Karadeniz Pet

Ishal ve Candida Mantarı

eyunal

Emektar Üye
Selam , muhabbet kusum için yine bu zamanlarda konu açmıştım , o zamandan bu zamana durumunu stabil tutmaya çalıştım. 2 hafta öncede o zamandan bu zamana kadar ilk defa ivmeli bir şekilde kilo alıyordu. Dışkısı neredeyse kusursuz hale gelmişti, ancak yine de rahat edemeyip 2 diski örneğini özel bir laba verdim. Dışkı analizi sonucu olarak bol candida SSP sonucunu aldım. Sonucu aldıktan 2 gün sonrada kusum tekrar zayıflamaya ve kilo vermeye başladı. Bununla beraber ishal de başladı ve bu durum tekrar canımı sıkmaya başladı. Ankara da tanıdığım veya tavsiye aldığım bir veteriner yoktu, o yüzden şansımı sadece veteriner fakültesinde kullandım onda da sonuç alamamıştım. Kuşum hala enerjik ama ishal ve kursagi 2 hafta önce ki gibi dolu olmuyor. Şuan Kuşadası/Aydın dayım kuşum yanımda bu lokasyonda veteriner hekim var mı tavsiye edebileceğiniz? Izmır de olur .

Kuşumun diski fotoğrafı
40058
40059

Yakınımda sen sağlam gözüken öz-vet var ama onlar da ne kadar sağlam bilemiyorum google yorumlarından dolayı :/

Candida mantarına yönelik açılan konulara bir bakın, arama kısmından aratın. Vakit kaybetmek kuşun aleyhine olur. Geçmiş olsun.

Candida mantarına yönelik açılan konulara bir bakın, arama kısmından aratın. Vakit kaybetmek kuşun aleyhine olur. Geçmiş olsun.
Evet, o konuları biliyorum çoğunu da okudum işin garip yani fiziksel bir kaç şey dışında kuşun hasta olduğunu söylemek çok güçleşiyor haliyle ailemi kolay kolay ikna edemiyorum bir şeyler için :(
Mesela şu konuda olan ;Candida ile alakalı
"Candida spp gaz üretir kursak balon gibi olabilir " şuana kadar kursağı hiç şişmedi ama kursak tarafından gurultu duyduğum oldu.
"
Enfeksiyon, sindirim sisteminin alt bölgelerine yerleştiyse, sulu dışkı, kusma, kilo kaybı, iştahsızlık ve depresyon görülür. Solunum sistemindeki mantar ise burun akıntısı, ses ve ötüş değişiklikleri, solunum güçlüğü ve kolay yorulma gibi belirtiler izlenir.Burun akıntısı alınarak labratuvar teşhisine gidilebilir.Kaşınma refleksi ayırıcı tanıda dikkat edimesi gereken bir husustur."
Sulu dışkı var *
kilo kaybı var *
iştahsızlık konusunda aşırı bir şey diyemem yem yemeye çalışıyor.
depresyon görür den kastını tam bilmiyorum , ancak konuşuyor uçuyor kafesten çıkmak istiyor mesela şuan yarım yamalak aydınlık odamda benimle karşılıklı konuşuyor.

Belirtiler ile %100 sağlam bir kesişme olmadığı için ailemi kolay kolay ikna edemiyorum . İçim rahat etmeyip özel bir lab da analiz yaptırmasaydım hala hasta olduğunun ciddiyetine bile varamamış olacaklardı.
Sanırım yukarıda linkini attığım yazıyı da İzmir'de ki özvet sahibi yazmış.

Evet, o konuları biliyorum çoğunu da okudum işin garip yani fiziksel bir kaç şey dışında kuşun hasta olduğunu söylemek çok güçleşiyor haliyle ailemi kolay kolay ikna edemiyorum bir şeyler için :(
Mesela şu konuda olan ;Candida ile alakalı
"Candida spp gaz üretir kursak balon gibi olabilir " şuana kadar kursağı hiç şişmedi ama kursak tarafından gurultu duyduğum oldu.
"
Enfeksiyon, sindirim sisteminin alt bölgelerine yerleştiyse, sulu dışkı, kusma, kilo kaybı, iştahsızlık ve depresyon görülür. Solunum sistemindeki mantar ise burun akıntısı, ses ve ötüş değişiklikleri, solunum güçlüğü ve kolay yorulma gibi belirtiler izlenir.Burun akıntısı alınarak labratuvar teşhisine gidilebilir.Kaşınma refleksi ayırıcı tanıda dikkat edimesi gereken bir husustur."
Sulu dışkı var *
kilo kaybı var *
iştahsızlık konusunda aşırı bir şey diyemem yem yemeye çalışıyor.
depresyon görür den kastını tam bilmiyorum , ancak konuşuyor uçuyor kafesten çıkmak istiyor mesela şuan yarım yamalak aydınlık odamda benimle karşılıklı konuşuyor.

Belirtiler ile %100 sağlam bir kesişme olmadığı için ailemi kolay kolay ikna edemiyorum . İçim rahat etmeyip özel bir lab da analiz yaptırmasaydım hala hasta olduğunun ciddiyetine bile varamamış olacaklardı.
Sanırım yukarıda linkini attığım yazıyı da İzmir'de ki özvet sahibi yazmış.
“Olabilir” deniyor “olur” yazmıyor. O nedenle illa ki yazılanların hepsi olacak diye bir şart yok. Gözleme mutkaka devam edin ve şunu da ailenize söyleyin: erken teşhis her canlıda hayat kurtarır.

• Beğen
Tepkiler: Kca
Dışkı analizide yaptırmışsın, daha neyi bekliyosun tedaviye başla bir an önce.

Candida mantarında; mikostatin şurup ve triflucan şurup kullanıyorlar. İlaçları araştırıp uygun dozajda kullanabilirsin.
Konuya yazmadım ancak zaten mikostatin kullanıyorum

Ne kadar zamandır kullanıyorsun? Faydası olmadımı hiç? Triflucan biraz daha etkilidir mikostatine göre.
Postu açtıktan sonra mikostatin aldım. 2 yıllık sürecin 1. yılı mikostatin kullandığım olmuştu , o zamanlar suyuna karıştırıp veriyordum, yine 2-3 gündür de suyuna katıp veriyordum ama pek etkisi olmuyor böyle sanırım ağzına damlatmak şart

Arkadaşlar konu güncel,
Bu konu'dan sonra maalesef Öz-Vet'e olan dayanağım kalmadı. Haliyle veterinere gidemedim. Şuan kuşumun güncel durumu;
Biraz iştahsızlık çünkü yem yerken zorlanıyor , yem kabuğunu soyduktan sonra yemin tanesini ezip parçalıyor ve parçanın bir kısmını yutuyorsa yutuyor , parçalanan parçalar etrafa saçılıyor ya da yemliğe düşüyor.
Yediği yem taneleri zaman zaman kursağından ağzına getirip tekrar çiğniyor ve ufalıyor.
Elektrolit verdiğim zaman dışkısı toplanıyor ama hala ishal devam ediyor.
Kuşa verdiğim ilaç ve uygulamalar;
Günde 1 defa ağzından mikostatin damlatıyorum biraz da suluğuna katıyorum.
Diazyme 256 veriyorum
Okuduğumdan bildiğim kadarıyla elektrolit her gün verilmesi uygun değilmiş o yüzden 3 günde bir elektrolit vermeye çalışıyorum (2 defa verdim şuana kadar)
1 gün suyuna sirke kattım
A vitamini de dahil olmak üzere vitamin veriyorum.
Ancak halen büyük bir gelişme olmadı ve ayrıca kuşum çok tüy döküyor sıcak bir yerden daha sıcak bir yere geldiğim için tekrar tüye girmiş olabilir mi ?
Yeminde nijer yok zaten nijer gördüğü zaman doğrudan nijer seçip yiyor.

Çarşamba günü İzmir'de veterinere götürdüm, orada verdiğim ilaçlarin yaşanan süreçlerin yanlış olduğunu mikostatin ve antifungal grubu ilaçların yanlış olduğunu söyledi. Ve bana antibiyotik + vitamin + immünomodülatör verdi bunun yanında da probiyotik verdi. Bunların hepsini suluğa az bir su ile şırınga içindekileri 10 ar damla olacak şekilde vermemi istedi. Çarşamba günü eve gider gitmez vermeye başladım , ancak dışkısından yem gelmeye başladı , hala da yem geliyor ne yapmam gerekiyor cidden bilmiyorum :rolleyes: Kuşumu İzmir'de egzotik hayvanlarla ilgili tecrübeli olduğunu iddia eden bir yere götürdüm .
Forumda o kadar bilgi birikimi olan kişi var , benim sorunumla ilgili bilgili ilgili birisi yok mu ya cidden ? Bu arada hala kuşum tüy döküyor

Çarşamba günü İzmir'de veterinere götürdüm, orada verdiğim ilaçlarin yaşanan süreçlerin yanlış olduğunu mikostatin ve antifungal grubu ilaçların yanlış olduğunu söyledi. Ve bana antibiyotik + vitamin + immünomodülatör verdi bunun yanında da probiyotik verdi. Bunların hepsini suluğa az bir su ile şırınga içindekileri 10 ar damla olacak şekilde vermemi istedi. Çarşamba günü eve gider gitmez vermeye başladım , ancak dışkısından yem gelmeye başladı , hala da yem geliyor ne yapmam gerekiyor cidden bilmiyorum :rolleyes: Kuşumu İzmir'de egzotik hayvanlarla ilgili tecrübeli olduğunu iddia eden bir yere götürdüm .
Forumda o kadar bilgi birikimi olan kişi var , benim sorunumla ilgili bilgili ilgili birisi yok mu ya cidden ? Bu arada hala kuşum tüy döküyor

Bu soruyu ilaçları veren veterinere sorsan daha iyi olur. Çünkü ne ilacı verdiğini ve etkilerini yan etkilerini o bilir.

Geri