Karadeniz Pet

Koksidiyoz mu? İç mantar mı? Kursak Mantarı mı?

muhendis_58

Yeni Üye
Merhabalar, daha önce de konu açtım ama cevap alamadım, yardımlarınıza ihtiyacım var.
Siyah dışkı ile alakalı birçok başlığı inceledim, genelde sorunun koksidiyoz veya iç mantar olduğu söylenmekte, ve tavsiye edilen ilaçlar farklı, ayrıca koksidiyoz tedavisi iç mantar varken uygulanırsa iç mantarı daha da azdıracağı yönünde.
Kuşum yaklaşık 1-1.30 aydır böyle. Genel olarak hareketsiz ve kafes tavanında, tüyü kabarık, ancak her zaman kabartmıyor tüyünü. Mama, dal darı atınca saldırıyor, öyleki önceden dal darıyı kafes tabanına koyarken kaçardı, şimdi dal darı elimde iken saldırıyor, ama bugün dikkat ettim sanki yiyemiyor gibi. veya saldırması aç olduğu anlamına mı geliyor?
İlaç tedavisi ilk başta istemedim, 3 gündür mamasına sarımsak yağı ilave ediyorum. Onunla tedavi etmeyi amaçladım (hergün probiyotik takviyesi de yapıyorum), ancak yarına kadar bir sonuç alamazsam ilaç tedavisine başlamak istiyorum. Ancak hangi tedaviyi uygulamam gerekiyor? Koksidiyoz mu? İç mantar mı yoksa kursak mantarı mı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Bu arada resimde kuşun gagasında ve kağıt havlu üzerinde görülen kırmızılıklar kırmızı pancardan gelen kırmızılıklar, kan değil.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-12-06 at 10.41.15.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-06 at 10.41.15.jpeg
    129.2 KB · Görüntüleme: 142
  • WhatsApp Image 2020-12-06 at 10.41.15 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-06 at 10.41.15 (1).jpeg
    192.2 KB · Görüntüleme: 154
Kuşun dışkıları yapar yapmaz mı siyah yoksa bir süre geçtikten sonra mı siyahlaşıyor? Kafes tabanına tuvalet kağıdı koyup güncel dışkı fotoğraflarını paylaşın tekrar bakalım dışkılara...
Büyük ihtimal dışkısını yapar yapmaz siyah, kuşu üç saat önce eşinden ayırıp başka bir kafese aldım, son dışkıları bu şekilde, bir de göğüs jiletleşmiş.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-12-06 at 17.56.24.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-06 at 17.56.24.jpeg
    31 KB · Görüntüleme: 141
Yardımcı olabiiecek yok mu? sulphamezathine ve zolax tedavisi uygulayacağım, önce hangisinden başlayacağım karar veremedim

Tekrardan merhabalar,
Hasta olan kuşum için 3 gündür suluğa 6-8 ml şeklinde sulphamezatin tedavisi başladım. Suyu içip içmediğinden emin değilim ama bugün biraz daha hareketsizdi, normalde tüneğe uçarak çıkıyordu, şimdi tırmanmaya çalışıyor, ilacın etkisi mi hastalığın etkisi mi bilemedim. Sadece kızıl darı ve yem veriyorum ama kuşum aç, yemi ağzına alıp geri düşürüyor gibi.
Yarın ilacın 4. günde yumurta sarısını su ile karıştırıp yedirmeye çalışsam sıkıntı olur mu? Yoksa bekleyeyim mi?
Son yaptığı dışkıyı canlı gördüm, dışkı yaptığı esnada koyu yeşil gibi ve beyaz tabaka dışkının kenarında.
Teşekkürler

5 gün boyunca supramezatin uygulaması yaptım, dün gece sonlandırdım, dışkısında pek bir değişiklik olmadı, ip gibi siyah dışkısı var (yarın sabah tekrar gözlemleyeceğim) , bugün mama vitamin ve probiyotik takviyesi yaptım, gözlemlediğim bir değişiklik uzun zamandır kafese mama, dal darı, yem koyarken bunların üzerine atlıyorken (Dün de dahil), bu akşam koyduğum dal darıya tepki vermedi, sanırım olumlu bir gelişme ve karnı biraz doymuş gibi, 3 gün suyuna vitamin takviyesi yapacağım ve mamasına probiyotik ekleyeceğim, 3 gün sonra Zolax tedavisine başlasam erken olur mu, çok yorar mı?

Bir de Zolax tedavisinde 1 gün ilaçlı su, 2 gün normal su önerilmekte, ilaçlı su vereceğim gün şekerli birşey vermeyi düşünmüyorum ama normal su vereceğim günler mama ve vitamin takviyesi yapsam sıkıntı olur mu?
Yardımlarınız ve destekleriniz için teşekkürler.

Merhabalar ,2 ay önce yavru dişi muhabbet kuşu aldım ilk defa geçen hafta kusarken şahit oldum.etrafa kafasını sallayarak salyasız sindirilmemiş yemler saçtı.topladığımda bu şekildeydi.daha sonra gözümle görmedim ancak bu şekilde sindirilmemiş yemlerden kafes tabanında sıklıkla karşılaştım.çoğu zaman kabarık ve sessiz uyku halinde duruyor.flucan günde bir pirinç tanesi kadar suyuna karıştırıyorum.kafesi sirkeli suyla iyice temizledim.ayrıca yanında erkek 1,5 yaşında çok hareketli ve sağlıklı bir muhabbet kuşum daha var hastalık bulaşır mı? İyi anlaşmıyorlar ancak dişi erkekten ayrı duramıyor.çiftleşme olmadı.yardımlarınızı bekliyorum daha çnce de kuşumu megabakteriden kaybettim korkuyorum erken tedbir almak istiyorum.

Ekli dosyalar

• 0D5A6C8D-78EB-41CA-85A1-9F358F3D4FC9.jpeg
    0D5A6C8D-78EB-41CA-85A1-9F358F3D4FC9.jpeg
    534.2 KB · Görüntüleme: 91
  • 2C183052-4DE7-48B3-ABDC-AC91B524C4B3.jpeg
    2C183052-4DE7-48B3-ABDC-AC91B524C4B3.jpeg
    945 KB · Görüntüleme: 60
Merhabalar ,2 ay önce yavru dişi muhabbet kuşu aldım ilk defa geçen hafta kusarken şahit oldum.etrafa kafasını sallayarak salyasız sindirilmemiş yemler saçtı.topladığımda bu şekildeydi.daha sonra gözümle görmedim ancak bu şekilde sindirilmemiş yemlerden kafes tabanında sıklıkla karşılaştım.çoğu zaman kabarık ve sessiz uyku halinde duruyor.flucan günde bir pirinç tanesi kadar suyuna karıştırıyorum.kafesi sirkeli suyla iyice temizledim.ayrıca yanında erkek 1,5 yaşında çok hareketli ve sağlıklı bir muhabbet kuşum daha var hastalık bulaşır mı? İyi anlaşmıyorlar ancak dişi erkekten ayrı duramıyor.çiftleşme olmadı.yardımlarınızı bekliyorum daha çnce de kuşumu megabakteriden kaybettim korkuyorum erken tedbir almak istiyorum.

Merhabalar ,2 ay önce yavru dişi muhabbet kuşu aldım ilk defa geçen hafta kusarken şahit oldum.etrafa kafasını sallayarak salyasız sindirilmemiş yemler saçtı.topladığımda bu şekildeydi.daha sonra gözümle görmedim ancak bu şekilde sindirilmemiş yemlerden kafes tabanında sıklıkla karşılaştım.çoğu zaman kabarık ve sessiz uyku halinde duruyor.flucan günde bir pirinç tanesi kadar suyuna karıştırıyorum.kafesi sirkeli suyla iyice temizledim.ayrıca yanında erkek 1,5 yaşında çok hareketli ve sağlıklı bir muhabbet kuşum daha var hastalık bulaşır mı? İyi anlaşmıyorlar ancak dişi erkekten ayrı duramıyor.çiftleşme olmadı.yardımlarınızı bekliyorum daha çnce de kuşumu megabakteriden kaybettim korkuyorum erken tedbir almak isti

Ekli dosyalar

• 74A2496A-92A8-4DF4-A1F4-F5483E3F9C3B.jpeg
    74A2496A-92A8-4DF4-A1F4-F5483E3F9C3B.jpeg
    162.6 KB · Görüntüleme: 51
  • 3A16EADF-7E3E-4F11-966A-48B113017072.jpeg
    3A16EADF-7E3E-4F11-966A-48B113017072.jpeg
    108.4 KB · Görüntüleme: 45
  • 550E6908-3675-45AC-9C64-6EE95D0F3488.png
    550E6908-3675-45AC-9C64-6EE95D0F3488.png
    842.2 KB · Görüntüleme: 96
Merhaba, kusmuğu kokuyor mu? Kustuktan hemen sonra kontrol edin, kokuyor mu kokmuyor mu diye.

şu an ben de aynı durumdayım ama benim kuş kusmuyor. ayrıca dışkısında sindirilmemis yem cok kalmadı. Aspur kullanıyorum sadece. Bugun kuşum öttü çok fazla. hareketlendi. benim umudum tekrar geldi. Hastalıktan kurtulabilir mi sizce ??? bu arada dışkısıda aynı şekilde.(ayrı konu açmak istemedim)

şu an ben de aynı durumdayım ama benim kuş kusmuyor. ayrıca dışkısında sindirilmemis yem cok kalmadı. Aspur kullanıyorum sadece. Bugun kuşum öttü çok fazla. hareketlendi. benim umudum tekrar geldi. Hastalıktan kurtulabilir mi sizce ??? bu arada dışkısıda aynı şekilde.(ayrı konu açmak istemedim)
Yeni konu açarmısınız..

Geri