Karadeniz Pet

Ali Ergün Türköz

Emektar Üye
Sevgili forumdaşlar hepinize merhaba. 1 hafta önce kuşlarımdan birini astımdan kaybettim. Başaramadım yaşatmayı. Şuan 3.5 aylık dişi kuşumda bazı durumlar gözlemledim. Yemesi ve içmesi gayet normal. Ayaklar bazen soğuk oluyor bazen ısınıyor. Burun delikleri tıkalıydı, pirinç tanesi kadar tuzu yaklaşık 10 damla suyun içine koyup erittim. Kulak temizleme pamuğu yardımı ile burun deliklerine sürdüm. Hapşırarak burun deliğinin birini tamamen açtı. Diğer burun deliğinin yarısı açıldı. Suyuna sarımsağın çeyreğinden az bir kısmını ezip özünün içme suyuna karışmasını sağladım. Sarımsak posalarını süzerek suyun içinden arındırdım. Dün ise suyuna 5-6 damla limon damlatmıştım. Günün çoğu zamanı uyku halinde, kabarık. Galiba birazda ishal var. Terzi kendi söküğünü dikemez misali, değerli yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
nZZY5N.jpg

nZZNrY.jpg

nZZHbq.jpg

nZZI0e.jpg

Sarımsak ve limon uygulamışsın ama bunlar soğuk algınlığı varsa işe yarar. Bu kuşun sorunu iç mantar diye tahmin ediyorum. Dışkıları mantar olan kuşun dışkılarına benziyor. Ben olsam şu durumda mantar ilacı kullanırdım.

Sarımsak ve limon uygulamışsın ama bunlar soğuk algınlığı varsa işe yarar. Bu kuşun sorunu iç mantar diye tahmin ediyorum. Dışkıları mantar olan kuşun dışkılarına benziyor. Ben olsam şu durumda mantar ilacı kullanırdım.
Hangi ilacı öneriyorsunuz?

Hangi ilacı öneriyorsunuz?

Flucan 150 mg kapsül yada fungostatin toz şurup. Ben mantarda bu iki ilacı kullanıyorum. Biri geçirmezse biri geçiriyor. Niye iki ilaç diye sorarsanız, bunların etken maddesi farklı birisi flukanazol diğeri nistatin. Bir çok mantar türü olduğu düşünülürse her mantar türünde aynı etken madde etkili olmuyor. Önce flucan kullanılır eğer geçmezse fungostatin kullanılır. Bu ikiside geçirmezse son çare amfoterisin b (şuan piyasada yok galiba) etken maddeli ilaç kullanılır.

Flucan kapsülün tozundan mercimek tanesi kadar suyuna karıştırılır ve bir hafta kullanılır. Tabi üçüncü dördüncü günden sonra düzelme eğilimi yoksa ilaç değiştirilir ve fungostatine geçilir. Fungostatinide aynı şekilde mercimek tanesi kadar suya eklenir ve bir hafta kullanılır.

Flucan 150 mg kapsül yada fungostatin toz şurup. Ben mantarda bu iki ilacı kullanıyorum. Biri geçirmezse biri geçiriyor. Niye iki ilaç diye sorarsanız, bunların etken maddesi farklı birisi flukanazol diğeri nistatin. Bir çok mantar türü olduğu düşünülürse her mantar türünde aynı etken madde etkili olmuyor. Önce flucan kullanılır eğer geçmezse fungostatin kullanılır. Bu ikiside geçirmezse son çare amfoterisin b (şuan piyasada yok galiba) etken maddeli ilaç kullanılır.

Flucan kapsülün tozundan mercimek tanesi kadar suyuna karıştırılır ve bir hafta kullanılır. Tabi üçüncü dördüncü günden sonra düzelme eğilimi yoksa ilaç değiştirilir ve fungostatine geçilir. Fungostatinide aynı şekilde mercimek tanesi kadar suya eklenir ve bir hafta kullanılır.
Çok teşekkür ederim, yarın temin edeceğim bunları . Şuan buldum elimde vitaform varmış. Suluğa ekledim.

Evet bence önce enfeksiyon mu var mantar mi var onu belirlemeniz lazım mantar varsa antibiyotik daha da kötü yapar ve gereksiz ilaç kullanılmış olur. Mantarla ilgili bilgim yok malesef. Geçmiş olsun.

Geri