Karadeniz Pet

Kuşlarım Herşeye Rağmen Çiftleşmiyor

nognas

Yeni Üye
Merhabalar, 8 adet muhabbet kuşum var. Bunlardan 2 takımım var. Yani 2 takım ayrıca 4 adet ileride takım olmasını beklediğim (2-3 ay) kuşlarım var. Çift olan kuşlarımın hiçbirşeylerini eksik etmediğim halde bir türlü çiftleşmiyorlar. 1 ayı aşkın süredir çiftleşmelerini bekliyorum heyecanla. Çiftlerin kafeslerinde yuvalıkları var, yumurta maması, nijer tohumu, yulaf, kalsiyumlar , vitaminler herşeylerini düzenli olarak veriyorum. Sürekli rahatsız ettiğim bir durumda yok gündüzleri çalıştığım için evde tek oluyorlar ve akşamları yemleri değiştirmek, suları değiştirmek mama hazırlamak haricinde rahatsızlık vermiyorum. Ayırma yönetimini denedim ve dişileri ayırdım erkekleri yuvalıklı kafeste bıraktım. Tekrar birleştirdim lakin yine çiftleşme gerçekleşmedi. Dişi kuşların cereleri koyu kahverengi, erkeklerin ise mavi. Birbirlerine yem kusuyorlar ayrıca bir takımım geceleri bile birbirlerinin dibine sokularak uyuyorlar. Takımlarımdan birisi yuvalığa biraz meraklıydı girip çıkıyorlardı ama bıraktılar. Diğer takımım ise yuvalıkla ilgilenmiyor.

Anlıyacağınız herşeyi yaptığımı düşünüyorum ama sabır etmeme rağmen bu takımlardan çiftleşecek enerjiyi alamıyorum :)

Bilgili ustalarımızın eksik buldukları bir durum var mıdır acaba? Neler yaparsam bu kuşlarımın çiftleşmelerini sağlayabilirim. Yardımcı olursanız memnun olurum.

İyi forumlar.