Karadeniz Pet

Kusma Sorunu

dispharu

Yeni Üye
Merhaba. Bir buçuk yaşında dünyalar tatlısı bir muhabbet kuşuna sahibim. Bize geldiğinde iki aylıktı ve geçirdiğimiz süre boyunca adeta ailemizin bir ferdi gibi oldu. İki gün önce kendisini daha geniş bir kafese geçirdim daha rahat olacağını düşünerek. Biraz durgunlaşsa da çok kötü karşılamamıştı ve yaptığım araştırmalar kadarıyla birkaç gün içinde uyum sağlayacağını düşünüyordum. Bu sabah yediği yemleri kustuğunu fark ettim. Yani bizimle oynarken hep üç beş yem çıkarırdı ama normaline göre çok fazla yem çıkarıyordu. Mesela yemlikten yemi yiyor, yedikten iki dakika sonra yediklerini geri çıkarıyordu. Ayrıca dışarı çıkarmadığım sürece birkaç kez gözlerini kapattığına şahit oldum, dışarıdayken ise kusmasının devam etmesi dışında gayet canlı. Kafesi değiştiği için strese girmiş olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim, bu durum beni hayli endişelendirdi ve ona bir şey olmasını hiç istemiyorum. Teşekkürler ve iyi günler.

Stresten olucağını sanmıyorum. Bir hastalığı olabilir. Kuşun ve dışkısının resimlerini ekleyin.
Bir kez de sadece beyaz ve sıvı olan dışkıdan yaptı onun dışında normal gibi.

Ekli dosyalar

• 20191009_143854.jpg
    20191009_143854.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 41
  • 20191009_143925.jpg
    20191009_143925.jpg
    710.1 KB · Görüntüleme: 34
Bir kez de sadece beyaz ve sıvı olan dışkıdan yaptı onun dışında normal gibi.

Ara sıra beyaz sıvı dışkılaması normal. Ama genel olarak dışkıları normal değil hatta kötü. Mantar ve trichomoniasisten şüpheleniyorum. Hatta bunlara ek koksidiyozda olabilir. Çünkü koyu kırmızımsı dışkılar var. Bu üç hastalıkta da kusma görülebilir.

Muhtemelen vücutta mikrop vardı ve streste bunu tetikledi.

Size tavsiyem iyi bir kuş veterinerine gidin. İlaç kullanması gerekiyor. Geçmiş olsun...

Ara sıra beyaz sıvı dışkılaması normal. Ama genel olarak dışkıları normal değil hatta kötü. Mantar ve trichomoniasisten şüpheleniyorum. Hatta bunlara ek koksidiyozda olabilir. Çünkü koyu kırmızımsı dışkılar var. Bu üç hastalıkta da kusma görülebilir.

Muhtemelen vücutta mikrop vardı ve streste bunu tetikledi.

Size tavsiyem iyi bir kuş veterinerine gidin. İlaç kullanması gerekiyor. Geçmiş olsun...
Ne yazık ki küçük bir yerde yaşıyorum ve burada kuşlara bakan hiç veteriner yok. Bildiğim her yere sordurdum ve aslında korkmam da bu yüzden çünkü bilen birine danışma imkanım yok. Eğer bana önerebileceğiniz ve benim yapabileceğim bir şey, vermem gereken ilaç vs. söylerseniz çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Ne yazık ki küçük bir yerde yaşıyorum ve burada kuşlara bakan hiç veteriner yok. Bildiğim her yere sordurdum ve aslında korkmam da bu yüzden çünkü bilen birine danışma imkanım yok. Eğer bana önerebileceğiniz ve benim yapabileceğim bir şey, vermem gereken ilaç vs. söylerseniz çok mutlu olurum. Teşekkür edem.

Diğer arkadaşlarıda etiketlicem şimdi onlarda bir baksınlar sonra tekrar yazıcam.

@Ayhan OTÇUOĞLU @Hayvansever03 @Levent ACAR @Ahmet ASLAN

Daha önce herhangi bir hastalık geçirdimi ? Kafes düzeni nasıl neler var neler yok yazarmısınız. Ayrıca açık yem mi yoksa kapalı paket mi kullanıyorsunuz ?

Ben dışkıları normal buldum. Kusarken bir nesneye mi kusuyor? Göz bebeklerini küçültüp kendini, baş tüylerini kabartarak mı kusuyor? Bunu gözlemler misiniz? Oyun kusmuğu olma ihtimali var.

Ben dışkıları normal buldum. Kusarken bir nesneye mi kusuyor? Göz bebeklerini küçültüp kendini, baş tüylerini kabartarak mı kusuyor? Bunu gözlemler misiniz? Oyun kusmuğu olma ihtimali var.
Hayır, onu önceden de çok sık yapıyordu fakat bu o şekilde değil. Boğazını yukarı aşağı gererek kusuyor ve oyun oynarkenki zamana göre çok daha fazla yem çıkartıyor. Bir nesneye kusmuyor ya da kusarken gözleri küçülmüyor. Son birkaç saattir bir kusma gözlemlemedim ama hâlâ endişe etmiyor değilim. Dışkısındaki ishal kesildi şimdi, koyu renkli kısım ise olması gerektiği orta tonda bir yeşil olarak gözüküyor. Eğer kusma sorunu devam ederse sindirim problemi anlamına mı gelir?

Daha önce herhangi bir hastalık geçirdimi ? Kafes düzeni nasıl neler var neler yok yazarmısınız. Ayrıca açık yem mi yoksa kapalı paket mi kullanıyorsunuz ?
Kısa süreliği nefes darlığı çekmişti beş gün kadar fakat onu antibiyotikle kısa sürede çözdük. Kapalı paket yem kullanıyorum. Kafesinde üç tünek ve bir oyuncağı var. Suluğunu ve yemliğini 2-3 güne bir temizliyorum. Üç gün önce daha büyük bir kafese taşıdığım için stresli olabilir mi?

Ekli dosyalar

• 20191009_211236.jpg
    20191009_211236.jpg
    2.7 MB · Görüntüleme: 15
Hayır, onu önceden de çok sık yapıyordu fakat bu o şekilde değil. Boğazını yukarı aşağı gererek kusuyor ve oyun oynarkenki zamana göre çok daha fazla yem çıkartıyor. Bir nesneye kusmuyor ya da kusarken gözleri küçülmüyor. Son birkaç saattir bir kusma gözlemlemedim ama hâlâ endişe etmiyor değilim. Dışkısındaki ishal kesildi şimdi, koyu renkli kısım ise olması gerektiği orta tonda bir yeşil olarak gözüküyor. Eğer kusma sorunu devam ederse sindirim problemi anlamına mı gelir?
Kusma devam ederse sindirimsel problem olabilir. Kum, probiyotik kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız kullanın derim.

Kum kafeste olsun o ihtiyacı olduğunda yer. Kafesten çıkarmayın.

Ben size doğal bir tedavi söyliyim daha önce benzer durum benimde başıma gelmişti tabi durumu sizinkinden bir tık daha ileri seviyedeydi Marketten sade kefir alın 5 gün boyunca suluğuna 1 yemek kaşığı ekleyip kuşunuza verin 24 saatte bir değiştirin ekstra başka ilaç kullanmanıza gerek yok 3 gün sonunda kusmayı bıraktığını gözlemleyebilirsiniz.

Geçmiş olsun..

Kum kafeste olsun o ihtiyacı olduğunda yer. Kafesten çıkarmayın.

Ben size doğal bir tedavi söyliyim daha önce benzer durum benimde başıma gelmişti tabi durumu sizinkinden bir tık daha ileri seviyedeydi Marketten sade kefir alın 5 gün boyunca suluğuna 1 yemek kaşığı ekleyip kuşunuza verin 24 saatte bir değiştirin ekstra başka ilaç kullanmanıza gerek yok 3 gün sonunda kusmayı bıraktığını gözlemleyebilirsiniz.

Geçmiş olsun..
Eğer kusma sorunu devam ederse deneyeceğim dediğinizi, çok teşekkür ederim.

Geri