Karadeniz Pet

Kardeş çiftleştirmesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Olympos

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar kuslarimin ilk kuluckasindan 2 tane yavrum oldu biri dişi biri erkek. Kuşlar yaklaşık 6 7 ay civarindalar önümüzdeki ay çiftleştirmek için yuvalık takmak istiyorum. Kuşlar 30 günlük olduklarından beri aynı kafeste yaşıyorlar. İki kardeş kuş çiftleşir mi tavsiyelerinizi bekliyorum.

IMG-20200410-164933-1

IMG-20200410-164933-1

1- 6-7 aylık dişinin kuluçkaya yatması sağlıklı değildir.
2- Dişi kuşunuz henüz kızışmamış
3-Şahsım olarak aynı kuluçka kardeşlerin eşe atılmasını doğru bulmuyorum. Boş yumurta ilerleyen kuluçka sürelerinde yavruların sorunlu türemesi gibi deneyimlerim oldu. ( Şahsi görüşümdür gereksiz yorumlara kapalı bir görüş olarak karşı çıkan olur olmaz diye özellikle belirteyim deneyimimi anlatıyorum bilimsel bir dayanak sunmuyorum)

Anne baba mavi bu yavru nasıl beyaz oldu anlamiyom çeresini çözemedim nasıl kizistigini hiç anlayamayacam

Dostum sakın kardeş kuşları çiftlestirme yavruları ölü doğabilir benim arkadaşım o hatayı iki defa yaptı birincide kuşlar çiftlesti yumurtası doluydu içinde öldü sonra ilk yumurtaları diye düşündü böyle olmasını
Daha sonra ikinci kuluçkada yavrular içinde oluşamadan öldü 1 tane yavrusu çıktı oda 2 hafta içinde öldü.
Sanırım gelişimi doğru yapamadığı için yaşayamıyorlar

Dostum sakın kardeş kuşları çiftlestirme yavruları ölü doğabilir benim arkadaşım o hatayı iki defa yaptı birincide kuşlar çiftlesti yumurtası doluydu içinde öldü sonra ilk yumurtaları diye düşündü böyle olmasını
Daha sonra ikinci kuluçkada yavrular içinde oluşamadan öldü 1 tane yavrusu çıktı oda 2 hafta içinde öldü.
Sanırım gelişimi doğru yapamadığı için yaşayamıyorlar
O zaman ana babalarıyla atacam eşe sıkıntı olmaz inşallah

Kardeş kuşları eş yapmayın diyorlar.Siz hala annesi ve babasıyla eş yapmaya çalışıyorsunuz.Kuşlarınızın hepsi aynı geni taşıyor.Sakat ve hasta yavrular almak istemezsiniz umarım.Diğer canlıları biz insanlardan ayrı tutmayalım.

Bu tamamen göreceli bir durum gayet basarili sonuç alanlarda var
Belki kuşların cinsleriyle alakalı bir durumda olabilir ölü veya sakat durumu
Kendiniz tecrübede edebilirsiniz deneyerek
Hayvanların durumları insanlar gibi değil absürt bir durum yok

Kendi kardeşi,Anne,Babası ile eşe atılan kuşların sakat ve hasta yavru çıkarması çok yüksek bir olasılık.Belki ilk anda bir hastalık çıkmaya bilir fakat bu ileride hasta olmayacağı anlamını taşımaz.Hastalıkların çoğu kalıtsaldır.Anne,baba ve soydan gelir.Sorunlu genler aynı döngüde devam eder.Farklı anne ve babadan olan yavruların eşe atılmasında bu oran düşük olacaktır.

Ahlaki yönüne bakmıyoruz hocam :D Genetik genetiktir neticede. Yani %1sakatlık ihtimali bile olsa ne gerek var? Atılır diyen de var, asla diyen de. Açıkçası merakta kaldığım için profesyonel kişilerin "tecrübelerini" çok merak ediyorum. Kafamda noktalanmadı olur mu olmaz mı meselesi.

Ahlaki yönüne bakmıyoruz hocam :D Genetik genetiktir neticede. Yani %1sakatlık ihtimali bile olsa ne gerek var? Atılır diyen de var, asla diyen de. Açıkçası merakta kaldığım için profesyonel kişilerin "tecrübelerini" çok merak ediyorum. Kafamda noktalanmadı olur mu olmaz mı meselesi.

Aktaracaklarım kişisel görüş ve deneyimlerim olup bu konuda düşündüğümü düşünen birçok üretici olduğunu belirtmek isterim.

Üretimde aynı kuluçkayı paylaşan kardeşleri eşe atmayı doğru bulmuyorum çünkü denediğimizde oldukça fazla sayıda boş yumurta veriyor, ilerleyen kuluçka dönemlerinde 3-4 yumurta dolsa dahi fiziksel olarak sorunlu yavru alınıyor.

Dişi anaç ve erkek yavrusu eşe atılabilir, erkek anaç ve dişi yavrusu atılabilir, 1.batın alınan yavru ile 2.batın alınan yavru eşe atılabilir yani önceki döneme ait alınan yavru ile sonraki döneme ait yavrular kardeş oluyor fakat kuluçkaları aynı olmadığı için eşe atıldığında sorunsuz verim alınabiliyor.

Fakat aynı kuluçkaya ait kardeşlerde sorun yaşanıyor ve bu sorun oldukça sık rastlanan bir durum büyük ihtimalle bilimsel bir sebebi vardır. Tahmin ediyorum ki aynı kuluçkaya sahip oldukları için çok yakın gen özellikleri baskın geldiği için sorun çıkabiliyor (tamamen şahsi düşüncem).

İnsanlardaki akraba evliliği sonucu oluşan gen hastalıkları gibi bir durum sadece aynı kuluçka kardeşleri arasında oluşabiliyor diye düşünüyorum.

Siz kendi adınıza bakmadınız ahlakî yönüne,geniş düşünebilirsiniz yıllar sonrasına cevap olabilecek bir paylaşım bendeki
Dediginiz gibi kardeş eş yapilir diyende,asla diyende kendi tecrübelerine dayanarak konuşuyor
Tecrübe etmeden net bir şey diyemez kimse

Aktaracaklarım kişisel görüş ve deneyimlerim olup bu konuda düşündüğümü düşünen birçok üretici olduğunu belirtmek isterim.

Üretimde aynı kuluçkayı paylaşan kardeşleri eşe atmayı doğru bulmuyorum çünkü denediğimizde oldukça fazla sayıda boş yumurta veriyor, ilerleyen kuluçka dönemlerinde 3-4 yumurta dolsa dahi fiziksel olarak sorunlu yavru alınıyor.

Dişi anaç ve erkek yavrusu eşe atılabilir, erkek anaç ve dişi yavrusu atılabilir, 1.batın alınan yavru ile 2.batın alınan yavru eşe atılabilir yani önceki döneme ait alınan yavru ile sonraki döneme ait yavrular kardeş oluyor fakat kuluçkaları aynı olmadığı için eşe atıldığında sorunsuz verim alınabiliyor.

Fakat aynı kuluçkaya ait kardeşlerde sorun yaşanıyor ve bu sorun oldukça sık rastlanan bir durum büyük ihtimalle bilimsel bir sebebi vardır. Tahmin ediyorum ki aynı kuluçkaya sahip oldukları için çok yakın gen özellikleri baskın geldiği için sorun çıkabiliyor (tamamen şahsi düşüncem).

İnsanlardaki akraba evliliği sonucu oluşan gen hastalıkları gibi bir durum sadece aynı kuluçka kardeşleri arasında oluşabiliyor diye düşünüyorum.
Eksik olmayın hocam. Aynen diğer üreticilerden duyduklarım doğrultusunda tecrübeler yaşamışsınız. Aksiyona gerek yok, memlekette eşe atılacak kuş mu kalmamış? :D Diğer "içi dolu" fikir ve tecrübelere saygı duyarım.

Siz kendi adınıza bakmadınız ahlakî yönüne,geniş düşünebilirsiniz yıllar sonrasına cevap olabilecek bir paylaşım bendeki
Dediginiz gibi kardeş eş yapilir diyende,asla diyende kendi tecrübelerine dayanarak konuşuyor
Tecrübe etmeden net bir şey diyemez kimse
Hocam tecrübeye dayanarak konuşuyorlar işte. Kast ettiğiniz bir deney falan mı mesela? Zoologlar, biyologlar oturup böyle bir şeyi gerçekleştirmediler diye biliyorum. Neticede güvendiğimiz, bildiğimiz üreticilerin "tecrübelerini" dayanak ediniyoruz. En azından bu konuda.

Hocam tecrübeye dayanarak konuşuyorlar işte. Kast ettiğiniz bir deney falan mı mesela? Zoologlar, biyologlar oturup böyle bir şeyi gerçekleştirmediler diye biliyorum. Neticede güvendiğimiz, bildiğimiz üreticilerin "tecrübelerini" dayanak ediniyoruz. En azından bu konuda.
Neden ısrarla benimle polemiğe giriyorsunuz anlam veremedim
Bahsettiğiniz bilim dalındaki insanların madem araştırması yok tecrübelerden faydalanıyoruz bende tecrübe edenlerin deneyimlerinden bahsettim basarili sonuç alanda var
Kendiniz tecrübe edebilirsiniz dedim uzatmayalım artık

Neden ısrarla benimle polemiğe giriyorsunuz anlam veremedim
Bahsettiğiniz bilim dalındaki insanların madem araştırması yok tecrübelerden faydalanıyoruz bende tecrübe edenlerin deneyimlerinden bahsettim basarili sonuç alanda var
Kendiniz tecrübe edebilirsiniz dedim uzatmayalım artık
Estağfurullah hocam polemiğe vs girdiğim yok. Gayet normal bir şekilde bilgi paylaştığımızı düşünüyordum. Biraz da olsa sert mizaçlı konuştuğunuz için söylemeden edemeyeceğim. İnsanlar zaten kendilerinin tecrübe edebileceğini biliyor. Fakat tüm insanlığın yaptığı gibi "önceki tecrübelerden" yararlanıyor. Onca kişinin merak ettiği, "aman yanlış bir şey yapmayayım" diye okuduğu yere, zar atar gibi "abdsürd bir şey yok, deneyimleyin kendiniz" demenizi doğru bulmadım. İyi geceler diliyorum :)

Estağfurullah hocam polemiğe vs girdiğim yok. Gayet normal bir şekilde bilgi paylaştığımızı düşünüyordum. Biraz da olsa sert mizaçlı konuştuğunuz için söylemeden edemeyeceğim. İnsanlar zaten kendilerinin tecrübe edebileceğini biliyor. Fakat tüm insanlığın yaptığı gibi "önceki tecrübelerden" yararlanıyor. Onca kişinin merak ettiği, "aman yanlış bir şey yapmayayım" diye okuduğu yere, zar atar gibi "abdsürd bir şey yok, deneyimleyin kendiniz" demenizi doğru bulmadım. İyi geceler diliyorum :)

Hocam üreticilerin böyle bir sorunu olabilirmi ellerinde kaç takım yavrusu var biraz takiple bu sorunun üstesinden gelebilir
Ama salma kafeslerde onu takip bile etmiyorlar hangisi eş tutarsa

Bakın burda tavsiye etmemesine rağmen denemiş başarı elde eden bir üretici
Tamamen kişiye bağlı isteyen yapar istemeyen yapmaz

Absürt durum yok yazmam da ahlakı boyutunu merak eden yeni ilgili kişiler olabilir onlara önceden verilen bir cevap

Benim adıma konu kapandı
Iyi sahurlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri