Karadeniz Pet

Dişi Muhabbet Kuşu Değişik Ses Çıkarıyor

Freshia

Yeni Üye
Merhabalar. 2 yaşında dişi muhabbet kuşumuz var. Sık sık olmasada arda sanki hapşırır gibi bir ses çıkarıyor bu esnadada kafasını sağa sola sallıyor. Ayrıca hep aynı burun deliğinden biri kapanıyor. Deniz suyu veya banyo yaptığında açılıyor. Ve bu durumda arada sırada gerçekleşiyor. Bunların yanı sıra kısa mesafe uçsada nefes nefese kalıyor.
Yemliğinde yemi ile karışık kumu, kafesinde kalamar kemiği, pelet yemi bulunuyor. Takviye ve vitaminleri ise; Röhnfried Gervit-w Vitamin, Bt-amine Forte, Usne Gano, Avidress Pluss çeşitleri var.
Gözlemdiğim problemleri bunlar yardımcı olursanız sevinirim.

Merhabalar, öncelikle kuşunuzu hassas terazi ile tartıp kilosunu öğrenmenizi rica edeceğim.
Ve yandan kuyruğu gözükecek şekilde videosunu yükler misiniz? Ayrıca yeni yapılmış dışkısına da bakmak isterim.
Bahsettiğiniz hareketin videosu varsa onu da yüklerseniz sevinirim. Videolar için Streamable.com'a fotoğraf için hizliresim.com'a yükleyip linkini buraya atabilirsiniz.

Kuşun ağzının içinde pamukçuk vb şeyler var mı?
Hayır ağız içerisinde bir anormallik gözlemlemedim. Tahminimin şuydu; 6 ay öncesine kadar kızgınlık yumurtasını yumurtladı ve bu davranışını yavruya yem kusma güdüsü olarak düşünmüştüm. Dediğim gibi sık olan bir durum değil videodaki durum.

Son düzenleme:
Kuşun ağzının içinde pamukçuk vb şeyler var mı?

Dışkı rengi siyah mı?
Videoya göre trikomonas mı diye düşünmedim değil. Ama veteriner imkanlarınızı zorlasanız iyi olacak. Ve kuşlardan anlayan bir yer olsun mutlaka.
Resimde biraz daha karanlıkçıkmış ama açık yeşil koyu yeşil yaptığıda oluyor bunun sebebinide yediği sebze veya yeşilliklere vağlı olduğunu düşünüyorum. Ankara civarında kuş veterineri öneriniz varsa söyler misiniz?

Kuşunuz çok zayıf. Ve videodaki durumu da hiç iyi değil. Astım hastası olabilir. Bir kanatlı kuş veterinerine götürmelisiniz 👍
30-31 gr arasında seyrediyor kilosu. İdeal kilo dişilerde ne kadar olmalıdır? Eğer altındaysa da nasıl bir diyet uygulamalıyım? Ankara civarında kuş veterineri öneriniz var mı?

30-31 gr arasında seyrediyor kilosu. İdeal kilo dişilerde ne kadar olmalıdır? Eğer altındaysa da nasıl bir diyet uygulamalıyım? Ankara civarında kuş veterineri öneriniz var mı?
35 Gr altına inmemeli. Sizin kuş zayıf. Hastalıktan ötürü zayıflama grülüyor kuşlarda.

Ankara Keçiören Hayvan Hastanesinde kanatlı veterineri varmış, Ankara'da yaşayan kuşlarla ilgilenen bir hobici abladan duydum ben de. Gitmeden önce arayın kanatlı veterinerin orda olup olmadığı..
Ayrıca @htchaticeonem9 arkadaşımız da Bağlıca Pethekim veteriner kliniğini önermiş,hizmetler kısmında kuşlara baktıkları bilgisi yazıyor Google'de.

Bağlıca Pethekim Veteriner Kliniğine gelen yorumlara ve fotoğraflara baktım da kuşlar alanında ameliyat da yapıyorlarmış profesyonel bir klinik anladığım kadarıyla ,yakınsa oraya gidin

35 Gr altına inmemeli. Sizin kuş zayıf. Hastalıktan ötürü zayıflama grülüyor kuşlarda.

Ankara Keçiören Hayvan Hastanesinde kanatlı veterineri varmış, Ankara'da yaşayan kuşlarla ilgilenen bir hobici abladan duydum ben de. Gitmeden önce arayın kanatlı veterinerin orda olup olmadığı..
Ayrıca @htchaticeonem9 arkadaşımız da Bağlıca Pethekim veteriner kliniğini önermiş,hizmetler kısmında kuşlara baktıkları bilgisi yazıyor Google'de.
Çok teşekkürler öneleriniz için. Peki burun tıkanıklığı acaba ortamın yeterli nemli olmamasından olabilir mi? Egzotik kuşlar sıcak-iklim yüksek nemli bölgelerde yaşadıklarından ortamın kuru gelmesinden kaynaklanır mı? Çünkü tatile gittiğimizde veya banyo yaptığında bu sorunu yaşamıyoruz. Kafesinin üzeri bataniye ile örtülü oluyor, ceyranda kalmasınada müsade etmiyoruz grip gibi bir şey sebep olmuyordur umarım.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler öneleriniz için. Peki burun tıkanıklığı acaba ortamın yeterli nemli olmamasından olabilir mi? Egzotik kuşlar sıcak iklim yüksek nemli bölgelerde yaşadıklarından ortamın kuru gelmesinden kaynaklanır mı? Çünkü tatile gittiğimizde veya banyo yaptığında bu sorunu yaşamıyoruz. Soğukta da kalmıyor

Nemin düşük veya yüksek olması hastalığa davetiye çıkartır. Düşük olursa hava kuru olur, öksürük krizi gelebilir. Yüksek olursa da yine sıkıntı,küf oluşur. Nem düşük olursa bağışıklık sistemi görevini yerine getiremez ve üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları yaşanabilir. Kuşunuzda tıksırma var ama bunun birçok sebebi olabilir. Solunumsal bir sorundan değil başka bir hastalık nedeniyle de olabilir. O yüzden mutlaka veteriner muayene etmeli, dışkılarını da incelemeli.

Nem oranı %40-%60 arası öneriliyor. Evcil kuşlar için de böyle. Eğer düşük nem varsa hava nemlendirici alabilirsiniz yaz kış kullanabilirsiniz fakat sterilizasyona çok dikkat etmelisiniz kirli buhar yaymamak için. Soğuk buhar makinesi almanızı tavsiye ederim sıcak almayın. Ben de yakınlarda aldım odaların nemi düşük ve hava kuruluğu var.İçine nane esansı da ekliyorum gayet işe yarıyor. 400 ml olanlardan aldım o bile nem oranını yükseltti 👍

Geri