Karadeniz Pet

Kuş kumu ne kadar süre aralıklarla verilmeli ve mantar olmaması için ne yapmalıyım

SadeceHasan

Meraklı Üye
Kafesinde mineral bloğu var satın aldığımız kuşçudaki arkadaş içinde kalamar kemiği,bir çeşit kömür,kuş kumunun birleştirilmiş hali olduğunu söyledi.Ben yinede haftada 1 kez ikram yemliğine kuş kumunu takıyorum 3 gün kalıyor.Fazla kuş kumu tüketmesi sorun olurmu ve hangi aralıklarla vermeliyim?Ayrıca önceki bir kuşumu mantar hastalığı yüzünden kaybettiğim için bu kuşuma daha dikkatli davranıyorum.Mantar olmaması için ve diğer hastalıklara yakalanmaması için neler yapabilirim?

Kuş kumunu haftada 2,3 gün kafes te ise 3,4 saat koymanız yeterli. Bazı kuşlar kumu çok yiyebiliyorlar, taşlığın yem ile dolu olması gerekiyorken, kum ile doluyor ve kuş zayıflayabiliyor.

Kuşun hasta olmaması için ;
Haftada 2 kez mama
Haftada 1 kez multivitamin (10 günde 1 de olabilir)
Haftada 2 kez probiyotik
Ara da sırada sebze meyve verebilirsin az miktar.
Mama verdikten sonra kafes tabanını ve kafes tabanına düşen mamaları temizle, eğer kuş orada kalan mama yı yerse hasta olabilir (kursak mantarı, iç mantar vb.)

Kuş kumunu haftada 2,3 gün kafes te ise 3,4 saat koymanız yeterli. Bazı kuşlar kumu çok yiyebiliyorlar, taşlığın yem ile dolu olması gerekiyorken, kum ile doluyor ve kuş zayıflayabiliyor.

Kuşun hasta olmaması için ;
Haftada 2 kez mama
Haftada 1 kez multivitamin (10 günde 1 de olabilir)
Haftada 2 kez probiyotik
Ara da sırada sebze meyve verebilirsin az miktar.
Mama verdikten sonra kafes tabanını ve kafes tabanına düşen mamaları temizle, eğer kuş orada kalan mama yı yerse hasta olabilir (kursak mantarı, iç mantar vb.)
Sagolun hocam bizimki mineral blogu baya yiyor bir sure kus kumu koymayayim bari.Probiyotiği nereden bulabilirim??

Geri