Karadeniz Pet

Kursak mantarından korunma yolları

Hayal Güç

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar her yerde görüyorum, muhabbet kuşlarımız için en tehlikeli hastalıklardan birinin kursak mantarı olduğunu.
Peki bu hastalık hangi durumlarda olur?
Sağlıklı kuşlarımız için nasıl önlemler almalıyız?
Bu çok önemli bir şey hastalığın oluşturabileceği her türlü tehlikeyi ortadan kaldırabilmek..

Kafesin, yemlerinin hijyenik olması. Suyunun günlük değiştirilmesi. Direncinin düşük olmaması için günlük taze meyve sebzesinin verilmesi.

Her türlü hastalık için öncelikli önlem temizlik. Mantar genellikle, sulukların temizlenmemesi, mamaların veya diğer bozulabilecek besinlerin kafeste uzun süre bekletilmesinden kaynaklanır

açık yemler almayın, benim kuşum açıkta satılan dal darıdan hasta oldu büyük ihtimalle.

bende daldarıdan şüpheleniyorum kapalı aldığım halde.hijyene ne kadar dikkat etsende olacağı varsa oluyor neden dersen bu hastalığı taşıyıcı olarak çoğu kuş taşıyor ondan sonra tüy değişiminde veya herhangi bir sebepten biraz zayıf düşerse hemen bu hastalığa yakalanıyor.yabancılardan okuduğuma göre en büyük etken bayat gıdalar,kötü hijyen,uzun süreli ve gereksiz antibiyotik kullanımı.onlarda 1 hafta flucan veya mikostatin benzeri ilaçlarla tedavi yapıyorlar.

Geri