Karadeniz Pet

Kuşum boğulur gibi sesler çıkarıyor, lütfen bakar mısınız???

Cnp_20

Yeni Üye
https://x.com/pel593457/status/1718143727305204172?s=46&t=wiFOcWX_uiWW3_ijbufjiw

Kuşumu ilk kez 2 ay önce 30 ağustosta bir kuş doktoruna götürdüm. Genel kontrolü yapılsın istedim, kuşum da dış mantar olduğunu söyleyip antifungal, antibakteriyel ilaç ve iki tane vitamin verdiler (doktorun kendi adını taşıyan) , iç dış parazit yaptı, 1 ay kafesten çıkışını yasakladı ve 1 ay sonraya kontrol istedi
İlk kez 13 eylülde bu videodaki gibi boğulma sesleri çıkardı. Çok endişelenmiştim. Arkadaşım ara ara kendi kuşunun da böyle yaptığını söyledi.
30 eylülde kontrolü yapıldığında doktor iyileştiğini bir sorunun olmadığını söyledi. Yine bir tane vitamin sattı, iç dış parazit yaptı yeniden. (Boğulma durumundan ekstra bahsetmek aklıma gelmedi çünkü o zamana kadar 2 kere olmuştu, gayet iyi diyincede endişelenecek bir şey yok diye düşündüm)
Baktım bu boğulma durumu gittikçe artıyor. Geçtiğimiz cumartesi belki 5 defa oldu bir günde. Doktorla İletişime geçtim, bizi kontrolde bilgilendirmediniz vs diye tekrar muayeneye gidebileceğimi söylediler (bu arada ilk gidişimde işlemler 1500, ikincisinde 1000 tuttu) yine ücretli bakabileceklerini söylediler.
Açıkçası huzursuz oldum ve internette aynı doktorun verdiği ilaç ve vitaminlerden mağdur bir sürü insan görünce tüm ilaçları vermeyi bıraktım geçtiğimiz hafta sonu.
Bir daha olmamıştı ta ki bugüne kadar. Az önce yeniden oldu. Sanırım bir iç hastalığı var çok endişeleniyorum, ama veterinere gitmekten de çekinir oldum, çünkü açıkçası o adamın verdiği ilaç ya da vitaminler hasta etmiş gibi geliyor.
Bir de crystalin diye bir sprey aldırmıştı. Hayvan zaten o spreyi sıkarken aşırı strese giriyordu. Her şeyle birlikte onu da bıraktım .
Lütfen daha önce benzer bir durumla karşılaşmış birinden yorum ve öneri duymak istiyorum

Merhaba İzmir'de mi gittiğiniz veteriner? Ve attığınız link açılmadı bende

Link açılmıyor, sanırım İzmir’deki veterinerden bahsediyorsunuz. Orada memnun kalınan başka veterinerler duymuştum onlara götürebilirsiniz

Evet İzmir’de bir veteriner
Tekrar atmaya çalışayım
Link

Bu hareketten sonra kusma vs oluyor mu? Sindirim problemi olabileceğini düşünüyorum, sanırım solunum sıkıntısı da var ceresinin üstündeki tüylerin rengi koyulaşmış görünüyor çünkü

Yok kusma olmuyor, dışkısı da normal. O koyulaşma ruj :(

entrobac probiyotik kullanmadıysanız sindirim sistemini düzenlediği için ve kuşlara uygun olduğu için onu önerebilirim , ben kuşlarıma düzenli olarak haftada bir veriyorum. Kafesinde grit kuş kumu mevcut mu

Kekik çayı , okaliptüs yaprağı doğal nefes açıcıdır bunları da deneyebilirsiniz zararı yok kuşlara. En azından içinizin sineceği bir veteriner bulana kadar bunları yapabilirsiniz

Evet mevcut, bakacağım söylediğiniz takviyelere