Karadeniz Pet

kuş beni çığrımdan çıkarttı artık

ismailE.

Yeni Üye
2 tane konu açtım foruma baya oldu hala ilerleme katedemedik hatta gün geçtikçe daha kötüye gidiyoruz kuşla.
satın aldığım ilk gün yarım saat içinde elime alışmıştı ısırmayı bile bilmiyordu çok küçüktü bu kuşla işimiz kolay demiştim şuan elimden falan hiç korkmuyor bi odaya salayım beni bulur gelir omzuma konar ama elini bir türlü değdirmiyor sevemiyorum biara yanağımı öper gibi hareketler yapıyordu konuşmayada başladı bikaç kere yaramazlık etti kaçtı elimden ama defalarca kaçınca artık dayanamıyorsun aldım avcuma ondan sonra sabah kafesi açtım dolandı etrafı sonra gelip omzuma kondu yanağımı var gücüyle ısırdı neden yaptığını anlayamadım 2. günde böyle yapınca artık insan çıldırıyor busefer sivilcem vardı orayı ısırdı bayağı kanadı. ben hayvanları çok seven biriyim belki bir öneriniz varsa diye yazdım hayırlı akşamlar...

Son düzenleme:
Bizimki de öyle :( çok üzüyo

Sent from my iPhone using Tapatalk

Omuzunuza Konmasına Izin Vermeyin Belirli Bi Süre Elinize Alın Ve Parmaginizi Isiracaktir Büyük Ihtimal Ama O Isınınca Tepki Vermeyin Elinizi Çekmeyin Isirarak Zarar Veremeyeceğini Anlasın Tepki Verirseniz Bunu Oyun Haline Getirir Elinizi Isınınca Suratına Doğru Üfleyin Bunu Sevmiyecektir Ve Onu Yapmaktan Vazgecebilir.

benım kusumda oyle gogus kısmından sevmek isteyince elime cıkıyor sırt kısmından sevmek isteyincede ısırıyor :(

Kuşa baskınlık izni vermişsiniz siz artık. Eğitime başladıktan sonra 2 3 ay boyunca omuza alınmaması gerek. Sizden yüksekte durmak ister egosu için. Sizinle aynı görüyor şu an sizi; neden dinlesin ki bir farkınız yok. Doğada yüksekte tüneyen kuş daha güçlü egemen kuştur.
Bu lafları edebiliyorsanız bence hayvanları uzaktan sevin siz.

Kuşu bakabilecek birine ver.Bir daha da kuş bakma sen.Kusura bakma kendi karakteri olduğu için beyimizin kölesi olamadı.Hayvan eline alışmış,omzuna alışmış.Daha ne istiosun derler adama.Öncelikle kuşu avuçlamana rağmen küsmemiş,bu bir şans.İkincisi yanlış yaptığı bişi olursa söylüceksin,abartmadan bunun yanlış olduğunu anlatcaksın.Misal ben ısırdığında ya da sebepsiz yemlerini döktüğünde "hayır" derim ciddi bi ses tonuyla,yapmaz.Ama diyelim ki öptüm ama bıktı,uyardı,yine öptüm.Bu durumda ısırsa da bana müstahak yani.O kuş,bir can.Oyuncak ya da robot değil.Sevdiği,sevmediği şeyler var.Bunları anlayıp ona göre davrancaksın.Misal eski kuşum sırtını öpünce hırlardı ama bu her yerini öptürüo.Karakter meselesi.Bunu kabullenip onunla çocukla ilgilenir gibi ilgilenemiceksen besleme kuş.Bu işler o kadar kolay değil.

İyi yapmis ısırmış. Sen onun istemediği seyler yapmışsın hayvan da ısırmış o da senin istemediğin birşeyi yapmis. Hayvanlar insanların malı değildir. Sen ben ya da bir başkası para verdi diye kole oldu demek değildir. Onları anlayıp, karakterleri olduğunu kabul edip öyle sevmek gerekir. Hayvan dilinden anlamayan bakmasın kardesim. Yazık ya millet burda kac tane hayvani yasatmaya çalışıyor olmayınca kahroluyor sen kalkmış yok onu yapmadı bunu yapmadı nefret ediyorum yazmışsın. Bakma bir daha bu kuscagizi da gerçek hayvan sever birine ver bari sevaptır.

Beklentileriniz farkli insanlar gibi kuslarinizinda karakteri sevdigi sevmedigi davranislar var kopek tavsiye edebilirim size daha uygun

Öncelikle diğer arkadaşların yorumlarına katılıyorum. Siz kuşunuzu oyuncak olarak istiyorsunuz. Benim de evimde hali hazırda bir eğitimli kuşum var. Canı isterse ısırır isterse cebime girer uyur. 2 defa sıkıntı çıktı diye nefret edemezsiniz bir canlıdan. bir adet fransız bulldog um da var ve kızgınlk döneminde bazen bizi bile ısırıyor gaza gelip. ama vazgeçmiyoruz ondan. evcil hayvan beslemek ilk sorunda vazgeçmek değildir. mümkünse evcil hayvan beslemeyin.

'' sen kus bakma. '' diyen arkadaslara katiliyorum. Kus sevmek kusu avuclamak illa kasiyacagim kasitmazsa degistirecegim kafasinda bakilmamali. Acikcasi uzuluyorum boyle konulari gorunce o kucucuk yumurtadan dogan kuslara. Köle gibi yem ver ve koca eline kasittirmiyo diye degistir.

Son düzenleme:
Kuşun da bir canı var.Bazen sınırlı olabiliyor, tüy dökümü, kızısma vs durumlarda isirabiliyor.Hoş görmek ama istemediğinizi de sesli belirtmek gerekir. Bizim kuş ensemi parmagimi dudağımı ısırıyor bazen ve çok acıtiyor.Ama iki dakika sonra babacığım,askiiim,mini mini bir kuş demeye başlayınca acı falan kalmıyor.
Bu iş sevgi ve emek ister bunları veremiyorsunuz ama üç kuruş verdim diye kuşun sizin mailiniz olduğunu sanıyorsunuz.

ya siz şakamısınız benim yerimde olsanız acıdan duramazdınız baya etimi kopardı diyorum ya normal ısırma değil kanadı bayağı bide bunu sürekli yapıyor herşeyi var önceden 2 3 tane beslemişliğim var hiçbirinde böyle birşeye denk gelmedim aranızdan birisi bana tepki göstermiş arkasından bikaç kişi daha doğru oda can oyuncak değil ama ben kuşun her istediğini yapıyorum zaten kafeste huysuzlandığı anda çıkarıyorum sadece istediğim süreçte bana tam ısınamamasını yazmıştım ayrıca kuşa eziyet falan etmedim bir kere avuça alma eziyetse artık.. ilk sorunda vazgeçme gibisinden yorumlar gördüm gülüyorum sadece şu forumda bana o yorumu yazanlardan bile daha çok hayvan sevgim var eminim can tatlıdır. canın acıdığında herşeyi düşünüp o anda uygulayabilirsin nefret ediyorum kelimesi biraz anlık duygu olarak yazdım haldende anlayın siz de :)

İlk üç yorum yapan kişiye çok teşekkürler onlar halden anlayan insanlar işte.. kuşun rahatlığı için her yer yem kuş pisliği ile doldu şuan bu gönderiyi yazdığım bilgisayarın arasında kimbilir kaçtane yem pislik kaçmıştır

İlk üç yorum yapan kişiye çok teşekkürler onlar halden anlayan insanlar işte.. kuşun rahatlığı için her yer yem kuş pisliği ile doldu şuan bu gönderiyi yazdığım bilgisayarın arasında kimbilir kaçtane yem pislik kaçmıştır

Evet her şey onlar kendilerini rahat hissetsinler diye. Benim kuşum da çok ısırıyor kolumu kanatıyor kendiliğinden konup :( ben de konu açıp kolumun fotoğrafını atmıştım foruma. Karakteri o düzelmez dediler. Mecburen öyle bakıcam. Saldığım zamanlarda üzerime hırka alıyorum o zaman ısırsa da acımıyor. Siz de öyle yapabilirsiniz

Sent from my iPhone using Tapatalk

Isırdıktan sonra verdiğiniz tepki önemli bağırmamanız lazım ben kendi kuşumdan gördüm daha agresif oluyor bu sefer elini uzatsan bile ısırmaya çalışıyor ilk ısırdığında şşt diyorum bi daha ısırırsa kafese koyuyorum artık rahatsız olduğumu anlamaya başladı çok az ısıyor. Benim ki rahatsız olduğu için değil oyun olsun diye ısırıyor tamamen engelleyemedim malesef genelde çok mutlu olduğunda ısırıyor sonra bana bakıyor:)

Bulut bir ara çok ısırırdı. Her ısırdığında kafesine koydum. Ve kendi istese bile bırakmadım. Belli bir zaman sonra vazgeçti. Neden ısırdığını da buldum. Onun en sevmediği şey sırtını ellemekti. Bir daha yapmadım, o da ısırmadı. Sonuçta kuş bu. Isırığı kuduz yapmaz, seni öldürmez. En fazla can yakar. Bebek gibi düşün. Apansızın tokat da yersin, suratınıda çizer. Ama değiştirmezsin ;)

Kuşun artık Isırma huyunu korunma gudusuyle alışkanlık edinmiş kendine insanlar bile alışkanlıklarindan vazgeçemiyorken düşünemeyen bi canlının alışkanlıklarını bırakması imkansız ötesi. Kuşların Isırma alışkanlığı kazanmasinin bi kaç sebebi vardır. En başta muhtemelen sürekli avuclanmistir kuş yavruyken gına gelmiştir hayvana kendini korumak güdüsü ile ısırmaya başlamıştır. Bi diğeri genelde çok sevdiğimizden gagasini falan öpüyoruz yada öpmeye çalışıyoruz hayvan ona sinir oluyor ısırıyor zamanla bi diğeri ise parmakla saçma sapan oyunlar oynayarak gagasina tırnakla dokunma gibi hayvan oyun olduğunu sanıp Isırma alışkanlığı kazanmıştır. Genç erişkin olduğu zaman ise bu huyundan asla vazgeçmez kuşlar yavruyken yapılan hataların sonucudur kuşun ısırması.

ısırınca eline al elini ısırmaya çalışırsa bol bol üfle yada eline tadı kötü zararsız bir sıvıya bula ısırdıkça bu tadı alsın.ısırmaktan vazgeçene kadar dene.eskisi kadar ısırmayacaktır aynı tadı aldığı için.ayrıca bazen kuşların sağı solu belli olmuyor.bu durup dururken ısırma huyu dişilerde fazla.hatta bu ısırma huyunu dişilerde unutturmak nerdeyse imkansız.erkek kuşlarda ısırmayı unutturma eğitimleri daha başarılı.

Geri