Karadeniz Pet

Kuşlarınızın Mecbur Kalmadıkça Tırnaklarını Kesmeyin.

Melih.S59

Onursal Üye
Sultan papağanlarım Lütfü ve Luna'nın tırnak uzaması hakkında gözlemlerimi aktaracağım.
Luna'nın tırnakları 5 aydır hep normal uzunlukta duruyor.Ya ahşap tünekler yardımı ile yada kendi bakımı ile bunu yapıyor.Tırnak sağlığı mükemmel.
Lütfü'nün tırnaklar çok çabuk uzuyor.Bir çok kere fazla uzadığı için sevmese de zorla tırnaklarını kesmek zorunda kaldım.Sonradan düşündüm Lütfü'nün tırnaklarının uzadığını görerek tırnaklarını kesmeyi ben mi istiyorum ? Lütfü'nün tırnaklarının uzamasından dolayı bir sorunu yok.Doğada kuşların tırnaklarını kesen birisi de yok.Sonra kendi haline bırakarak gözlem yapmaya başladım ve tırnaklarının belli bir uzunlu ulaştıktan sonra ya kendisi tarafından yada tahta tünekler tarafından kırıldığını gördüm.Biz tırnak makası ile kesmeye çalışsak bu kadar başarılı olamayız ve ayriyeten kuşların canını yakmakta cabası..Bu gün 2. sefer tırnaklarının kırıldığını gördüm.Bundan sonra mecbur kalmadıkça tırnak makası kullanmaya paydos. :) Lütfen plastik tünekleri. kuşunuzun sağlığı için tahta tünekler ile değiştirin.

Keske bu yaziyi daha once okusaydim :( Tahta tunekleri olmasina ragmen , rahatsiz oluyor diye yaraladik minnacik hayvani 😭😭:(( bir daha asla tirnak makasini elimize almicaz, elzem durumlarda da veterinere goturucez , dediginizde cok haklisiniz , dogada tirnak makasi var sanki .

Keske bu yaziyi daha once okusaydim :( Tahta tunekleri olmasina ragmen , rahatsiz oluyor diye yaraladik minnacik hayvani 😭😭:(( bir daha asla tirnak makasini elimize almicaz, elzem durumlarda da veterinere goturucez , dediginizde cok haklisiniz , dogada tirnak makasi var sanki .
Doğa ile kıyaslamak doğru olmaz. Doğal hayatta çeşitli ağaçlara tüneyip, çeşitli zorluklarla uğraşıyorlar. Kendi istekleri dışında zaten tırnakları sürekli olarak törpüleniyor. Ev ortamından tahta tünek törpülemeye yardımcı olsa da her kuş aynı değil. Örnek olarak benim dişi kuşum küçükken, 3-4 aylık civarı iken tırnağını ısırarak ucunu kırdı, kanattı. O zamandan beri de tırnağı ile uğraşmıyor. Onun aksine erkek kuşum kendi tırnaklarının bakımını az çok yapıyor.

Sultan papağanları için tırnak kesimi çok gerekli değil kolay kolay biryerlere takılmıyor fakat muhabbet kuşlarının tırnak yapıları çok ince olduğu için takılma durumlarında sakatlanmaları önlemek için uzayan tırnakların tecrübeli kişilerce yapılması gereklidir özellikle tül, perde gibi takılması muhtemel nesneler ile teması varsa mutlaka yapılmalı.

Sultan papağanlarının da tırnakları takılıyor :)
Luna'nın tırnakları her zaman kısa .Bazen ona kız gece ben uyurken kendine pedikür mü yaptırmaya gidiyorsun diye takılıyorum.:D
Lütfü'nün tırnaklar çok çabuk uzuyor ve ilk başlarda takılıyor.Tırnakların bir uzama direnci var.Bir zaman sonra uzayan tırnaklar tam yerinden kırılıyor.
Muhabbet kuşlarının tırnaklarının da aynı olduğu düşüncesindeyim.Belirli bir uzunluğa gelince onlarda kırılır.Burada önemli bir konuda tahta tüneklerin kalınlığı.Tahta tünekler kuşların ayakları ile uyumlu olması gerek ne ince ne de kalın.Bazı tüller veya kumaşlardan yapılmış tekstil ürünleri,kuşların tırnakları kısa olsa dahi takılıyorlar.Böyle ortamlardan kuşları uzak tutmak gerek...Doğada kuşların ayaklarının takılma olasılığı olan tekstil ürünleri de yok.

10 mm sanırım muhabbetlerin olması gereken kalınlık, tam emin değilim ama.

Sultan papağanlarının da tırnakları takılıyor :)
Luna'nın tırnakları her zaman kısa .Bazen ona kız gece ben uyurken kendine pedikür mü yaptırmaya gidiyorsun diye takılıyorum.:D
Lütfü'nün tırnaklar çok çabuk uzuyor ve ilk başlarda takılıyor.Tırnakların bir uzama direnci var.Bir zaman sonra uzayan tırnaklar tam yerinden kırılıyor.
Muhabbet kuşlarının tırnaklarının da aynı olduğu düşüncesindeyim.Belirli bir uzunluğa gelince onlarda kırılır.Burada önemli bir konuda tahta tüneklerin kalınlığı.Tahta tünekler kuşların ayakları ile uyumlu olması gerek ne ince ne de kalın.Bazı tüller veya kumaşlardan yapılmış tekstil ürünleri,kuşların tırnakları kısa olsa dahi takılıyorlar.Böyle ortamlardan kuşları uzak tutmak gerek...Doğada kuşların ayaklarının takılma olasılığı olan tekstil ürünleri de yok.
Hocam benimde m. kuşumun tırnağı tüle takılıyor ne yapmam lazım

Sultan papağanları için tırnak kesimi çok gerekli değil kolay kolay biryerlere takılmıyor fakat muhabbet kuşlarının tırnak yapıları çok ince olduğu için takılma durumlarında sakatlanmaları önlemek için uzayan tırnakların tecrübeli kişilerce yapılması gereklidir özellikle tül, perde gibi takılması muhtemel nesneler ile teması varsa mutlaka yapılmalı.
Hocam benimde m. kuşumun tırnağı tüle takılıyor ne yapmam lazım

Kuşlar düz zeminde dururken tırnak uzunluğundan parmakları havada kalıyorsa kesilmeli parmak yerle temas etmeli. Benim kuşlarım tünek harici masada düz tahtada vs duruyorlar mecbur kesiyorum bazen halıya yere parkeye inip yürüyorlar zaten çok ucundan sivriliği alıyorum ve tüm tırnakları değilen uzun olanını kesiyorum. Benim gibi salan varsa kuş düz yerdeyken parmak havada mı değilmi kontrol etsin bunuda veteriner sayfasından öğrendim

Ekli dosyalar

• 46338DBB-04EA-47B3-BAEB-8FB2CE7CDCA5.jpeg
    46338DBB-04EA-47B3-BAEB-8FB2CE7CDCA5.jpeg
    268.3 KB · Görüntüleme: 23
  • 345A01E7-FB4F-49AC-B299-D47E266FFCBF.jpeg
    345A01E7-FB4F-49AC-B299-D47E266FFCBF.jpeg
    46.1 KB · Görüntüleme: 22
Geri