Karadeniz Pet

İyileşen dişi kuşum ve durumu

Mgkhnyavas

Meraklı Üye
Abiler merhaba.
Öncelikle bir hatırlatma yapmak istedim bundan 1 hafta kadar önce kuşumun durumu kötüydü foruma fotoğraflarla birlikte Bilgi vermiştim siz abilerimde kursak mantarı teşhisi koyup ilaç önerisinde bulunmuştunuz daha sonra kuşum daha kötü oldu 1 gece boyunca Hayvan nöbet geçirdi felç oldu kanatları ayakları ve ben veterinere götürdüm kuşum da kuruluk hastalığı oluşmuş mantarda bu şekilde tepkiler verebileceğini söyledi akabinde şu ilacı ve ismini tam okuyamadığım aynı ürünün toz olanını su ile karıştırdı.
Sıvı olan ilaç http://www.hobipet.com.tr/med-tollyamin-forte-tuy-karaciger-kas-duzenleyici-multivitamin-1litre
Toz olanı da aynı markanındı internette aradım ama bulamadım

3 gündür ilaç tedavisi uyguluyoruz ama her gün bir suluk ile yanına gidip ilaç karışımını kendisi hazırlıyor ilaç 1000ml olduğunu ve ağır ilaçlar olduğunu söyleyip her gün gelip almamı rica etti bu şekilde her gün girip karışımı alıp kuşuma veriyorum.
Ama ilk aşamada herhangi bir mantar ilacı alıp kullanma şansım olmadı ama dişi kuşumu ayırdım tüm kafesi sirkeyle temizledim ağzına ve suluğuna da sirke damlattım. Sonrasında veteriner..

Demek istediğim dişi kuşum şu anda iyi durumda canlandı hatta gagasının kuvveti de yerine geldi can yakıcı ısırıklar var
Ama dişi kuşum gözlemlediğim kadarıyla zayıflamış durumda. Erkek ile birbirini görecek şekilde ayrı kafesteler ve ben kafesleri yavaş yavaş yaklaştırdım. Bugün dişi kuşumu elime aldım ve oda içerisinde saldım erkeğin kafesinin tepesinde ve ulaştığı bir yerden birbirlerine ulaşmaya çalışıyolar.
Erkek muhabbet kafesin dışında olan dişi kuşuma direk kur yapmaya kabarmaya başladı kafesin köşesinde buluştular ve yem kustu dişiye.

İşin özetine gelirsek dişi kuşumu eski formuna getirmek için ne yapmalıyım gözüme çok zayıf geliyor ve erkekle birleştirmeli miyim?

Yardımlarınızı bekliyorum abiler

Ekli dosyalar

• 676D95CC-0CAB-4D85-BFE8-48B73A517252.jpeg
    676D95CC-0CAB-4D85-BFE8-48B73A517252.jpeg
    1.1 MB · Görüntüleme: 16
  • BAFD17C3-CF6E-4A68-963F-982D025FE710.jpeg
    BAFD17C3-CF6E-4A68-963F-982D025FE710.jpeg
    1 MB · Görüntüleme: 16
  • E18B6F6F-4E7B-4499-B738-20677A55F781.jpeg
    E18B6F6F-4E7B-4499-B738-20677A55F781.jpeg
    898.9 KB · Görüntüleme: 14
  • E02A977C-06DB-404F-A14F-8E6FDD5EE7E4.jpeg
    E02A977C-06DB-404F-A14F-8E6FDD5EE7E4.jpeg
    922 KB · Görüntüleme: 15
  • 39CDDCC2-639E-4F5C-B475-253F1C33134F.jpeg
    39CDDCC2-639E-4F5C-B475-253F1C33134F.jpeg
    1,008.4 KB · Görüntüleme: 12
Abilerim bu arada eklemeyi unuttum bu bahsettiğim hastalık hadisesi 1 haftadır var. Ve hastalığın hemen öncesinde dişi kuşum kuluçkadaydı 6 yumurtası vardı hepsinin üzerine 23 gün yatmıştı ama hepsi boş çıkmıştı foruma görsel attığımda dişi yumurtaları ısıtamamış diyen abiler olmuştu ama yumurtalar döllenmiş durumdaydı akabinde de hasta oldu

Çok uzun bir yazı oldu kusura bakmayın yardımlarınızı bekliyorum :)

Öncelikle evet yumurtalar döllense de yeterli ısıyı almadığı takdir de, yumurtalar bozulacaktır ki sanırım ben yumurtaların bir kısmının boş bir kısmının da bu şekilde bozulduğunu söylemiştim sizin konunuzda eğer karıştırmıyor isem, malum olabildiğince konuya ulaşmaya çalışıyorum karıştırabilirim.

Kuruma bir neden değil, sonuçtur kardeşim. Kursak mantarı kurumaya neden olan hastalıklardandır, çünkü kuş yemi yese dahi sindiremiyip geri çıkardığı için zayıf düşer ve bir süre sonra kurumaya kadar iş varabilir. Veterinerinizin hazırladığı karışımda büyük ihtimalle antibiyotik de mevcut. Onun dışında çok şükür tedaviniz sonuçlanmış, kuşunuz iyileşmiş. Sevindim, ama probiyotik ve vitamin tedavisi de yapın arkasından yoksa kuşun ilaca karşı direnci artar, tedavi sonuç vermez. Bu konuyu yine veterinerinizle konuşun, uygulaması gayet verimli olmuş çünkü; veterinerin üzerine söz söylemem haksızlıktır.

Kuşlarınızı bu sürede birleştirmeyin, biraz daha bekleyin bu onların daha iyi kızışmalarını yani birbirlerini özlemelerini de sağlayacaktır. Tedaviyi tam olarak bitirdiğiniz zaman birleştirebilirsiniz, çok sevindim dişi maşe'Allah pek güzel görünüyor. Ömrü varmış, çok şükür. Hayırlı, sağlıklı üretimler.

Öncelikle ilgi ve alakanız İçin teşekkür ederim.
Her iki kuşumun da kızışma durumu nedir? Erkek kızışmış mı dişi de öyle?
Eğer bu süre(birleştirme) uzarsa kızışmalarının geçmesi gibi bi durum var mıdır? Ve birşeye dikkat ettim dişi kuşumun ceresi kızışma ve daha sonrasında kuluçka döneminde kahverengiydi şimdi ise maviye döndü.
Dişi kuşumu elime aldığımda göğsünün kemiği tek hat şeklinde elime geliyor zaten belirttiğim gibi çok zayıf bu durum normal mi?

Veteriner kuşu eski formuna getirme konusunda birşey söylemedi sorduğumda bilgisini sorgulayamam ama siz abilerim yardımcı olabilirseniz. Dişi muhabbet kuşum bu zayıf halinden eski haline nasıl dönebilir ne yapmalıyım?

Dişi kuşumu erkekle birleştirme konusunda doğru zamanı nasıl bilebilirim? :)

Öncelikle ilgi ve alakanız İçin teşekkür ederim.
Her iki kuşumun da kızışma durumu nedir? Erkek kızışmış mı dişi de öyle?
Eğer bu süre(birleştirme) uzarsa kızışmalarının geçmesi gibi bi durum var mıdır? Ve birşeye dikkat ettim dişi kuşumun ceresi kızışma ve daha sonrasında kuluçka döneminde kahverengiydi şimdi ise maviye döndü.
Dişi kuşumu elime aldığımda göğsünün kemiği tek hat şeklinde elime geliyor zaten belirttiğim gibi çok zayıf bu durum normal mi?

Veteriner kuşu eski formuna getirme konusunda birşey söylemedi sorduğumda bilgisini sorgulayamam ama siz abilerim yardımcı olabilirseniz. Dişi muhabbet kuşum bu zayıf halinden eski haline nasıl dönebilir ne yapmalıyım?

Dişi kuşumu erkekle birleştirme konusunda doğru zamanı nasıl bilebilirim? :)
İkisi de kızışmış kuşlar, merak etmeyin kuşlar 1 defa kızışır ve geçmez. Birleştirme zamanını birbirlerine olan hareketlerinden anlarsınız, fakat tedavinizin bittikten sonra birleştirmeniz zaten yeterli olur merak etmeyin. Ayrıca dişi kuşunuzu da pek salmamanızı öneririm, erkeği de. Birbirlerine ulaşmasınlar, bu hem tedavi için iyidir hem de bu şekilde de özlemleri artacaktır. Kafeslerinin dip dibe olması yeterlidir zaten çifthane aldığınız zaman ayırma yönteminde fazlasıyla rahat edeceksiniz, arasına sadece bir ızgara yeterli oluyor. Akabininde dişilerin ceresi sürekli değişim yapar, kabuk bağlar dökülür yenilenir. Çoğu zaman eşleri de bu kabukları kemirerek döker, yardım ederler bir bakıma denebilir. Cere rengine takılmayan, ceresi beyaz olan dişilerden de yavru alınır, 1 kere kızışmaları yeterlidir.

Dişi kuşunuzun tedavisi bittikten sonra probiyotik, vitamin tedavisi de yapın. Yine veterinerinizle irtibattan kopmayın, kursak mantarı nükseden bir rahatsızlık olabiliyor çoğu zaman. Sonrasında düzenli olarak mama uygulaması yapın, dal darı verin arada, yulaf verin ki yulafa ve dal darıya bayılırlar. Yem takviyesi kullanın temin edip, aynı zamanda üretim aşamasındaki kuşlarımız içinde çok önemlidir içinde E vitamini barındırdığı için yumurta verimliliğinde fayda gözlemlersiniz. Yine içindeki A vitamini eksikliği, ishali önler, B vitamini tüyler için önemlidir, folik asit dengesi olabilecek gazlarını dengede tutar ve gaz problemlerine önlem alınır ve hakeza bir sürü faydası vardır. Mama hakkındaki sorularınız için bu konuya göz atabilirsiniz: http://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/mama-hk-bilgilendirme.62649/

Çok teşekkürler.

Bu arada kırmızı darı koydum dişinin kafesine sabah akşam döndüğünde bütün darıyı parçalamış etrafa saçmış sadece kuru dalı kalmıştı kafesin için darı doluydu böyle olursa nasıl olacak
Erkeğe de verdim ama yarısını bile tüketmedi darının neredeyse.

Bu Arada bu Yemi vermişti veteriner ilaç süresince bunu veriyorum. Bu yulaf mı nedir bilgim yok

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 11
Çok teşekkürler.

Bu arada kırmızı darı koydum dişinin kafesine sabah akşam döndüğünde bütün darıyı parçalamış etrafa saçmış sadece kuru dalı kalmıştı kafesin için darı doluydu böyle olursa nasıl olacak
Erkeğe de verdim ama yarısını bile tüketmedi darının neredeyse.

Bu Arada bu Yemi vermişti veteriner ilaç süresince bunu veriyorum. Bu yulaf mı nedir bilgim yok
Kanarya yemi ancak muhabbetlere de verilebilir.
Aspur, kolay yenen bir yemdir. Yemesinin kolay olması açısından vermiş büyük ihtimalle, normal. Bu yavrularda da kullanılır. Yulaf daha farklıdır, petshop, aktar gibi yerlerden de temin edebilirsiniz.

Darıyı parçalama konusunda ne diyorsunuz :D
Parçalıyor, atıyor diyorsanız darıyı sevmeyen nadir bir tür olduğunu söyleyebilirim. Muhakkak kanında ne var bulmak için biran önce tetkik isterim :D Yahut çok sevdiği içinde hızlıca bitiriyor olabilir, ki zaten dal darıyı fazla vermeyin. Bu sefer de fazla yağlanmasına neden oluruz.

Geri