Karadeniz Pet

Kuşlarımı ayırmalı mıyım?

Çiko Sandal

Yeni Üye
Merhaba daha önce de buna benzer bir konu açmıştım gelen cevaplar üzerine biraz daha beklemeye karar vermiştim.

Bir süredir bekliyorum, gözlemliyorum ama kuşlarım anlaşıyor mu anlaşamıyor mu bir türlü çözemiyorum.

Dişi kuşu erkek kuşu aldıktan 3-4 ay sonra aldım. İlk geldiği 2-3 hafta erkekle çok iyi anlaşıyordu, fakat ondan sonra işler nedense biraz değişti. Erkeğe çok hafif de olsa saldırıyor ve bunu hep ben yanlarına gelince yapıyor (örn; aynı tünekte oturuyorlar ben odaya girince erkeği tünekten gagalayarak indiriyor) Saldırmak dediğim herhangi bir zarar vermiyor.

Ben erkek kuşumu salarken hep elimi kafese sokup kuşun gelmesini beklerim gelince de onu kafesten çıkarırım. Dişi kuş da çok korkak. Acaba ben kafese elimi sokarım ve onu da alırım mı sanıyor? bu yüzden mi erkeği kendinden uzaklaştırıyor?

Yaklaşık 1 haftadır tek tünek yöntemi kullanıyorum. Normalde aynı tünekte duramazlardı ancak artık dipdibe duruyorlar. Dün de baktım birbirlerinin kafalarını temizler gibi ısırıyorlar, gagalarıyla birbirlerine yem veriyorlar.

şimdi ne yapacağımı şaşırdım. İlerleyen vakitlerde birbirlerine zarar verirler mi, ayırsam mı? Yoksa bir süre daha zaman mı tanımalıyım?