Karadeniz Pet

Kuşum durduk yere bağırıyor

Arvelo

Yeni Üye
Evet, kuşum gerçekten durduk yere bağırıyor. Olayı şöyle açıklayayım: Sabah uyandığımda kafesinden çıkarıyorum enerjisini atmak için odada 2-3 tur uçuyor sonra da yanıma geliyor. Yanıma geldiğinde de elime alıyorum ve sonra bir anda bağırıp odayı turlayıp elime geliyor(Bunu bir çok kez tekrarlıyor), bir de çok enerjik bir kuş yerinde durmuyor. Sizce neyden kaynaklanıyor? (Kuşum 5 aylık erkek bir kuş)

Bağırmasının bir çok anlamı olabilir.Sıkılıp sizinle oynamak için,ilginizi çekmek için,korktuğu ya da strese girdiği için.Anlaşılan kuşunuza ilgi gösteriyorsunuz ilgisizlikten kaynaklanacağını düşünmüyorum.Güneş doğarken ve güneş batarken muhabbet kuşları genellikle öterler bu doğaldır.Ödül yöntemi ile bu sorunu çözebilirsiniz

Bu bir sorun değil. Gayet doğal bir durum. Sizinle olan bağları, güneşin konumu kuşların ötmesinde, konuşmasında ana faktör... Tabi bir de kuşun erginliğe ulaşma sürecinde (özellikle erkeklerde olur.) fazlaca bağırmaları kaçınılmaz. Dişiler de kızgınlık dönemlerinde aşırı hırçın ve gürültücü olabiliyor. Alışırsanız sizin için daha hayırlı olur. Nitekim kuşların istemedikleri halde susturulmaları zordur. Genelde şöyle bir algı var. Kafesin üstünü örterseniz kuş susar. Bence yanlış bir inanış. Kuş naif bir karaktere sahipse susar. İnatsa daha çok bağırır. :p

Cevaplarınız için çok teşekkürler, alışacağız artık.

Evet, kuşum gerçekten durduk yere bağırıyor. Olayı şöyle açıklayayım: Sabah uyandığımda kafesinden çıkarıyorum enerjisini atmak için odada 2-3 tur uçuyor sonra da yanıma geliyor. Yanıma geldiğinde de elime alıyorum ve sonra bir anda bağırıp odayı turlayıp elime geliyor(Bunu bir çok kez tekrarlıyor), bir de çok enerjik bir kuş yerinde durmuyor. Sizce neyden kaynaklanıyor? (Kuşum 5 aylık erkek bir kuş)
Gayet normal :)

Alarm verir gibi ötüyorsa gayet normal. Onunla daha çok vakit geçirin, sessiz sakin bir kuşunuz olacağına neşeli enerjili bir kuş her zaman daha iyidir :)

Geri