Karadeniz Pet

Jumbo kus hareketsiz mi olur?

esra esen

Yeni Üye
Dün yeni bir yavru kuş aldım. 2 aylık jumbo erkek dedi satıcı. Jumbo kuşlar diğerlerine göre daha hareketsiz ve sessiz olur dedi. Bu doğru mudur? Ilk defa jumbo aldim. Kuşta hakikaten ses ve hareket yok. Daha önce de yavru kuş aldım besledim böyle değildi. Şu anda da uyur vaziyette. Kuş sesi açarsam biraz ötüyor. Kendiliğinden hiç ses çıkarmıyor. Ve çok hareketsiz. Nefes alırken burnu tikaliymis gibi bir ses çıkarıyor. Burnu akan insan burnunu çeker de sümük sesi çıkar ya, onun gibi bir ses. Devamlı olmasa da çoğunlukla bu ses çıkıyor. Ama burun delikleri temiz, akıntı yok, dışkısı normal. Acaba kuş hasta mi? Hastaysa değiştireyim.

Yeni alınan kuşlar genelde hep böyle sessiz oluyor zaman tanıyın bence

Burnundan çıkan ses normal mi, bir de çok hareketsiz

Eve yeni gelen kuştan hareketli olmasını beklemeyin.
Jumbo kuşlar hantal olur gibi bir algı yanlış.

QNbnsb.jpg

Çok rahat ele geliyor, kaçmıyor, parmağa alıp kafesten dışarı çıkarınca uçmuyor, parmakta duruyor, kendini kaşıtıyor , ısırma hic yok

Çok rahat ele geliyor, kaçmıyor, parmağa alıp kafesten dışarı çıkarınca uçmuyor, parmakta duruyor, kendini kaşıtıyor , ısırma hic yok
Yeni geldiği için ortamı tanımadığı için çok normal zamanla karakterini göreceksiniz. Yeni aldığımda 1 - 2 hafta boyunca put gibi yerinden ayrılmayan kuşum hakkında aynı sizin gibi düşünmüştüm sonra bi açıldı tanıyamadık :)

Daha önce aldığım yavru kuşlar böyle değildi, ele asla gelmezdi, zamanla ele alışmışlardı, ilk defa böyle bir yavruyla karşılaştım, şaşırdım 😊
Arada burnundan çıkan ses hastalık olabilir mi

Sesi videoya alıp atabilirseniz hastalık hakkında bir değerlendirme yapılabilir.
Kafes altlığı olarak gazete, renkli kağıtlar kullanmayın. Rulo peçete ve A4 kağıdı en zararsız malzeme, kullanacaksanız bunları kullanın. Bulabilirseniz alt zemin için ızgara alın.

Daha önce aldığım yavru kuşlar böyle değildi, ele asla gelmezdi, zamanla ele alışmışlardı, ilk defa böyle bir yavruyla karşılaştım, şaşırdım 😊
Arada burnundan çıkan ses hastalık olabilir mi
Jumbolar normal kuşlara göre bi tık hareketsiz olur ama evcil olması kuşun karakteriylede alakalı.

Geri