Karadeniz Pet

Kuşum çok hasta

Hocam kuşu tutma şeklini bilmiyorsanız eğer, sağ elinize alın.Baş parmağınız ve işaret parmağınız ile kafasını sağdan ve soldan tutun, gözünün oralardan. Bu şekilde kafayı sabitleyebiliyorsunuz. İlk defa yapıcaksanız, birinden yardım alın. Siz tutun o içirsin. Benim bir dişi kuşum var. Artık o kadar alıştı ki ilaç içmeye, çünkü sürekli hastalanıyor. Şu an şırıngayı kafese yaklaştırıyom kendi gleip içiyor. Elime gelmekten o da bıktı artık.
Kafasını tutmaya çekiniyorum ama yarın o şekilde de denerim. Benim kuşum da sürekli hastalanıyor umarım ikiside sapasağlam olur.Teşekkür ederim.

Merhaba kuşum dün vefat etti ve size sebebini söyleyeceğim bulgular sizinle de uyuşuyor muhtemelen böbrek tümörü. Kuşumun 2 ay önce ishali başladı ve çok halsizdi veterinere götürdüm 1 ay boyunca antibiyotik kursak mantarı ilacı vitamin probiyotik kullandı. Veterinerler bir şey teşhis etmedikleri için ilaçları verdikçe verdiler, aslında hiçbir etki etmiyordu. Daha sonra kuşumun sol ayağı tutmamaya ve alt karın kısmı şişmeye başladı. Üzgünüm her ne kadar forumdakiler yardımcı olmaya çalışsa da bu konularda yanlış teşhis ve yanlış ilaç önerilerinde bulunabiliyorlar.

Yabancı bir veteriner sitesine anlattım durumu. Kadın yetişkin kuşlarda böbrek tümörünün sık görüldüğünü böbrek büyüdükçe sinirlere baskı yaptığını (ayak tutmamasının sebebi) ve organları ittiğini söyledi. Böbrek tümörünü araştırdığımda bütün belirtilerle uyuştuğunu gördüm ve tedavisi olmadığı için kuşumun günden güne ölüşünü izledim. Ama buna kendinizi hazırlamak önemli. Size sadece diyebileceğim yanlış ilaç vermeyin, ve araştırın.

Merhaba kuşum dün vefat etti ve size sebebini söyleyeceğim bulgular sizinle de uyuşuyor muhtemelen böbrek tümörü. Kuşumun 2 ay önce ishali başladı ve çok halsizdi veterinere götürdüm 1 ay boyunca antibiyotik kursak mantarı ilacı vitamin probiyotik kullandı. Veterinerler bir şey teşhis etmedikleri için ilaçları verdikçe verdiler, aslında hiçbir etki etmiyordu. Daha sonra kuşumun sol ayağı tutmamaya ve alt karın kısmı şişmeye başladı. Üzgünüm her ne kadar forumdakiler yardımcı olmaya çalışsa da bu konularda yanlış teşhis ve yanlış ilaç önerilerinde bulunabiliyorlar.

Yabancı bir veteriner sitesine anlattım durumu. Kadın yetişkin kuşlarda böbrek tümörünün sık görüldüğünü böbrek büyüdükçe sinirlere baskı yaptığını (ayak tutmamasının sebebi) ve organları ittiğini söyledi. Böbrek tümörünü araştırdığımda bütün belirtilerle uyuştuğunu gördüm ve tedavisi olmadığı için kuşumun günden güne ölüşünü izledim. Ama buna kendinizi hazırlamak önemli. Size sadece diyebileceğim yanlış ilaç vermeyin, ve araştırın.
Bende ishal yoktu kuşum çok neşeliydi aniden hasta oldu tümör olmadığını umuyorum ama biraz korktum galiba

Kuşumun son dışkıları bu şekilde sulphamezathine kestim şuan sadece aspur veriyorum ama yemedi bir üretici sağolsun el ile besledi ve durumu çok kötü değil dedi

Yeşil olan sabahki dışkısı sarı olan ise şimdiki ve gördüğünüz gibi kağıdı ıslatmış nedeni ne olabilir ?

Ekli dosyalar

• IMG_20210618_144251.jpg
    IMG_20210618_144251.jpg
    390.1 KB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20210618_185547.jpg
    IMG_20210618_185547.jpg
    511.3 KB · Görüntüleme: 11
Kuşumun son dışkıları bu şekilde sulphamezathine kestim şuan sadece aspur veriyorum ama yemedi bir üretici sağolsun el ile besledi ve durumu çok kötü değil dedi
Dışkı fotoğrafı yok. Sulfemezatini kaç gün kullandınız? Eğer yanlış kullanırsanız etkisi olmayacağı gibi, kuşunuz o antibiyotiğe karşı direnç kazanıyor ve sonra tekrar o ilacı doğru verseniz bile işe yaramıyor.

Dışkı fotoğrafı yok. Sulfemezatini kaç gün kullandınız? Eğer yanlış kullanırsanız etkisi olmayacağı gibi, kuşunuz o antibiyotiğe karşı direnç kazanıyor ve sonra tekrar o ilacı doğru verseniz bile işe yaramıyor.
Bugün 4. günü sabah verdim yarın vermeyi düşünmüyorum ama size de sormak istedim. Bu arada ilk basta suyunu damltattım ama hiç su içmiyordu aksine suluk ne taraftaysa oraya yaklaşmıyor bile ağzına damlalık ile damlattım

Ekli dosyalar

• IMG_20210618_185547.jpg
    IMG_20210618_185547.jpg
    511.3 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20210618_144251.jpg
    IMG_20210618_144251.jpg
    390.1 KB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20210617_182204.jpg
    IMG_20210617_182204.jpg
    542.7 KB · Görüntüleme: 16
Bugün Gold wings maması yedi o dışkıda bir değişiklik yapmış olabilir mi?Ve bugün gittiğim yer sulphamezathine ishal yapar daha fazla verme dedi bilmiyorum kafam çok karıştı gerçekten
Hangi şehirdesiniz? İyi bir hekim lazım size. Sulfemezatin koksidiyoz için çok iyi bir ilaç, ben kullanmaya başladığımın 4. günü kesmişti ishali.

Hangi şehirdesiniz? İyi bir hekim lazım size. Sulfemezatin koksidiyoz için çok iyi bir ilaç, ben kullanmaya başladığımın 4. günü kesmişti ishali.
İstanbul'da ama en iyi veteriner bana baya uzak iki buçuk saat filan o da otobüsle kuş o yolu kaldırmaz ve arabamız da yok buradaki veteriner biz çok anlamıyoruz kuşlardan diye kendisi söyledi ve ilk ona tanışmıştım olay bu kadar ciddi olmadan önce üşütmüştür c vitamini verin ve sıcak tutun geçer dedi. İzmir'e dışkı tahlili göndereceğim pazartesi en geç Perşembe sonuç çıkar dediler bu arada kuşum hem kabız hemde ishal gibiydi dışkı yapmakta zorlanıyordu ilacı kullandıktan sonra dışkısı biraz düzeldi ama bugün de sarı oldu

En son dışkısı bu şekilde az önceki gibi cıvık sarı değil daha koyu

Ekli dosyalar

• IMG_20210618_222508.jpg
    IMG_20210618_222508.jpg
    566.1 KB · Görüntüleme: 14
Dışkısı gerçekten kötü hocam. Benim de tahlilin bir kısmı sonuçlandı, megabakteri çıktı ne yazık ki :( inşallah iyileşir kuşlarımız.

İnşallah. Perşembeye kadar sabredicem artık umarım dayanır. Çok geçmiş olsun size en azından belli bir tedavi ile ilerleyebilirsiniz.
Hocam hastalığı yüzde yüz çözen bir ilaç yok. Mesela koksidiyoz olsa sulphamezathine kullanırsın biter. Bu öyle olmuyor. Tamamen geçmiyor, tekrar nüksediyor. En çok etki eden ilaç fungizone. Çok pahalı, yurtdışından geliyor. Bulması da çok zor. Çok moralim bozuldu bu hastalığa. Sizde de birkaç hastalık birden var gibi.

Ya çok üzüldüm keşke hiç hasta olmasalar umarım iyileşir başka forumda bir konu çıkmıştı karşıma megabakteri ile olan savaşını gün gün aktarıyordu galiba incelersiniz umutsuzlağa düşmeyin bence bende öyle yapıyorum başka yolu yok çünkü

Ya çok üzüldüm keşke hiç hasta olmasalar umarım iyileşir başka forumda bir konu çıkmıştı karşıma megabakteri ile olan savaşını gün gün aktarıyordu galiba incelersiniz umutsuzlağa düşmeyin bence bende öyle yapıyorum başka yolu yok çünkü
Sağolun umarım sizin kuşunuz da iyileşir.

Hocam hastalığı yüzde yüz çözen bir ilaç yok. Mesela koksidiyoz olsa sulphamezathine kullanırsın biter. Bu öyle olmuyor. Tamamen geçmiyor, tekrar nüksediyor. En çok etki eden ilaç fungizone. Çok pahalı, yurtdışından geliyor. Bulması da çok zor. Çok moralim bozuldu bu hastalığa. Sizde de birkaç hastalık birden var gibi.
İzmir'de bir veterinerde vardı sanırım o ilaç, isterseniz iletişim bilgilerini vereyim kargo ile yollarlar belki.

Hocam moralinizi bozmayın. Kuşunuzun ağırlığı iyiyse, tedaviye cevap verir. Erken dönemdeyseniz atlatır. Benim önceden bir kuşumda vardı, birçok veterinere götürdüm. Kendi özel ilaçlarından verdiler hiçbir işe yaramadı. En son götürdüğüm veteriner mikroskopta gördü teşhsi koydu ama maalesef geç kalmıştık :(

Eğer erken dönemdeyseniz bence iyileşir. İlacı bulamassanız bana mesaj atın. İzmir'de bir veterinerde gördüm diye hatırlıyorum. Ya ben gidip alıp sie kargoları ya da siz direkt onlardan alırsınız onlar kargolar. Kargo şubesine yakın ama kargo ile ilaç gönderirler mi bilmiyorum. Moralinizi bozmayın.

Geri