Karadeniz Pet

Koksidiyoz (Coccidiosis) Tedavisi

Multivitamin olarak care4birds multivit ya da gervit w. Probiyotik olarak probiacti bird ya da kanatlı oil prozim.
Hocam petshoptan Pantonic aldım diğerleri yoktu, internetten de Probiacti-Bird sipariş ettim. Bunların kullanım dozajı da aynı şekilde, 100 ml suluğa 6,7 damla olarak mıdır ?

Hocam merhaba, koksidiyoz ve kaşıntı arası bir ilişki var mıdır? Kuş yaklaşık 1 ay kadar once tüyden çıktı, şimdi tekrar tüy dökme başladı ve aşırı kaşınıp kepek döküyor.(dökülenleri dikkatle inceledim beyaz incecik kepek gibi, gece de sabit) Koksidiyoz için de Sulphamezatine 2.gün olacak. Acaba koksidiyoz ile bağlantısı olabiliyor mu bu tüy dökümü ve kaşıntının ?
Teşekkürler

Hocam merhaba, koksidiyoz ve kaşıntı arası bir ilişki var mıdır? Kuş yaklaşık 1 ay kadar once tüyden çıktı, şimdi tekrar tüy dökme başladı ve aşırı kaşınıp kepek döküyor.(dökülenleri dikkatle inceledim beyaz incecik kepek gibi, gece de sabit) Koksidiyoz için de Sulphamezatine 2.gün olacak. Acaba koksidiyoz ile bağlantısı olabiliyor mu bu tüy dökümü ve kaşıntının ?
Teşekkürler
Sanmıyorum. Tüy hastalıkları genelde sindirimsel sorunlar yüzünden çıkmaz.

Teşekkürler
Alakası yok..

Kalamar kemiği vs. Versem bir zararı çakışma vs. olurmu tedavi sürecinde?
ilaç kullanımı sırasında kafes içinde bulunan gaga taşı, kalamar kemiği, kum varsa kaldırın. İlaçların etkisini azaltıyorlar..

Hocam iyi günler biz tedaviyi 5 gün uyguladık dışkılar epey düzeldi ama hala ara ara sulu. Yalnız kuş bu süreçte tüye girdi felaket tüy döküyor. Tedaviyi tamamlamayı beklemeli miyim yoksa probiyotik mi başlamalıyım şu aşamada? Hareketleri yemesi içmesi iyi ama ara ara sulu dışkılama devam ediyor.

KOKSİDİYOZ (COCCİDİOSİS) TEDAVİSİ
Coccidiosis neden olan parazit coccidia adlı bir bağırsak parazitidir. Parazit diyorum çünkü coccidia tek hücreli protozoal bir bağırsak parazitidir.

Coccidia kuşlarımız hasta olmasalar bile bağırsaklarında az miktar da bulunur. Normalden fazla çoğalması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Çok tehlikeli bir hastalıktır. Coccidia bağırsak duvarını etkiler, buda kanlı ishale yol açar. Kuşlarımızın bağırsaklarında tahribata yol açar. Kanlı ishal olarak ta bilinir. Kuş yediği yemden faydalanamaz, hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşar, bundan dolayı Diğer hastalıklara davetiye çıkarır. Hastalığın son evrelerinde kanlı ishal görülür ve bundan sonra, ilaçlar pek işe yaramaz. K vitamini koksidiyoz tedavisinde çok önemlidir.

Belirtileri

▪️Kabarma

▪️Zayıflama

▪️Kusma

▪️Dışkının, siyah ya da koyu bir renkte olması. Koksidiyoz olduğunun kesin anlamak için dışkı tahlili şart.

Tedavisinde, toltrazuril, sulfadimidin sodyum, amprolium , sulfakinoksalin gibi etken maddeli ilaçlar kullanılır. En etkili ilaçlardan birisi baycox tur.

Tedavide kullanılan ilaçlar

▪️Baycox

▪️Sulphamezathine

▪️Coxidin

▪️Bactrim şurup

▪️Pıyoloseptyl

▪️Cocci geel

▪️Caremycin

▪️Cocci mix

▪️Dac - coccidiosemix

▪️Dac - tks mix

▪️Tetramezatin

▪️Pantex Hollanda - Esb plus

▪️Care4birds - combi mix

▪️Care4birds- intestinal

Gibi ilaçlar kullanılır..

Tedavi sonrasında ya da tedavi başlangıcında k vitamini verilirse çok iyi olacaktır, k vitamini kanama varsa kanamayı durduracak, kanı pıhtılaştıracaktır.

Yapacağımız mamalarımızın içine mavi haşhaş tohumu ya da fonıopaddy tohumu koyarsak eğer kuşlarımızı koksidiyoza karşı koruyabiliriz. Fonıopaddy ve mavi haşhaş tohumlarının içlerinde bulunan kodein maddesi koksidiyoza karşı etkilidir. Bunun yanı sıra kafes temizliğine ve hijyenine çok önem vermek gerekiyor.

Fonıopaddy i ünlü muhabbet kuşu üreticisi olan Daniel lütolf öneriyor.

Fonıopaddy tohumu afirkada yetişen bir tohum Ama genel olarak Uganda da üretiliyor. Ülkemizde de şuan bulunmakta.
Merhabalar, koksidiyoz tedavisi için sıraladığınız listeden eczaneden alabileceğim bir ilaç var mıdır cevap bekliyorum.tesekkurler bilgilendirdiginiz için

Hocam iyi günler biz tedaviyi 5 gün uyguladık dışkılar epey düzeldi ama hala ara ara sulu. Yalnız kuş bu süreçte tüye girdi felaket tüy döküyor. Tedaviyi tamamlamayı beklemeli miyim yoksa probiyotik mi başlamalıyım şu aşamada? Hareketleri yemesi içmesi iyi ama ara ara sulu dışkılama devam ediyor.
7 güne tamamlayın ilacı. Ardından 3 gün probiyotik ve mıltivitamin verin

Merhabalar, koksidiyoz tedavisi için sıraladığınız listeden eczaneden alabileceğim bir ilaç var mıdır cevap bekliyorum.tesekkurler bilgilendirdiginiz için
Bactrim şurup ve pıyoloseptyl yapın.

Cevaplarınız için teşekkür ederim, şurup ve hapın kullanım şeklini de yazabilir misiniz? Bilmediğim için yanlış olmasın diye soruyorum.
Şurup tam dolu suluğa 6,7 damla.
Tablet ise 1,2 pirinç tanesi kadar..

Merhabalar,Herkesin ramazan ayını kutluyorum.6 senedir bizimle olan muhabbet kuşumuz kusma hareketleri yapmaya başladı.Bunu aynaya veya herhangi bir oyuncağa yapmıyor.Kur zamanları yaptığı kusmadan bahsetmiyorum.Kafesi düzenli olarak temizleniyor,suluğu max2 gün içinde değiştiriliyor.Yemliği ve taşlığı sürekli havalandırılıyor.Bu kusma hareketi başladığında veterinere 2 kere gittik.Veteriner kusma önceliyici ilaç verdi ve 5 nci günün sonunda kusması durdu aradan 1 ay geçtiğin dün yine kusma hareketleri başladı.Yaptığı hareketi videosunu sizinle paylaşıyorum.Dün kusurken yem çıkartıyordu bugün hiç birşey çıkartmıyor,çıkartırsada tükürük benzeri sıvı çıkarıyor.Sanki gazı varmış gibi havyan kasılarak kusma/geğirme artık adını ne koyarsanız bu hareketi yapıyor.Hareket sıklığı çok olduğu için kabarık vaziyette genelde uyuyor.Uyumadığı zaman tüneğinde kabarık duruyor.Bu durumdan dolayı kafesindende çıkarmak istemiyoruz,çıkarsakta hemen kafesine geri dönüyor.Şimdiden değerli öneri ve yardımlarınız için teşekkür ederim.

Dışkı tahlili demişsiniz onerebileceginiz veteriner varmı. Benim kuşum da kendini kabartıyor hep uyku halinde zayıfladı kahverengi diskilamisti şimdi siyah nokta nokta. veterinere götürdüm amınosol ve avicare (Aloe Vera) ilaç verdi. Sizce iyimidir bu ilaçlarda ne yapmalıyım

Bulunduğunuz şehri yazın üyeler bildiği vet varsa önerirler kafes tabanına peçete serin bir kaç dışkı yapsın önerilen ilaç koksidiyoz da sulphamizathine hocalar dışkıya göre ne yapmanız gerektiğini söyler

Geri