ayrı günlerde kullanılacak.

Ürünleri kuru,serin güneş görmeyen yerde muhafaza ediniz ağzı kapalı olarak. Buzdolabına koymayın
Acaba gün değişikliğini neden yapıyoruz bilmiyorum da merak ettim önce vitamin alması daha mı sağlıklı olur? Ürün hazırlanışları için teşekkür ederim dikkat ediyorum bu konu da :)

Mineral blok olarak önerebileceğiniz bir ürün var mı? İnternet üzerinden gördüğüm quik markasının bir mineral bloğu var tavsiye eder misiniz?

Acaba gün değişikliğini neden yapıyoruz bilmiyorum da merak ettim önce vitamin alması daha mı sağlıklı olur? Ürün hazırlanışları için teşekkür ederim dikkat ediyorum bu konu da :)

Rica ederim yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize :)

Gervit-w multivitamin içinde 18 adet vitamin vardır, Entrobac probiyotik ise çok yoğun bir ürün değildir. Güne vitamin ile başlasın probiyotiği ise haftanın ortalarında vermek uygun olur.
Bt Amin Forte ve Gervit multivitamin arasında da 4-5 gün olsun.

Powermax mineral blok taşını alabilirsiniz içeriği geniş bir ürün.

Rica ederim yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize :)

Gervit-w multivitamin içinde 18 adet vitamin vardır, Entrobac probiyotik ise çok yoğun bir ürün değildir. Güne vitamin ile başlasın probiyotiği ise haftanın ortalarında vermek uygun olur.
Bt Amin Forte ve Gervit multivitamin arasında da 4-5 gün olsun.

Powermax mineral blok taşını alabilirsiniz içeriği geniş bir ürün.
Teşekkür ederim peki BT amin forte kullanımını sadece tüy dökümünde yapacağım doğru mudur? Normal seyirde tüy dökümünde değil ise kullanmıyorum. Bir de tüy dökümü başlangıcını nasıl anlarım ne zmaan kullanımına başlamam gerekir?

Teşekkür ederim peki BT amin forte kullanımını sadece tüy dökümünde yapacağım doğru mudur? Normal seyirde tüy dökümünde değil ise kullanmıyorum. Bir de tüy dökümü başlangıcını nasıl anlarım ne zmaan kullanımına başlamam gerekir?

Tüy dökme döneminde vereceksiniz. Ama tüy dökme dönemi haricinde de ara sıra verebilirsiniz ayda 1 kez.
Tüy dökümü sancılı bir dönem o yüzden takviye vermek gerekir. Bu dönem çok sık uçmasın kafesinde dinlensin.
Tüy döküm zamanı gelince belli olur zaten,kuşun vücudunda birçok yerinde tüy tüpçükleri çıkar yeni tüyler onlar. Eski tüyler dökülür, tüpçükler patlar ve yeni tüyler çıkmış olur böylece. Bol bol tüy dökerler bu dönemde o yüzden tüy döküm zamanında temizliği sıklaştırmak iyi olur.

Ek olarak o kafes bir an evvel hemen değişmeli zehirlenmeye sebep olabilir

Son düzenleme:
Tüy dökme döneminde vereceksiniz. Ama tüy dökme dönemi haricinde de ara sıra verebilirsiniz ayda 1 kez.
Tüy dökümü sancılı bir dönem o yüzden takviye vermek gerekir. Bu dönem çok sık uçmasın kafesinde dinlensin.
Tüy döküm zamanı gelince belli olur zaten,kuşun vücudunda birçok yerinde tüy tüpçükleri çıkar yeni tüyler onlar. Eski tüyler dökülür, tüpçükler patlar ve yeni tüyler çıkmış olur böylece. Bol bol tüy dökerler bu dönemde o yüzden tüy döküm zamanında temizliği sıklaştırmak iyi olur.

Ek olarak o kafes bir an evvel hemen değişmeli zehirlenmeye sebep olabilir
Anladım kafes için şimdi araştırmaya başlıyorum bir tane alacağım hemen teşekkür ederim tekrardan son olarak sizi de tutmadan bir şey soracağım konusu açılmışken ben kuşu her sabah 9 ile 1 arası kafesin kapısı açık şekilde ilgilenerek açık bırakıyorum uçup enerjisini atması için ama az çıkıyor da yine de arada bir uçuyor çıkıyor geri giriyor kafese sizce bu doğru mu sadece belli günler mi salmalıyım kafesten

Anladım kafes için şimdi araştırmaya başlıyorum bir tane alacağım hemen teşekkür ederim tekrardan son olarak sizi de tutmadan bir şey soracağım konusu açılmışken ben kuşu her sabah 9 ile 1 arası kafesin kapısı açık şekilde ilgilenerek açık bırakıyorum uçup enerjisini atması için ama az çıkıyor da yine de arada bir uçuyor çıkıyor geri giriyor kafese sizce bu doğru mu sadece belli günler mi salmalıyım kafesten

Odasında güzelce uçabiliyorsa kapısı gün boyu açık kalabilir istediği zaman girip çıksın böylece daha rahat hisseder kendini özgür.
Size alıştı ise çıksın dışarıya hep. Ama daha alışma sürecinde ise sizden korkuyor ise o zaman haftada 3-4 kez çıkartın,diğer günler ise kafes içinde eğitim verin. Size alıştıkça 5 güne çıkartın 2 gün kafeste kalsın. Yani özetle size alıştıktan kafes kapısı hep açık kalabilir sadece geceleyin kapısını örtersiniz 👍🏻

Fakat şunu da söyleyeyim,kuşun kafes kapısı hep açık olduğunda odaya direkt girmeyin kuş yere inebilir ve istenmeyen şeyler yaşanabilir Allah korusun. O yüzden odaya yavaşça girip kuşu gördükten sonra girersiniz.

Pencereden soğuk gelmiyor ise kafes orda durabilir. Ortalama bir yükseklikte dursun kafes ama sabitleyin düşmesin. Işığı direkt alır güzel olur 👍

Odasında güzelce uçabiliyorsa kapısı gün boyu açık kalabilir istediği zaman girip çıksın böylece daha rahat hisseder kendini özgür.
Size alıştı ise çıksın dışarıya hep. Ama daha alışma sürecinde ise sizden korkuyor ise o zaman haftada 3-4 kez çıkartın,diğer günler ise kafes içinde eğitim verin. Size alıştıkça 5 güne çıkartın 2 gün kafeste kalsın. Yani özetle size alıştıktan kafes kapısı hep açık kalabilir sadece geceleyin kapısını örtersiniz 👍🏻

Fakat şunu da söyleyeyim,kuşun kafes kapısı hep açık olduğunda odaya direkt girmeyin kuş yere inebilir ve istenmeyen şeyler yaşanabilir Allah korusun. O yüzden odaya yavaşça girip kuşu gördükten sonra girersiniz.

Anladım yani şu an da kafese elimi soktuğumda aşırı tepki vermiyor arada bir göbeğini yanaklarını parmağım ile sevebiliyorum ama hala tedirgin bir ufak elimdem mama ve dal darı yiyor uzatıyorum bir iki dakika bakıyor sonra temkinli şekilde yiyor uçarken de benim yanıma gelmiyor kendisi takılıyor sonra kafesinin üstüne ya da içine genelde kapı ucunda durup sağa sola bakıyor bir iki kere uçup geri giriyor kafes o alanda çok güzel ışık alıyor hem de havanın karanlığını ve güneşin doğuşunu fark edip uyuyup uyanıyor o yüzden seçtim orayı ama dışarıyı görüyor çok ufak o kadar soğuk almamasına özen gösteriyorum petek dibinde oda sıcaklığı hep sabit doğalgaz otomatik çalışıyor genelde 21.5 derece de ev ve oda şu an da memnun gibi sadece biraz daha ilgilenip eğitim verebilirim dediğiniz gibi öncelikle kafesi değiştireceğim tabi ki :) Her şey için sonsuz teşekkürler eklemek istediğiniz bir şey olursa keyifle okurum çok sağolun

Anladım yani şu an da kafese elimi soktuğumda aşırı tepki vermiyor arada bir göbeğini yanaklarını parmağım ile sevebiliyorum ama hala tedirgin bir ufak elimdem mama ve dal darı yiyor uzatıyorum bir iki dakika bakıyor sonra temkinli şekilde yiyor uçarken de benim yanıma gelmiyor kendisi takılıyor sonra kafesinin üstüne ya da içine genelde kapı ucunda durup sağa sola bakıyor bir iki kere uçup geri giriyor kafes o alanda çok güzel ışık alıyor hem de havanın karanlığını ve güneşin doğuşunu fark edip uyuyup uyanıyor o yüzden seçtim orayı ama dışarıyı görüyor çok ufak o kadar soğuk almamasına özen gösteriyorum petek dibinde oda sıcaklığı hep sabit doğalgaz otomatik çalışıyor genelde 21.5 derece de ev ve oda şu an da memnun gibi sadece biraz daha ilgilenip eğitim verebilirim dediğiniz gibi öncelikle kafesi değiştireceğim tabi ki :) Her şey için sonsuz teşekkürler eklemek istediğiniz bir şey olursa keyifle okurum çok sağolun

Rica ederim sağlıkla büyüsün yavrucak ☺️

@ansowen rica ederim ✨
Mineral blok kapalı paket oldukça markası çok fark etmez. Benimkiler hepsini yiyor. Hangisini bulursam onu alıyorum diyebilirim. Yeterki kapalı olsun. Gritli kuş kumu kaliteli oldukça mineral blokun markası çok elzem değil bana göre. Zaten belli başlı markalar var. Eurogold, goldwings,quik, jungle... Kullandıkça hangisini daha çok sevdiğini anlarsınız zaten. Ve bitmese dahi her ay yenilerseniz iyi olur.

Kafes göz hizasında yüksekte olursa daha iyi olur evet. Ama sizin yerinizi de olmaz bulmadım. Yani imkan yoksa kalabilir orda sorun olmaz.

Vitamin probiyotik konusunda günün bir önemi olduğunu ben düşünmüyorum :) İstediğinizden başlayabilirsiniz. Zaten aylık hatta yıllık bakıldığında hangisinden başladığınızın bir öneminin kalmadığını göreceksiniz. Yeterki düzensiz kullanmayın ve fazla takviyeye boğmayın.
Hatta meyveyi düzenli ve sık verecek olursanız haftalık değil 10 günde bir kullanım da yapabilirsiniz. Sonuçta her zaman doğal beslemek daha iyidir. Ama her zaman doğalını bulup veremiyoruz o yüzden takviyeler işimizi görüyor :)

@ansowen rica ederim ✨
Mineral blok kapalı paket oldukça markası çok fark etmez. Benimkiler hepsini yiyor. Hangisini bulursam onu alıyorum diyebilirim. Yeterki kapalı olsun. Gritli kuş kumu kaliteli oldukça mineral blokun markası çok elzem değil bana göre. Zaten belli başlı markalar var. Eurogold, goldwings,quik, jungle... Kullandıkça hangisini daha çok sevdiğini anlarsınız zaten. Ve bitmese dahi her ay yenilerseniz iyi olur.

Kafes göz hizasında yüksekte olursa daha iyi olur evet. Ama sizin yerinizi de olmaz bulmadım. Yani imkan yoksa kalabilir orda sorun olmaz.

Vitamin probiyotik konusunda günün bir önemi olduğunu ben düşünmüyorum :) İstediğinizden başlayabilirsiniz. Zaten aylık hatta yıllık bakıldığında hangisinden başladığınızın bir öneminin kalmadığını göreceksiniz. Yeterki düzensiz kullanmayın ve fazla takviyeye boğmayın.
Hatta meyveyi düzenli ve sık verecek olursanız haftalık değil 10 günde bir kullanım da yapabilirsiniz. Sonuçta her zaman doğal beslemek daha iyidir. Ama her zaman doğalını bulup veremiyoruz o yüzden takviyeler işimizi görüyor :)
Elinize emeğinize sağlık dikkate alacağım hepsini, son olarka bir sorum var yem ve benzeri ürünlerin alışverişini nereden yapıyorsunuz? Trendyol hepsiburada gibi sitelerde orjinal ürünler gelmediğine yönelik bilgi ve yorumlar var o yüzden de güvenemiyorum. Ben bir kere karadenizpetden alışveriş yaptım gayet memnun kaldım sizin de ekstradan önerdiğiniz bir site var ise çok iyi olur bazen her şeyi orda bulamayabiliyorum.

Elinize emeğinize sağlık dikkate alacağım hepsini, son olarka bir sorum var yem ve benzeri ürünlerin alışverişini nereden yapıyorsunuz? Trendyol hepsiburada gibi sitelerde orjinal ürünler gelmediğine yönelik bilgi ve yorumlar var o yüzden de güvenemiyorum. Ben bir kere karadenizpetden alışveriş yaptım gayet memnun kaldım sizin de ekstradan önerdiğiniz bir site var ise çok iyi olur bazen her şeyi orda bulamayabiliyorum.
Grpet var fiyatlar da makul 👍
@Grpet ürünleri