Karadeniz Pet

Kuşum durgun, elime aldığımda göğüs kemiği belli oluyor

19subat

Yeni Üye
Muhabbet kuşum Şubat 7 aylık.
nisan ayında parazitler yüzünden hafif bir rahatsızlık geçirmişti veteriner sonrası iki gün içinde kendine gelmişti.
Bu sefer yaklaşık 3 haftadır durgun ve geçen hafta veterinere gittiğimizde yine parazit sorununun olduğunu öğrendik.
bir gün kullanımlık toz ilaç verdi 24 saatte etki edebilir etmezse de şırıngaya çektiği kırmızı ilacı suya damlatmamızı önerdi. Ve yine düzelmedi. Kafesin kapısı açık ama çıkmıyor. Ötmüyor ötse de sesi cılız çıkıyor. Elimize aldığımızda göğüs kemiği hissediliyor zayıf olduğunu anlayabiliyoruz. Yemesinde sorun yok gibi görünüyor çünkü görüyorum yediğini ve yem kabuğu dolu oluyor kafes altı. Dışkılaması kesinlikle azaldı. Ve popo deliği kısmı açık duruyor eskiden bu kadar görünmezdi. Sanki oranın tütü dökülmüş gibi. Dışkısı popo tüylerine bulaşıyordu o sorun kalktı ortadan. Fakat diğer yazdıklarımda azalma olmadı. Kabarık duruyor genelde. Ve kuşun kuyruğu eğik duruyor kendi de dik durmuyor tünekte. Bir kaç fotoğraf ekleyeceğim lütfen bilgili olan arkadaşlar yorumlayabilir mi? Fotopraflardaki gibi tünekte iki ayağı da görünmüyor nerdeyse öne doğru yatıyor bildiğiniz. Normal mi bu ilk defa bu dönemde bu şekilde sürekli uyukluyor. Dikkat etmediğim atladığım bir yer olduysa da konu ile bilgili kişilerin sorularına yanıt verebilirim. İlaçların yanında birde sarı bemiks vitamin verdi onu da kullanmaya çalışıyorum.Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• 5790EC62-F844-498B-8DC2-F761DFC03DDA.jpeg
    5790EC62-F844-498B-8DC2-F761DFC03DDA.jpeg
    446 KB · Görüntüleme: 86
  • 1890A223-0C74-4265-B12B-1575943EF699.jpeg
    1890A223-0C74-4265-B12B-1575943EF699.jpeg
    388 KB · Görüntüleme: 92
  • A6284716-B0C6-49A8-9F7F-A7B8DB1F9848.jpeg
    A6284716-B0C6-49A8-9F7F-A7B8DB1F9848.jpeg
    897.8 KB · Görüntüleme: 97
Kırmızı ilaç sulfemezatin mi acaba? Bana megabakteri gibi geldi, eğer öyleyse vakit kaybetmeden tedaviye başlamak gerek. @Recai SULAMİS hocam daha iyi teşhis koyabilir. Veterinere tekrar giderseniz eğer, dışkıdan örnek alıp mikroskopta incelemesini isteyin 5 dakika sürer. Swap testide yaptırsanız iyi olur.

Kırmızı ilaç sulfemezatin mi acaba? Bana megabakteri gibi geldi, eğer öyleyse vakit kaybetmeden tedaviye başlamak gerek. @Recai SULAMİS hocam daha iyi teşhis koyabilir. Veterinere tekrar giderseniz eğer, dışkıdan örnek alıp mikroskopta incelemesini isteyin 5 dakika sürer. Swap testide yaptırsanız iyi olur.
Cevabınız için teşekkür ederim. Veteriner dışkısını mikroskopta inceledi ve birsürü yumurta gördü sonrasında bu tedsvilere başladık, bugün toz ilacının son günü kendine getirmediği için yine arayacağım. Yeniden gitmek gerekiyor demek ki

Cevabınız için teşekkür ederim. Veteriner dışkısını mikroskopta inceledi ve birsürü yumurta gördü sonrasında bu tedsvilere başladık, bugün toz ilacının son günü kendine getirmediği için yine arayacağım. Yeniden gitmek gerekiyor demek ki
Swap testi 200 TL, imkanınız varsa yaptırın. Koksidiyozdan şüphelenmiş sanırım veteriner. Toz ilaç, eğer kahverengi gibiyse bağırsaklardaki kanamayı durdurmak için vermiş olabilir. Dışkısı kanlı gibi siyah sıvı gibiyse eğer. Kırmızı ilaç sulfemezatin sanırım, o da koksidiyoz tedavisi için. Bende dün kontrole götürdüm, mikroskopta çok yumurta gördü ama sulfemezatini çok uzun süre kullandığımız için vetakoksin verdi, etken maddesi farklı diye. Umarım çabucak sağlıklarına kavuşurlar. Koksidiyoz, eğer tedavi edilmesse çok tehlikeli, iç organları bitiren bir hastalık.

Dün veterinere gittik sordum kırmızı ilaö sülfametazinmiş. Dışkısına baktı yeniden mikroskopla biz bile fark ettim doğru düzgün kalmamış yumurta. Düzeltmiş parazit yönünden fakat ilaç kullanımı sonrası iki üç yerde mantar oluşmuş. Şimdi mikostatin kullanacağım bu akşamdan itibaren. İki gün iki damla şeklinde. Bu durgunluğunun normal olmamasının sebebi parazitlerin bıraktığı etki olabilirmiş geçmeyedebilirmiş yani. Yemek yiyor su içiyor ama bilmiyorum. Ümidim bu iki gün kullanacağım ilaçtan. Göğüs kemiğine baktı öyle kötü değil dedi. Ve elimizi kafese soktuğumuzda bizimle mücadele ediyo ısırıyo kaçıyo yani yorgun değil asla biri ilgilendiği zaman . Ağır durumlu olan bi kuş hiçbirine tepki vermezdi diye düşünüyorum. Sizce?

Dün veterinere gittik sordum kırmızı ilaö sülfametazinmiş. Dışkısına baktı yeniden mikroskopla biz bile fark ettim doğru düzgün kalmamış yumurta. Düzeltmiş parazit yönünden fakat ilaç kullanımı sonrası iki üç yerde mantar oluşmuş. Şimdi mikostatin kullanacağım bu akşamdan itibaren. İki gün iki damla şeklinde. Bu durgunluğunun normal olmamasının sebebi parazitlerin bıraktığı etki olabilirmiş geçmeyedebilirmiş yani. Yemek yiyor su içiyor ama bilmiyorum. Ümidim bu iki gün kullanacağım ilaçtan. Göğüs kemiğine baktı öyle kötü değil dedi. Ve elimizi kafese soktuğumuzda bizimle mücadele ediyo ısırıyo kaçıyo yani yorgun değil asla biri ilgilendiği zaman . Ağır durumlu olan bi kuş hiçbirine tepki vermezdi diye düşünüyorum. Sizce?
İyi yönde gelişme olmasına çok sevindim. Durumu çok kötü olan kuşlar çevresine tepki vermeyi bırakır ama o aşamada değilsiniz. Kaç gram acaba kuşunuz şu an? Kemiğe bakarken, kemiğin yanlarına bakmanız lazım asıl, oralardaki et ve yağ tabakası erimiş mi diye. Yem yiyip su içmesi çok iyi. Mantar olması kötü ama. Geçmiş olsun.

İyi yönde gelişme olmasına çok sevindim. Durumu çok kötü olan kuşlar çevresine tepki vermeyi bırakır ama o aşamada değilsiniz. Kaç gram acaba kuşunuz şu an? Kemiğe bakarken, kemiğin yanlarına bakmanız lazım asıl, oralardaki et ve yağ tabakası erimiş mi diye. Yem yiyip su içmesi çok iyi. Mantar olması kötü ama. Geçmiş olsun.

ilk yazdığımda ötmüyordu paraziti vardı kaşınıyordu. Şu an bu ilk yazdıklarımdan kaşınması gitti paraziti temizlenmiş ve ötüyor eskisi gibi olmasada.
elimizden yine canlı kanlı bir şekilde kaçıyor. bırakıldığında yine çöküyor uyku moduna geçiyor. sesleniyoruz biraz daha toparlanıyor.
parazitlerden kalan kalıcı bir şey olmuş olabilir gerçekten veterinerin dediği gibi.
mantar var yazmıştım hatırlarsanız, mikostatine başladım bugün ikinci günü son damlasını vereceğim ama etki ettiğini düşünmüyorum.
bu sebepten dolayı parazitten kalıcı bir hasar kalmış olabileceğine daha çok ihtimal veriyorum.
ara sıra kanatlarında hafif bir titreme oluyor araştırdım stresten olabilirmiş. veterinerde üzerinde hastalıktan kalma stres oluşmuş olabilir dedi. birde çene altlarında patlamamış tüyler var onlarda yapabilir ikisi birleşip yormuş olabilir dedi.
göğüs kemiği biraz canımı sıkıyor bu sabah önünden bir fotograf cektim dısardan görürnen bir şey yok. ama ellediğimde kemik gayet var.
siz yağ dokusundan bahsetmiştiniz. bakmayada korkuyorum kötüyse durumu diye ama nasıl anlayabilirim yağ dokunun olup olmadığını. bilgi verebilir misiniz?

Ekli dosyalar

• thumbnail_IMG_4560.jpg
    thumbnail_IMG_4560.jpg
    20.7 KB · Görüntüleme: 76
  • thumbnail_IMG_4559.jpg
    thumbnail_IMG_4559.jpg
    21.9 KB · Görüntüleme: 70
mesajınız gelmedi
sıcaklardan da oluyor olabilri mi bu kadar durgunluk? kelime falan da söylemiyor çok nadir çıkıyor. önceden konuşurdu. hastalık geçirmesine ek aşırı sıcak havalarla beraber bu durumda olabilir mi ? hiç rastladınız mı bu duruma çünk veteriner iç kuruluğu yok diyor, oluşan bir kaç mantar da ilaçlar sonrasında oldu diyor.

ilk yazdığımda ötmüyordu paraziti vardı kaşınıyordu. Şu an bu ilk yazdıklarımdan kaşınması gitti paraziti temizlenmiş ve ötüyor eskisi gibi olmasada.
elimizden yine canlı kanlı bir şekilde kaçıyor. bırakıldığında yine çöküyor uyku moduna geçiyor. sesleniyoruz biraz daha toparlanıyor.
parazitlerden kalan kalıcı bir şey olmuş olabilir gerçekten veterinerin dediği gibi.
mantar var yazmıştım hatırlarsanız, mikostatine başladım bugün ikinci günü son damlasını vereceğim ama etki ettiğini düşünmüyorum.
bu sebepten dolayı parazitten kalıcı bir hasar kalmış olabileceğine daha çok ihtimal veriyorum.
ara sıra kanatlarında hafif bir titreme oluyor araştırdım stresten olabilirmiş. veterinerde üzerinde hastalıktan kalma stres oluşmuş olabilir dedi. birde çene altlarında patlamamış tüyler var onlarda yapabilir ikisi birleşip yormuş olabilir dedi.
göğüs kemiği biraz canımı sıkıyor bu sabah önünden bir fotograf cektim dısardan görürnen bir şey yok. ama ellediğimde kemik gayet var.
siz yağ dokusundan bahsetmiştiniz. bakmayada korkuyorum kötüyse durumu diye ama nasıl anlayabilirim yağ dokunun olup olmadığını. bilgi verebilir misiniz?
Elinize aldığınızda göğüs kemiğinin altlarına doğru inip kemiğin sağına ve soluna bakın, şöyle basitçe anlatayım ya da çizerek anlatayım.
kuş kemik.png

Burada anlatmak istediğim, kemik elinize zaten gelir, ama sağına soluna bakın. Bıçak kemik dedikleri son evre en sağdaki fotoğraf o.
Hassas tartınız varsa önce boş kafesi tartın sonra kuşu koyup tartın. Ağırlığını ölçerseniz çok iyi olur.
Hastalıktan yeni çıkmışsa o yüzden durgun olabilir. Probiyotik ve vitamin verebilirsiniz, vitamin ve probiyotik tavsiyesi için ayrı konu açın, tecrübeli arkadaşlar yardım eder, genelde röhnfried ürünleri tavsiye ediliyor.

Veteriner mikroskopta inceleme yapmış mıydı? koksidiyoz vardı sanırım, çubuk bakteride çıkmış mıydı? Kursak mantarıda diyorlar, mega bakteride diyorlar.

Kuş şu an normal kendi halinde iken kabarık mı? uyukluyor mu? yem yeme ve su içme durumu nasıl? altına temiz bir kağıt havlu koyup dışkı fotoğraflarıda atın güncel. @Recai SULAMİS hocam bir baksın.

Ölçtüm 30 gram. Dediğiniz gibi incelemeye çalıştım sivri değil öyle tam ama yinede normal değil asla. İnsternette 30-40-50 gram aralıgında diyor. Şubat 7 aylık 30 gram çok mu az? Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum artık

Elinize aldığınızda göğüs kemiğinin altlarına doğru inip kemiğin sağına ve soluna bakın, şöyle basitçe anlatayım ya da çizerek anlatayım.
Ekli dosyayı görüntüle 58705

Burada anlatmak istediğim, kemik elinize zaten gelir, ama sağına soluna bakın. Bıçak kemik dedikleri son evre en sağdaki fotoğraf o.
Hassas tartınız varsa önce boş kafesi tartın sonra kuşu koyup tartın. Ağırlığını ölçerseniz çok iyi olur.
Hastalıktan yeni çıkmışsa o yüzden durgun olabilir. Probiyotik ve vitamin verebilirsiniz, vitamin ve probiyotik tavsiyesi için ayrı konu açın, tecrübeli arkadaşlar yardım eder, genelde röhnfried ürünleri tavsiye ediliyor.

Veteriner mikroskopta inceleme yapmış mıydı? koksidiyoz vardı sanırım, çubuk bakteride çıkmış mıydı? Kursak mantarıda diyorlar, mega bakteride diyorlar.

Kuş şu an normal kendi halinde iken kabarık mı? uyukluyor mu? yem yeme ve su içme durumu nasıl? altına temiz bir kağıt havlu koyup dışkı fotoğraflarıda atın güncel. @Recai SULAMİS hocam bir baksın.
Ölçtüm 30 gram. Dediğiniz gibi incelemeye çalıştım sivri değil öyle tam ama yinede normal değil asla. İnsternette 30-40-50 gram aralıgında diyor. Şubat 7 aylık 30 gram çok mu az? Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum artık

30 gram biraz düşük. Hangi şehirdeydiniz? Bulunduğunuz şehirde kuşlardan anlayan iyi bir veteriner önerelim.

İstanbuldayım ben. olur önerebilirseniz sevinirim tabi. bugün dışkı fotoğrafını da ekleyeceğim yeniden
İzmir'de olduğum için İStanbul'dakileri çok bilmiyorum ama sanırım şurası için çok iyi diyorlardı;

Ağırlığı biraz düşük, elle besleme yapmanız gerekebilir. İştahı nasıl?

selamlar;
kuşunuz da kuruluk olma ihtimali var, yada farklı birkaç enfeksiyon ile mücadele ediyor olabilir. Aynı sıkıntılar benim kuşumda vardı(kabarık durma, aşırık zayıflama, iştahsızlık ishal vb). Az önce veterinerden geldim bazı ilaçlar verdi. Kesinlikle kuşunu iyi bir veterinere götürmeni öneriyorum, inernetten petshop tan alınan akıl geç kalmanıza yol açacaktır. Gittiğim veteriner Kağıthane/İstanbulda. Yakınsanız adres paylaşabilirim.
Ayrıca kuşum için açtığım başlık aşağıda, verilen ilaçları görebilirsin;

İzmir'de olduğum için İStanbul'dakileri çok bilmiyorum ama sanırım şurası için çok iyi diyorlardı;

Ağırlığı biraz düşük, elle besleme yapmanız gerekebilir. İştahı nasıl?
İştahı iyi maşallah yani darısını da yiyor normal yeminide eskisi kadar yemiyordur ama yiyor ben yinede emin olamayıp elimle darıda veriyorum suyu da gayet iyi içiyor dışkısı ishal değil yeşil kısmı da beyaz kısmıda normal dağınık yapmıyor. Ama işte cok durgun. Göğüs kemiğini çözemiyorum bıçak gibi değil ama normalde değil

Geri