Karadeniz Pet

Kuş öldü diğerine hastalık bulaşır mı

YALCIN AKCA

Yeni Üye
Öncelikle herkese hayırlı akşamlar. Az evvel 4 aylık olduğu söylenen bir dişi kuş aldım. Kuşda bir anormallik var ucamiyor gibi ayrıca ayakları üzerine basamiyor gibi. Gibi diyorum çünkü zorla uçtu çok zorlandı ve durduğu yerde gövde üzerinde duruyor. Satan kişi bakamadığı için satıyordu ufak çocuk var falan bir şeyler geveledi. Alırken farkettim anormallik olduğunu ama orda durmasındansa ben alıp tedavi falan denerim diye düşündüm. Ancak bilgili değilim ne yapmam lazım. Önüne biraz yem koydum yedi el görünce çığlık atıyor belli çok hırpalanmış. Suyuna az elma sirkesi kattım. Durduğu yerde sağa devrilecek gibi duruyor. Dışkıda ishal yok. Parmağıma çıktı ancak cüssesi kadar ağırlığı yok. Verebileceğim bilgiler şimdilik bunlar. İlandaki fotoğrafı yükledim.

Ekli dosyalar

• IMG-20171220-WA0012.jpg
    IMG-20171220-WA0012.jpg
    86.1 KB · Görüntüleme: 118
Doğuştan gelen kalıtsal rahatsızlıkları var bence.

Valla bilemedim kuşu satan kişiyle konuştum varsa bildiğiniz bir şey söyleyin tedavisine bakalım dedim. Sen gelmeden evvel halıda koşup oynuyordu dedi. Kendi kuşumla temasa izin vermelimiyim. Benimki çok hareketli ona bulaşacak bir şey seziyormusunuz.
@Kamen

Fazla kafes varsa ayrı tutun bence kuş bi kendisine gelsin derim.

Öncelikle herkese hayırlı akşamlar. Az evvel 4 aylık olduğu söylenen bir dişi kuş aldım. Kuşda bir anormallik var ucamiyor gibi ayrıca ayakları üzerine basamiyor gibi. Gibi diyorum çünkü zorla uçtu çok zorlandı ve durduğu yerde gövde üzerinde duruyor. Satan kişi bakamadığı için satıyordu ufak çocuk var falan bir şeyler geveledi. Alırken farkettim anormallik olduğunu ama orda durmasındansa ben alıp tedavi falan denerim diye düşündüm. Ancak bilgili değilim ne yapmam lazım. Önüne biraz yem koydum yedi el görünce çığlık atıyor belli çok hırpalanmış. Suyuna az elma sirkesi kattım. Durduğu yerde sağa devrilecek gibi duruyor. Dışkıda ishal yok. Parmağıma çıktı ancak cüssesi kadar ağırlığı yok. Verebileceğim bilgiler şimdilik bunlar. İlandaki fotoğrafı yükledim.
Bu kuşa bakılmamış ayaklarında can yok sanki bi ayaklarını elleyin cansız diye tahmin ediyorum çünkü benim kuşumda ayağını kırdı ayak bir hafta sarılı kaldı sonra actık bir haftada o yağı kullanmadı sonra iyleşti o bir hafta kuşun ayağı cansızdı resmen ve aynı senin kuşun ayağıda öle görünüyor.vitamin takviyesi yap kalamar kemiği yedir birde sev sevdiğini his etsin zaman ayır bolca konuş yapamadığı şeyleri yapması için zorlama gerçekten 4aylıksa 2-3 hafya iyleşir ve seni çom sever erkek bir kuşsa çok güzel dost olur sana

Para kazanmak uğruna, yalan söyleyenler dahi var. Ne diyeyim, can bu; bir şeye benzemez. Sendeki can da ondaki can değil mi? Allah düzeltsin bu insanları, çocuklara dahi eğitim verilmeli nasıl davranılmalı diye. Evde çocuk var ne demek? Çocuğu eğit o zaman, sağlıksa sıkıntı alma o zaman.

Çok güzel bir kuşmuş, okurken kıyamadım ki el görünce bağırıyor demeniz beni daha çok üzdü. Nasıl canavarlaşabiliyoruz'a bu örnek olsun bize yeniden. Üzerinde duramadığı ayağını oynattığınızda bir tepki veriyor mu diyeceğima ama vazgeçtim yapmayın çünkü korkacaktır garibim, veterinere götürebilirsiniz.

Geldiği güne göre daha iyi görünüyor tırnakları uzundu kestim. Artık el görünce eskisi kadar bağırmıyor. Suyuna ilk gün sirke katmıştım iki gündür supravit katıyorum. Ancak kanatlar ve ayakları çok cansız. Ucamıyor kanat cirpislari çok narin. Yürürken dahi zorlanıyor hafif topallar gibi ve yan yan gidiyor. Tırnakları keserken tepki göstermedi ayaklarda kırık olsa bağırırdı sanıyorum o sırada. Tünekte falan dururken gövde yere değiyor. Ayrıca sağa yatık duruyor her an devrilecek gibi. Güncel fotoğrafı ve dışkı fotoğrafı ektedir.
IMG_20171222_204748.jpg
IMG_20171222_204850.jpg

Geldiği güne göre daha iyi görünüyor tırnakları uzundu kestim. Artık el görünce eskisi kadar bağırmıyor. Suyuna ilk gün sirke katmıştım iki gündür supravit katıyorum. Ancak kanatlar ve ayakları çok cansız. Ucamıyor kanat cirpislari çok narin. Yürürken dahi zorlanıyor hafif topallar gibi ve yan yan gidiyor. Tırnakları keserken tepki göstermedi ayaklarda kırık olsa bağırırdı sanıyorum o sırada. Tünekte falan dururken gövde yere değiyor. Ayrıca sağa yatık duruyor her an devrilecek gibi. Güncel fotoğrafı ve dışkı fotoğrafı ektedir.Ekli dosyayı görüntüle 17850 Ekli dosyayı görüntüle 17851
İlk resimde sağda sindirilmemiş yem var kuşun kakasında, ben mi yanlış görüyorum ama sanırım doğru eğer bu dışkı ona aitse. Baytril kullanabilirsiniz, 2,5'lik olacak. Bu şekilde söylediğiniz zaman bulabilirsiniz veterinerlerden. Çoğu veterinerde vardır, suyuna karıştırarak kullanın 8 damla kadar 3-4 gün kullanın. Akabininde 3-4 gün multivitamin, arkasından yine 3-4 gün probiyotik tedavisi uygulamalısınız. Onun dışında kuşun sol tarafında yoğun bir problemi olabilir çünkü sağa yatık duruyor. Bence bir veterinere gitmelisiniz, şu anda bunun kalıtsal olabileceğini düşünüyorum ancak emin değilim. Ayaklarında, kanatlarının altında vs herhangi bir sıkıntı var mı şu an?

Dışkıda sorun görünmüyor. İyi bir bakım yapmanız gerekiyor. Gerekirse mama yaparak (yavru elle besleme maması da olabilir) kendiniz beslemeye çalışın. Kafeste durmasını tavsiye etmem. Zaten uçamadığını söylüyorsunuz, mümkün mertebe yanınızda durmasına imkan tanıyın

Ben bu şekilde gördüm(kırmızı çember içine aldım ekte) ama tabiki bilemiyorum çünkü ikinci resimdeki dışkılarda bir şey görünmüyor. Sorun büyük değilse ufak çaplı bir elma sirkesi bile düzeltecektir, lk aşamada antibiyotik ile yüklenmekten ziyade elma sirkesi de kullanılabilir. Ancak bu kesin tedavi değildir çoğu zaman, gözlemlemek gerekir.
sind.jpg

Cevap yazamadım foruma bir türlü. Dışkıda görünen yemler sonradan yapışma sanıyorum. Yada bazı dışkılarda var çoğunda yok. Kanatlar ayaklar normal görünüyor. Ayakları koyu renkli biraz. Yem.yemesi gayet iyi benim sağlıklı kuşumdan daha çok yiyor. Veterinere götürme durumum şu an yok maalesef. Göğüs kemiği biraz hissediliyor ancak keskin bıçak gibi değil.

Son düzenleme:
Cevap yazamadım foruma bir türlü. Dışkıda görünen yemler sonradan yapışma sanıyorum. Yada bazı dışkılarda var çoğunda yok. Kanatlar ayaklar normal görünüyor. Ayakları koyu renkli biraz. Yem.yemesi gayet iyi benim sağlıklı kuşumdan daha çok yiyor. Veterinere götürme durumum şu an yok maalesef. Göğüs kemiği biraz hissediliyor ancak keskin bıçak gibi değil.
Kırmızı çember içine aldığım dışkıdaki yemler kabuksuz yem gibi duruyor, dolayısı ile ya sindirilmemiş yem ya da kusma olabilir. Eşi varsa eşini beslerken ağzından dökülen yemler yine dışkıya yapışmışta olabilir. Bu konuda siz daha iyi bilirsiniz, eğer bariz bir sıkıntı yoksa bu sıkıntı olabileceğinden dolayı, 3 gün bence probiyotik kullanın, ki zaten bir zararı olmaz yine destekleyici metobolizma ürünüdür. Suyunu günlük değiştirin, yaklaşık 1 çay kaşığı kadar kuru mayayı suyuna karıştırarak probiyotik uygulaması yapabilirsiniz.

Ayağını incitmiş olabilir. Belli bir süre kafesinden çıkarmayın ayağı iyileşene kadar. Uçurmaya da çalışmayın. Zamanla düzelir diye düşünüyorum. Kırık olsa parmağınıza tutunamazdı. Veya tüneğe. Probiyotik verin uzun bir süre haftada iki kez de multi vitamin. Zamanla düzelir ve size de alışır.

Sabah uyandığımda kuşun ölmüş olduğunu gördüm. Dün akşam tünekte eskiye göre daha dik durabiliyordu. Erkek kuşumla karşılıklı ötüyordü, iyileşeceğini düşünmüştüm. Yem, kum yiyordu dışkı bir ara ishal gibiydi sonra düzeldi. Şimdi merak ettiğim bu kuş benim erkek kuşumla epey temas etti ağız yolu dahil. Acaba erkek kuşumda hastalanır mı. Ne yapmam lazım tedbir olarak. Suyuna supravit katıyorum, kalamar kemiği, kuş kumu mevcut. Dal darı da var kafeste. Şimdilik hastalık emaresi görünmüyor ama korkmaya başladım hastalık bulaşmışsa diye. Bu arada ölen kuşun dün akşam yemeği yerken hali ektedir. Kafesin dibinde yine bu şekilde kanatları düşük şekilde buldum. Uyuyor sandım meğer ölmüş.
IMG_20171225_002808.jpg

Hastalığın erkeğe bulaşma riski var tabiki. Ama %100 bulaşmıştır diyemeyiz. Bağışıklık sistemi güçlüyse hastalığı kapmamış olabilir. Siz dikkatle genel durum ve dışkı takibi yapın. Her gün altlığı değişirseniz dışkı takibini daha kolay yaparsınız. Hastalık belirtisi görürseniz dışkı resmi ve kuşun videosunu paylaşın.

Hastalığın erkeğe bulaşma riski var tabiki. Ama %100 bulaşmıştır diyemeyiz. Bağışıklık sistemi güçlüyse hastalığı kapmamış olabilir. Siz dikkatle genel durum ve dışkı takibi yapın. Her gün altlığı değişirseniz dışkı takibini daha kolay yaparsınız. Hastalık belirtisi görürseniz dışkı resmi ve kuşun videosunu paylaşın.
Tamam abi dediklerinizi yaparım. İnşallah bulaşmamıştır. Şimdilik canlılığında ve dışkıda sorun yok.

Geri