Karadeniz Pet

Kuşum bir kanadındaki ana tüyleri döktü

Ayrton89

Yeni Üye
Merhabalar,
Kuşum bir kanadındaki ana tüylerini döktü ve uçamaz hale getirdi kendisini neşesi yerinde ötüyor yem yemesi ve su içmesinde de sıkıntı yok evin sıcaklığı etkilemiş olabilir mi? Fotoğrafları ekliyorum yorumlarsanız çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20180807_185531.jpg
    IMG_20180807_185531.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 45
  • 1533657725617..jpg
    1533657725617..jpg
    4.4 MB · Görüntüleme: 39
Sıcaklardan hep aynı bölgenin bu kadar yoğun etkilenmesi bence mümkün değil. Kuş kendi mi yoldu yoksa döküldü mü? Parazitsel bir durum olabilir mi kontrol ettiniz mi? Aşırı kaşıntı, rastladığınız parazitler vs

Dökülen yerdeki tüyler hep sağlıklı, dökülmeden ziyade kendisi yolmuş gibi gözüküyor ve ince pamuğumsu tüylerden bir tane bile dökmemiş. Dökülen tüyler taşıyıcı tüyler gibi gördüm kaşıntı var ama sürekli değil genelde (sıcak hava davranışındaki gibi) kanatları ayrık şekilde duruyordu iki gündür. Şimdi daha serin bir odaya aldım suyuna vitamin takviyesi yapıyorum. Çekebildigim en net fotoğrafı ekledim. Sizce bit/parazit spreyi uygulamak bu aşamada faydalı olur mu?

Ekli dosyalar

• 1533659082178..jpg
    1533659082178..jpg
    3.9 MB · Görüntüleme: 30
  • IMG_20180807_191310.jpg
    IMG_20180807_191310.jpg
    2.1 MB · Görüntüleme: 33
Dökülen yerdeki tüyler hep sağlıklı, dökülmeden ziyade kendisi yolmuş gibi gözüküyor ve ince pamuğumsu tüylerden bir tane bile dökmemiş. Dökülen tüyler taşıyıcı tüyler gibi gördüm kaşıntı var ama sürekli değil genelde (sıcak hava davranışındaki gibi) kanatları ayrık şekilde duruyordu iki gündür. Şimdi daha serin bir odaya aldım suyuna vitamin takviyesi yapıyorum. Çekebildigim en net fotoğrafı ekledim. Sizce bit/parazit spreyi uygulamak bu aşamada faydalı olur mu?
Kendisi yoluyorsa streste olabilir. Banyo suyuna iki üç damla elma sirkesi damlatın banyoluğunda banyo yapsın haftada bir veya iki kere. Yulaf içi yedirin. Biber yedirin. Günlük taze meyve sebzesini eksik etmeyin. Tüylere iyi gelecektir bunlar. Parazit ilacını bence parazit varlığı doğrultusunda kullanın, şu anlık görmemişsiniz fakat takipte kalın.

Kendisi yoluyorsa streste olabilir. Banyo suyuna iki üç damla elma sirkesi damlatın banyoluğunda banyo yapsın haftada bir veya iki kere. Yulaf içi yedirin. Biber yedirin. Günlük taze meyve sebzesini eksik etmeyin. Tüylere iyi gelecektir bunlar. Parazit ilacını bence parazit varlığı doğrultusunda kullanın, şu anlık görmemişsiniz fakat takipte kalın.
Dediğiniz üzere bugün kuşlardan anlayan birine daha gösterdim. Kaşınmasından dolayı İç parazit olabileceğini birkaç tüyün dibinde siyahlık olduğunu söyedi. Ben daha önce karşılaşmadığım için gözlemleyemedim. Şahsına özel bir kuş (!?)olduğundan banyolukta yıkanmaktanda haz etmiyor bende içine birkaç damla elma sirkesi koyduğum küçük bir sprey vasıtasıyla tüylerine sirkeli su sıktım. Ayrıca haftada suyuna 1 gün sirke 6 gün vitamin (Avisol A) şeklinde bir uygulama yapacağım. Sebze ve meyveyi birtürlü alıştıramadım. Kafesinde asılı olan meyvelere kesinlikle dokunmuyor bir öneriniz varmı bununla ilgili? İlginiz için çok teşekkürler.

Dediğiniz üzere bugün kuşlardan anlayan birine daha gösterdim. Kaşınmasından dolayı İç parazit olabileceğini birkaç tüyün dibinde siyahlık olduğunu söyedi. Ben daha önce karşılaşmadığım için gözlemleyemedim. Şahsına özel bir kuş (!?)olduğundan banyolukta yıkanmaktanda haz etmiyor bende içine birkaç damla elma sirkesi koyduğum küçük bir sprey vasıtasıyla tüylerine sirkeli su sıktım. Ayrıca haftada suyuna 1 gün sirke 6 gün vitamin (Avisol A) şeklinde bir uygulama yapacağım. Sebze ve meyveyi birtürlü alıştıramadım. Kafesinde asılı olan meyvelere kesinlikle dokunmuyor bir öneriniz varmı bununla ilgili? İlginiz için çok teşekkürler.
Haftada 6 gün vitamin çok fazla. Maksimum 2-3 vermelisin

Vitamin denildiği gibi fazla. Kuşun dengesi bozulur. Belli günlerde sade su içmeli. Sebze meyveyi kafese asın ayrıca meyve/sebze dilimlerini kuşa uzatın, gagasına dokundurun.

Kusunuza b vitamini verin tuylerinde bennsiyahlik goremedim o yuzden kusun sicakdan kendi yolldugu kanaatindeyim saglikli birsekilde bence siz kusunuza elma. verin haftada 3 gun b vitamin verin ve sirkeli banyo spreyy seklinde yqpin bunlara ek olarak ense damlasi yapin bir kere parazit ihtimalini de ortadan kaldirin

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]

Bugün kuşum tüy döktüğü kanadından kan geldi kaşır gibi tüylerini tarıyor sürekli. Arada bir sirkeli suyla sprey yapıyorum ve vitamin veriyorum bir iki damla kan yuva altında bile damlamış fotoğrafı ekliyorum fikir belirtirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20180815_173404.jpg
    IMG_20180815_173404.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 17
  • IMG_20180815_173256.jpg
    IMG_20180815_173256.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 13
Bugün kuşum tüy döktüğü kanadından kan geldi kaşır gibi tüylerini tarıyor sürekli. Arada bir sirkeli suyla sprey yapıyorum ve vitamin veriyorum bir iki damla kan yuva altında bile damlamış fotoğrafı ekliyorum fikir belirtirseniz çok sevinirim.
Suan bulunduğum yerde resimler acilmiyor tahmin edicek olursam kirdigi kanat tüyleri deride kalan fişekleri söküp almaya çalışırken yapmis olabilir

Taş tabletten çivi yazısı ile gönderildi [emoji23]

Veterinerden ivermectin etken maddeli ilaç isteyip ense derisine gelecek şekilde bir veya iki damla damlatın. Mutlaka deriye temas etmeli. Sirkeli su banyosuna devam edin. Probiyotik kullanın, stres için olumlu etki yapar. Mutlaka B Vitamini temin edin kullanın, beslenmesinde protein içerikli besinler olmasına dikkat edin. Bulunduğu ortamı, temas ettiği herşeyi profesyonel bir dezenfektan ile detaylı şekilde temizleyin

Geri