Karadeniz Pet

Kuşum kur yaparken beyaz renkli bir sıvı kustu

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan Ömür.C
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ömür.C

Yeni Üye
Kuşum elime kur yaparken beyaz renkli bir sıvıyı bir damla kadar kustu. Kur yaparken ağızdan beyaz sıvı gelmesi normal midir?
Kursak mantarı belirtisi midir yoksa kur yaparken de olabilecek birşey mi? Bunu yapmadan 2-3 sefer kadar su içmişti üzerine azıcık yem kırmıştı.

Kuşumun enerjisi yerinde, iştahsızlık yaşamıyor, dışkıları zannediyorum ki olması gerektiği gibi.

Entrobac, gervit gibi vitaminleri düzenli kullanıyorum. Bu olayın üzerine pazartesi entrobac vereceğim için gervit takviyesi yapacağım. Arada 1 gün temiz su vereceğim.

@Doğacı hocam sizin bir bilginiz var mıdır?

Kuşum elime kur yaparken beyaz renkli bir sıvıyı bir damla kadar kustu. Kur yaparken ağızdan beyaz sıvı gelmesi normal midir?
Kursak mantarı belirtisi midir yoksa kur yaparken de olabilecek birşey mi? Bunu yapmadan 2-3 sefer kadar su içmişti üzerine azıcık yem kırmıştı.

Kuşumun enerjisi yerinde, iştahsızlık yaşamıyor, dışkıları zannediyorum ki olması gerektiği gibi.

Entrobac, gervit gibi vitaminleri düzenli kullanıyorum. Bu olayın üzerine pazartesi entrobac vereceğim için gervit takviyesi yapacağım. Arada 1 gün temiz su vereceğim.

@Doğacı hocam sizin bir bilginiz var mıdır?

Kusmuğundaki beyaz sıvı salyamsı mıydı yoksa su gibi akışkan bir formda mıydı? Kusmuğunda kötü ekşimsi koku var mıydı veya ağzında böyle bir koku var mı?
İsterseniz dışkılarının fotoğrafını da paylaşın 👍

Birkaç tane yem şeklinde kustuysa endişelenmenize gerek yok, erkek kuşlar kur esnasında bunu dişiyi beslemek için yaparlar. Ancak kusmuk salyamsı şeklinde ise görseline bir bakalım derim.

Kusmuğundaki beyaz sıvı salyamsı mıydı yoksa su gibi akışkan bir formda mıydı?
Su gibi akışkan bir formdaydı, ağzına gelmesiyle yere damlaması bir oldu. Şu an yerde izi duruyor fakat sıvı tamamen buharlaştı.
Kusmuğunda kötü ekşimsi koku var mıydı veya ağzında böyle bir koku var mı?
Gagasından belirgin bir koku duyulmuyor. Damlayan sıvıyı koklama fırsatım olmadı.
İsterseniz dışkılarının fotoğrafını da paylaşın 👍
Kafesinin altını yeni değiştirdim 3-4 tane yapsın hemen paylaşayım.

Birkaç tane yem şeklinde kustuysa endişelenmenize gerek yok, erkek kuşlar kur esnasında bunu dişiyi beslemek için yaparlar.
Daha önce elime yem kusmuştu fakat ilk defa böyle ağızdan sıvı gelmesi şeklinde bir durumla karşılaştım. Sıvının içinde yem yoktu.

Su gibi akışkan bir formdaydı, ağzına gelmesiyle yere damlaması bir oldu. Şu an yerde izi duruyor fakat sıvı tamamen buharlaştı.

Gagasından belirgin bir koku duyulmuyor. Damlayan sıvıyı koklama fırsatım olmadı.

Kafesinin altını yeni değiştirdim 3-4 tane yapsın hemen paylaşayım.

2-3 defa su içmiş. Kusmadan hemen önce içti ise su kusmuştur tahminen. Bugün takviye vermedi iseniz probiyotik verin 👍🏻
Bir daha kusacak mı gözlemleyin birkaç gün bakalım. Kur kusmasında yem ve sıvı beraber olabilir.

2-3 defa su içmiş. Kusmadan hemen önce içti ise su kusmuştur tahminen. Bugün takviye vermedi iseniz probiyotik verin 👍
Gervit koymuştum ama daha içmedi entrobac ile değiştireyim. Dışkısı bu şekilde. Hafif bir sıvılık fark ettim ama daha doğru düzgün yem kırmadı kursağı boş sayılır.

Dal darısı ishale iyi geliyormuş duyduğum kadarıyla. Bi yarım dal asayım kafesine.

Gervit koymuştum ama daha içmedi entrobac ile değiştireyim. Dışkısı bu şekilde. Hafif bir sıvılık fark ettim ama daha doğru düzgün yem kırmadı kursağı boş sayılır.

Dal darısı ishale iyi geliyormuş duyduğum kadarıyla. Bi yarım dal asayım kafesine.
Dışkıda pek sorun yok. Tekrar kusma olursa videoya çekebilirseniz çekin ve sıvı olup olmadığını, sıvı varsa kötü koku olup olmadığını kontrol edersiniz.
Daldarı ishali keser mi bilmiyorum ama Entrobac probiyotik zaten yeterli olur içerisindeki prebiyotik sayesinde. 😊

Merhabalar, konunun üzerinden biraz zaman geçti havada kalmasın diye son durumu paylaşayım. Kuş için gün içerisinde probiyotik takviyesi yaptım, kafesi temizlendi ve virkon ile dezenfekte edildi. Ertesi gün taze su içti ve banyo yapsın diye koyduğum kaba girmeyip kenarına tüneyerek şarkılar söyledi. Pazartesi tekrardan probiyotik ve salı tekrar su şeklinde takviyelerini yaptım. Bahsettiğim durum tekrarlanmadığı için sorun yok gibi. İlgilenen herkese teşekkür ederim.

Merhabalar, konunun üzerinden biraz zaman geçti havada kalmasın diye son durumu paylaşayım. Kuş için gün içerisinde probiyotik takviyesi yaptım, kafesi temizlendi ve virkon ile dezenfekte edildi. Ertesi gün taze su içti ve banyo yapsın diye koyduğum kaba girmeyip kenarına tüneyerek şarkılar söyledi. Pazartesi tekrardan probiyotik ve salı tekrar su şeklinde takviyelerini yaptım. Bahsettiğim durum tekrarlanmadığı için sorun yok gibi. İlgilenen herkese teşekkür ederim.

İyi iyi 😊
Röhnfried Usnegano'da elinizde olsun derim ben.

Şimdi karadeniz pet üzerinden usnegano, sedochol, atemfrei ve yabani tohum karışmı söyledim. Biraz keyfi bir alışveriş oldu gibi ama benim ufaklık için değer.

Evet iyi yapmışsınız.

Programınız şöyle olsun.

Her hafta Pazartesi Gervit-w multivitamin.
Salı günleri sade su.
Her Çarşamba Entrobac probiyotik.
Her Perşembe sade su.
Cuma Sedochol
Cumartesi sade su.
Pazar sade su.

Diğer hafta Cuma Sedochol yerine Usnegano.
Diğer hafta Cuma Usnegano yerine Atemfrei.
Diğer hafta Cuma Atemfrei yerine varsa BT Amin Forte.
Bu şekilde dönüşümlü olarak program uygulayabilirsiniz.

Haftada 1 kez 1 tatlı kaşığı yabani sağlık tohumu. İsterseniz kuşun yemliğinin içine koyup diğer yemlerle karıştırabilir veya ayrı bir yem kabı da sade olarak verebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evet iyi yapmışsınız.

Programınız şöyle olsun.

Her hafta Pazartesi Gervit-w multivitamin.
Salı günleri sade su.
Her Çarşamba Entrobac probiyotik.
Her Perşembe sade su.
Cuma Sedochol
Cumartesi sade su.
Pazar sade su.

Diğer hafta Cuma Sedochol yerine Usnegano.
Diğer hafta Cuma Usnegano yerine Atemfrei.
Diğer hafta Cuma Usnegano yerine varsa BT Amin Forte.
Bu şekilde dönüşümlü olarak program uygulayabilirsiniz.

Haftada 1 kez 1 tatlı kaşığı yabani sağlık tohumu. İsterseniz kuşun yemliğinin içine koyup diğer yemlerle karıştırabilir veya ayrı bir yem kabı da sade olarak verebilirsiniz.
Teşekkür ederim bu tarz bir programa ihtiyacım vardı. Alsan iyi olur dediğiniz başka takviyeler bulunuyor mu? Önümüzdeki ay onları da alırım lazım olursa.

Teşekkür ederim bu tarz bir programa ihtiyacım vardı. Alsan iyi olur dediğiniz başka takviyeler bulunuyor mu? Önümüzdeki ay onları da alırım lazım olursa.
Rica ederim. Siz şimdilik kullanın bu ürünleri. Haftada 1 kez de takviye vermediğiniz sade su verilen boş günlerden birinde yumurta maması veriniz.
Yeni ihtiyaç gerekip sipariş vereceğiniz zaman tekrar buraya sorarsınız 👍🏻

Takviyeler ne ölçüde verilmeli?

🔺 Röhnfried Entrobac probiyotik 50 ml içme suyuna 1 pirinç tanesi kadar.

🔺 Röhnfried Gervit multivitamin 50 ml içme suyuna 5 damla eklenir.

🔺 Röhnfried Sedochol 50 ml içme suyuna 10 damla.

🔺 Röhnfried Usnegano 50 ml içme suyuna 3 damla.

🔺 Röhnfried Atemfrei 50 ml içme suyuna 10 damla.

🔺 Röhnfried BT Amin Forte 50 ml içme suyuna 15 damla.

Bt Amin Forte verileceği zaman Gervit ile aralarında 4-5 gün mesafe olmalı.

Entrobac hafif bir takviyedir ara sıra haftada 2 kez de kullanılabilir sadece su olan günlerin yerine.

Koyu renkli(mavi gibi) suluklar kullanmak vitaminlerin-takviyelerin ışıkla etkileşimini azaltıp ürünlerin erkenden bozulmasını/ etkisinin kaybetmesini engeller.

Sulukta suyun çoğunluğunun bulunduğu dikey bölümün koyu renkli olması iyi olur, ışığı kırmak için..

Probiyotiği kullanacağınız zaman metal kaşık kullanmayın. Tahta,porselen gibi kaşıklar kullanılabilir.

Röhnfried entrobac probiyotik 50 ML içme suyuna 1 pirinç tanesi kadar.
Röhnfried gervit multivitamin 50 ML içme suyuna 5 damla eklenir.

Bu ikisini zaten ölçüsü ölçüsüne veriyorum. Suluğa 50 ML su için işaretleme yaptım, ilaç günlerinde işaretlediğim kısma kadar doldurup ilaçları damlalık ile damlatıyorum.

Röhnfried sedochol 50 ML içme suyuna 10 damla.

Röhnfried usnegano 50 ML içme suyuna 3 damla.

Röhnfried atemfrei 50 ML içme suyuna 10 damla.

Bahsedilen miktarlarda vermeye dikkat ederim.

Röhnfried BT amin forte 50 ML içme suyuna 15 damla.

Ben haftada 5 damla veriyordum kuşa fazla ağır gelmesin?

Koyu renkli(mavi gibi) suluklar kullanmak vitaminlerin-takviyelerin ışıkla etkileşimini azaltıp ürünlerin erkenden bozulmasını/ etkisinin kaybetmesini engeller.

Koyu renkli suluk bulamadığımdan sadece gagaya uygun şeffaf olanlarından almıştım. Önümüzdeki ay temin etmeye çalışırım.

BT amin forte verileceği zaman gervit ile aralarında 4-5 gün mesafe olmalı.

Ben şu linkteki programı uyguluyorum arada sadece 1 gün var. Bunca zaman takviyelerini yanlış şekilde mi vermişim?

Probiyotiği kullanacağınız zaman metal kaşık kullanmayın. Tahta, porselen gibi kaşıklar kullanılabilir.

Karadeniz pet aldığım ürünlerin yanında hediye olarak plastik ölçülü kaşık göndermişti onu kullanıyorum, bilgi için teşekkürler.

Son düzenleme:
Bu ikisini zaten ölçüsü ölçüsüne veriyorum. Suluğa 50 ML su için işaretleme yaptım, ilaç günlerinde işaretlediğim kısma kadar doldurup ilaçları damlalık ile damlatıyorum.

Bahsedilen miktarlarda vermeye dikkat ederim.

Ben haftada 5 damla veriyordum kuşa fazla ağır gelmesin?

Koyu renkli suluk bulamadığımdan sadece gagaya uygun şeffaf olanlarından almıştım. Önümüzdeki ay temin etmeye çalışırım.

Ben şu linkteki programı uyguluyorum arada sadece 1 gün var. Bunca zaman takviyelerini yanlış şekilde mi vermişim?

Karadeniz pet aldığım ürünlerin yanında hediye olarak plastik ölçülü kaşık göndermişti onu kullanıyorum, bilgi için teşekkürler.
Bt Amin Forte 100 ml suya 30 damla,50 ml suya 15 damla. Kullanım önerisi bu şekilde. 5 damla kullanmak yetersiz kalır.
Zaten BT Amin Forte'yi sürekli vermeyeceksiniz ki. Tüy döküm döneminde haftada 1 kez. Tüy döküm dönemi haricinde ayda 1 kez.

Yukarıda program yazdım ben size 👍

Geri