Karadeniz Pet

kuş gribi ?

• Konbuyu başlatan nur büyük
  • Başlangıç tarihi
N

nur büyük

Guest
Merhaba arkadaşlar , ben yeni mubiş almayı düşünüyorum fakat kuş gribi hastalığı beni korkutuyo , mubişlerden kuş gribi geçebilir mi ?
Bu konuda bilgisi olanlardan acil cevap bekliyorum:(

Ben hic duymadim ama bir uzmana danismak lazim. Birde yerli üretim alinmali

Yok öyle birşey gönül rahatlığı ile alabilirsin.

Kuş gribi nedir ne değildir diye kısa bir araştırma yapsanız sorunuzun net cevabını internette bulacaksınız.
Evde beslenen sağlam, sağlıklı bir muhabbet kuşunun kuş gribine yakalanma olasılığı evde herhangi bir kuş beslemiyor olsanız bile birey olarak sizin kuş gribine yakalanmanızdan daha düşüktür. Zira siz enfekte olma riski olarak, gün boyu dışarı çıkarsınız kalabalık ortamlara girersiniz, toplu taşıma araçlarına binersiniz vs... Oysa muhabbet kuşunuz her daim evdedir. Dolayısıyla kuş gribinden enfekte olma riski daha düşüktür.
Son tahlilde, kuş gribi adından da anlaşılabileceği gibi kuşların taşıyıcı olduğu, kuşlarla beraber bu canlılarla temasa geçen insanlara da bulaşabilen ve sonucu ölümcül olabilen bir grip virüsü türevi... Ziyadesiyle yabani kuşlarda (özellikle göçmen kuşlar aracılığıyla) ve açık alanda beslenen kümes hayvanlarında (tavuk, kaz, ördek vs.) görülme riski fazla. Evde beslenen sağlıklı bir muhabbet kuşunun kuş gribi virüsünden enfekte olması çok zor. Umut Dağlar'ın da dediği gibi bence de gönül rahatlığıyla muhabbet kuşu besleyebilirsin...
Yazdıklarım kendi görüşümdür, katılmayanlar olabilir... Saygılar...

Geri