Karadeniz Pet

Kuşum durgun, elime aldığımda göğüs kemiği belli oluyor

Y
selamlar;
kuşunuz da kuruluk olma ihtimali var, yada farklı birkaç enfeksiyon ile mücadele ediyor olabilir. Aynı sıkıntılar benim kuşumda vardı(kabarık durma, aşırık zayıflama, iştahsızlık ishal vb). Az önce veterinerden geldim bazı ilaçlar verdi. Kesinlikle kuşunu iyi bir veterinere götürmeni öneriyorum, inernetten petshop tan alınan akıl geç kalmanıza yol açacaktır. Gittiğim veteriner Kağıthane/İstanbulda. Yakınsanız adres paylaşabilirim.
Ayrıca kuşum için açtığım başlık aşağıda, verilen ilaçları görebilirsin;
selamlar;
kuşunuz da kuruluk olma ihtimali var, yada farklı birkaç enfeksiyon ile mücadele ediyor olabilir. Aynı sıkıntılar benim kuşumda vardı(kabarık durma, aşırık zayıflama, iştahsızlık ishal vb). Az önce veterinerden geldim bazı ilaçlar verdi. Kesinlikle kuşunu iyi bir veterinere götürmeni öneriyorum, inernetten petshop tan alınan akıl geç kalmanıza yol açacaktır. Gittiğim veteriner Kağıthane/İstanbulda. Yakınsanız adres paylaşabilirim.
Ayrıca kuşum için açtığım başlık aşağıda, verilen ilaçları görebilirsin;
Merhabalar benim kuşum da ishal yok aşırı zayıflama yok yemeğini yiyor suyunu içiyor ama çok durgun normal bir durgunlukta değil veterner internette yazan kuruluk değil dedi çok az mantarı vardı onlarda ilaçlardan sonra oluşmuş mikroskopta gördük. İsmail beyin önermiş olduğu veterinere bakacağım ne gerekiyorsa yapmış olmaktan emin olmak istiyorum çok üzgünüm

Elinize aldığınızda göğüs kemiğinin altlarına doğru inip kemiğin sağına ve soluna bakın, şöyle basitçe anlatayım ya da çizerek anlatayım.
Ekli dosyayı görüntüle 58705

Burada anlatmak istediğim, kemik elinize zaten gelir, ama sağına soluna bakın. Bıçak kemik dedikleri son evre en sağdaki fotoğraf o.
Hassas tartınız varsa önce boş kafesi tartın sonra kuşu koyup tartın. Ağırlığını ölçerseniz çok iyi olur.
Hastalıktan yeni çıkmışsa o yüzden durgun olabilir. Probiyotik ve vitamin verebilirsiniz, vitamin ve probiyotik tavsiyesi için ayrı konu açın, tecrübeli arkadaşlar yardım eder, genelde röhnfried ürünleri tavsiye ediliyor.

Veteriner mikroskopta inceleme yapmış mıydı? koksidiyoz vardı sanırım, çubuk bakteride çıkmış mıydı? Kursak mantarıda diyorlar, mega bakteride diyorlar.

Kuş şu an normal kendi halinde iken kabarık mı? uyukluyor mu? yem yeme ve su içme durumu nasıl? altına temiz bir kağıt havlu koyup dışkı fotoğraflarıda atın güncel. @Recai SULAMİS hocam bir baksın.
Merhabalar dışkı fotoğrafları günceldir. Kuş normal halindeyken kabarık bu arada atlamışım bu sorunuzu.ve de uyukluyor. Ama bir ilgilenelim hemen ötüyor eskisi gibi olmasa da . Bir de halsiz gibi duruyor ama kafes içinde elimizi soktuğumuzda kaçıyor gayet hızlı şekilde ve ısırıyor. Bu ümit verici yani kendinden geçmiş değil. Yumurta maması yaptım şimdi ek olarak umarım yer.

Ekli dosyalar

• BA4FFABC-4D85-461E-BAEC-CA6613AD6F73.jpeg
    BA4FFABC-4D85-461E-BAEC-CA6613AD6F73.jpeg
    419 KB · Görüntüleme: 36
  • 3B5EF764-25DA-4F6C-90C7-90AEBD1B8C7C.jpeg
    3B5EF764-25DA-4F6C-90C7-90AEBD1B8C7C.jpeg
    628.7 KB · Görüntüleme: 29
Merhabalar dışkı fotoğrafları günceldir. Kuş normal halindeyken kabarık bu arada atlamışım bu sorunuzu.ve de uyukluyor. Ama bir ilgilenelim hemen ötüyor eskisi gibi olmasa da . Bir de halsiz gibi duruyor ama kafes içinde elimizi soktuğumuzda kaçıyor gayet hızlı şekilde ve ısırıyor. Bu ümit verici yani kendinden geçmiş değil. Yumurta maması yaptım şimdi ek olarak umarım yer.
İmkanınız varsa iyi bir veterinere götürün geç olmadan. O attığım için çok iyi diyorlar ama ben hiç gitmedim. Gidebiliyorsanız bir gidin oraya. Swap testi ve mikroskop incelemesi isteyin. Mikroskopta koksidiyoz var mı ya da mega bakteri var mı belli olur. Swap testinde ise hangi bakteri olduğu çıkar ve antibiyogram testinde hangi ilacın iyi geleceği çıkar. Swap testi 200 TL sanırım. Mikroskopta incelemeye ekstra para almazlar, muayene ücretide 100 TL civarıdır diye tahmin ediyorum.

Bu
İmkanınız varsa iyi bir veterinere götürün geç olmadan. O attığım için çok iyi diyorlar ama ben hiç gitmedim. Gidebiliyorsanız bir gidin oraya. Swap testi ve mikroskop incelemesi isteyin. Mikroskopta koksidiyoz var mı ya da mega bakteri var mı belli olur. Swap testinde ise hangi bakteri olduğu çıkar ve antibiyogram testinde hangi ilacın iyi geleceği çıkar. Swap testi 200 TL sanırım. Mikroskopta incelemeye ekstra para almazlar, muayene ücretide 100 TL civarıdır diye tahmin ediyorum.
Bu söylediğiniz veteriner işe görüşeceğim pazartesi günü inşallah götürebilirim de sebebini çözümünü bulurlar. Çok teşekkür ederim şimdiye kadar ki cevaplarınız için

Merhaba İsmail Bey, bugün farklı bir veterinere gittik. Röntgen çektirdik bugün Fotoğrafı tam koyamıyorum boyut büyük olduğu için. Veteriner karaciğer büyümesi olduğunu söyledi. Kursağı bu kadar belirgin olmamalıymış onu da söyledi ne anlama geldiğini bilmiyorum ama iç kuruluk belirtisi olabilir dedi ama kesin demedi. Göğüs kemiğine baktı biz iç kuruluktan şüphelendiğimiz için özellikle dikkat cekmek istedik. Zayıfladığı için belli oluyor böyle dedi yani iç kuruluk bu demedi. İnceledi bayağı yanlarından tuttu elle muayene etti. Siz de röntgene bakabilir misiniz bir görüşünüz var mıdır? 5 ilaca başlayacağız umarım kaldırabilir. İlaçları da ekliyorum

Ekli dosyalar

• 38B654A3-3113-4182-9682-94DC04C3CF14.jpeg
    38B654A3-3113-4182-9682-94DC04C3CF14.jpeg
    464.7 KB · Görüntüleme: 41
  • 5D5E3D7A-6BA8-4C16-A88A-2917851C8644.jpeg
    5D5E3D7A-6BA8-4C16-A88A-2917851C8644.jpeg
    725.3 KB · Görüntüleme: 54
Merhaba İsmail Bey, bugün farklı bir veterinere gittik. Röntgen çektirdik bugün Fotoğrafı tam koyamıyorum boyut büyük olduğu için. Veteriner karaciğer büyümesi olduğunu söyledi. Kursağı bu kadar belirgin olmamalıymış onu da söyledi ne anlama geldiğini bilmiyorum ama iç kuruluk belirtisi olabilir dedi ama kesin demedi. Göğüs kemiğine baktı biz iç kuruluktan şüphelendiğimiz için özellikle dikkat cekmek istedik. Zayıfladığı için belli oluyor böyle dedi yani iç kuruluk bu demedi. İnceledi bayağı yanlarından tuttu elle muayene etti. Siz de röntgene bakabilir misiniz bir görüşünüz var mıdır? 5 ilaca başlayacağız umarım kaldırabilir. İlaçları da ekliyorum
@Recai SULAMİS

Hocam swap testi ile mikroskop incelemesi yapmadılar mı?

Hangi veterinere gittiniz? Benim gittiğim veteriner swap ve antibiyogram testi yapmadan bu tür antibiyotikler vermiyor. recai hocamda bi baksın bu aralar çok yoğun ama bakarsa çok iyi olur.

Hangi veterinere gittiniz? Benim gittiğim veteriner swap ve antibiyogram testi yapmadan bu tür antibiyotikler vermiyor. recai hocamda bi baksın bu aralar çok yoğun ama bakarsa çok iyi olur.
Sizin dediğinize gidemedim fiyat almak için aradığımda ne yazık ki uçuk fiyatlar söylediler hiç önemli değil iyi olsun yeter ki ama maalesef durumlar o kadarına el vermiyor, araştırıp yine yorumları güzel olan bir veterinere gittim onlar swap demedi ama röntgenine baktılar , birde biz dedik kaldırabilir mi bu ilaçları diye sadece mikostatinin kimyasal olduğunu söyledi diğerleri bitkiselmiş.

selam,
1 hafta önce veterinere gittim bende, birebir aynı ilaçları yazdı, ekstradan besleme tozu verdi, benim kuşum 25 gramdı. Tedaviyi uygulayali 3 gün oluyor şu an 28 gram ve kuş kendine geldi, hareketlendi.
Benim kuşumdada karaciğer büyümesi ve akciğerlerinde doluluk vardı. Ayrıca kursak duvarı kalınlaşmış, muhtemelen kursak mantarından kaynaklı imiş.
Veterinerin söylediğinin haricinde ZOLAX kapsülü 100ml su ile karıştırdım sadece o suyu içiriyorum kuşa. 3-4 güdür baya toparladı 1 ay devam edeceğim böyle.

Sizin kuşunuzda çok zayıf, yaklaşık 40 gram olması gerek. Kuşun iştahı yoksa bir süre besleme tozu ve dal darı ile besleyin toplayacaktır.

Ekli dosyalar

• aaa.jpg
    aaa.jpg
    66.9 KB · Görüntüleme: 64
selam,
1 hafta önce veterinere gittim bende, birebir aynı ilaçları yazdı, ekstradan besleme tozu verdi, benim kuşum 25 gramdı. Tedaviyi uygulayali 3 gün oluyor şu an 28 gram ve kuş kendine geldi, hareketlendi.
Benim kuşumdada karaciğer büyümesi ve akciğerlerinde doluluk vardı. Ayrıca kursak duvarı kalınlaşmış, muhtemelen kursak mantarından kaynaklı imiş.
Veterinerin söylediğinin haricinde ZOLAX kapsülü 100ml su ile karıştırdım sadece o suyu içiriyorum kuşa. 3-4 güdür baya toparladı 1 ay devam edeceğim böyle.

Sizin kuşunuzda çok zayıf, yaklaşık 40 gram olması gerek. Kuşun iştahı yoksa bir süre besleme tozu ve dal darı ile besleyin toplayacaktır.
35-40 gram arası normal aslında. Daldarı verirken dikkatli verin, fazlası tehlikeli oluyor. Yumurta mamasını çok severler, benim tarifim çok basit. Yumurta sarısını rendeliyorum, beyazını yemiyorlar. Üstüne biraz irmik serpip karıştırıp veriyom. Yumurta mamasında dikkat edilmesi gereken konu, yaz ayları çok sıcak geçiyor, mamayı kafesde uzun süre bırakmamak gerek. Ben 3--4 saat sonra alıyorum.

@İsmail ERDEN ismail bey peki haftada kac kez yumurta mamasi verilmeli? Bir de fazla yedigi zaman kus zarari olur mu?

selam,

Sizin kuşunuzda çok zayıf, yaklaşık 40 gram olması gerek. Kuşun iştahı yoksa bir süre besleme tozu ve dal darı ile besleyin toplayacakt

ır.
35-40 gram arası normal aslında. Daldarı verirken dikkatli verin, fazlası tehlikeli oluyor. Yumurta mamasını çok severler, benim tarifim çok basit. Yumurta sarısını rendeliyorum, beyazını yemiyorlar. Üstüne biraz irmik serpip karıştırıp veriyom. Yumurta mamasında dikkat edilmesi gereken konu, yaz ayları çok sıcak geçiyor, mamayı kafesde uzun süre bırakmamak gerek. Ben 3--4 saat sonra alıyorum.
merhabalar
selam,

Merhabalar, çok sevindim kuşunuzun iyiye gitmesine darısı bizim başımıza. Beslenme tozu nedir? Dal darıyı elimizden geldiğince hep elimizle veriyoruz ama bugğn yememiş mesela elle verilenleri. Sanırım ilaçlar yüzünden elimize alıyoruz beşer dk arayla ilaç sıkmak için o onu korkuttu sanırım. Zonax ne işe yarıyor

Merhabalar, ben sarısını beyazını kabugunu bide bebe bisküvisi ufalıyorum hiç yemedi sevmedi. Sizin yaptıgınız gibi deneyeceğim bir de

selam,

Bir de sizin kuşunuz titriyor muydu arada kanatları?

Merhabalar, çok sevindim kuşunuzun iyiye gitmesine darısı bizim başımıza. Beslenme tozu nedir? Dal darıyı elimizden geldiğince hep elimizle veriyoruz ama bugğn yememiş mesela elle verilenleri. Sanırım ilaçlar yüzünden elimize alıyoruz beşer dk arayla ilaç sıkmak için o onu korkuttu sanırım. Zonax ne işe yarıyor
Zolax, normalde insanlarda maya ve mantar karşıtı kullanılan bir ilaç. 100mg lik 7 kapsülden olan bir kutu aldım eczaneden, fiyatı 60 tl. Kafes kuşlarında kanatlı hayvanlarda kuruluk tedavisinde kullanılıyor ve öneriliyor bazı yerlerde. Kuruluk dediğimiz hastalık mantar kaynaklıdır ve teorik olarak kuruluğu çözüm sağlayabilecek bir ilaç. Normalde 1 litre suya 1 kapsül şeklinde kullanılıyor ancak benim kuşum bu sıralar pek su içmediği için 100ml ye 1 kapsül şeklinde karışım yaptım. Ufak bir kapağa koyuyorum kuşum ordan içiyor. Muhtemelen mantar tedavisindede etkisi oldu.

Besleme tozuna gelirsek, içeriğinin ne olduğunu bilmiyorum açıkcası, ama kokusu aynı bebe bisküvisi gibi. 1 çay kaşığı tozu 2ml suya karıştırıyorum ve 3 saat arayla 4 er damla direkt kuşun ağzına şırıngayla veriyorum, veteriner verdi bunuda. Dışarda nerde bulunur bilmiyorum ama muhtemelen çoğu veterinderde vardır. 3-4 günde kuşun yaklaşık 3 gram almasında bunların etkisi var, ayrıca daha önce hiç dal darı kullanmadım ama bu hastalık sebebi ile iştahı kapandığı için öneri üzerine vermiştim, kuşumda sevdi sanırım. Dal darıyı sürekli vermek zararlı kilo yapar diyorlar ama mevcut bu durumda kuşun güce kuvvete gelmesindede etkili oldu.

İlaçları ihmal etmezseniz ve kuşun besin almasını sağlayabilirseniz kesinlikle sizin kuşunuzunda iyileşeceğine eminim. Beslenme tozunu kesinlikle temin edin iştah yoksa, kalori çok önemli şu sıralar kuşunuz için. Besleme tozu aşağıdaki gibi birşey.

Ekli dosyalar

• 2b8bca88-d0a5-487d-9dee-81ae5572d4c4.jpg
    2b8bca88-d0a5-487d-9dee-81ae5572d4c4.jpg
    60.7 KB · Görüntüleme: 14
Bir de sizin kuşunuz titriyor muydu arada kanatları?
evet titriyordu özellikle sabahları, gece üzerini havlu kapatıyorum üşümemesi için. Şu sıralar titreme gibi bir sorun yok.

Bu arada veterinere ilaçlar, röntgen, muayene dahil ne kadar ücret ödediğinizi merak ettim. Birebir aynı uygulamayı benim kuşa yaptılar baya tuzluydu 😁 ama deydi kuş kurtuldu gibi sonuçta

@Mr DK kuşunuzun iyileşmesine çok sevindim. ben de veterinere götürmeyi düşünüyorum ileri ki zamanlarda. Maalesef ekonomik özgürlüğüm olmadığı için para biriktirip anca götürmem gerekecek. o yüzden ilaçlar-röntgen-muayene kadar tuttu ayıptır sorması

evet titriyordu özellikle sabahları, gece üzerini havlu kapatıyorum üşümemesi için. Şu sıralar titreme gibi bir sorun yok.

Bu arada veterinere ilaçlar, röntgen, muayene dahil ne kadar ücret ödediğinizi merak ettim. Birebir aynı uygulamayı benim kuşa yaptılar baya tuzluydu 😁 ama deydi kuş kurtuldu gibi sonuçta
Muayene 80, tek parçalı röntgen 120, 4 ilaç 230 toplamda 430 tl ödedim. Bana da tuzlu ve abartı geldi ama benim de kuşum iyileşsin yeter ki yapacak bir şey yok.

Muayene 80, tek parçalı röntgen 120, 4 ilaç 230 toplamda 430 tl ödedim. Bana da tuzlu ve abartı geldi ama benim de kuşum iyileşsin yeter ki yapacak bir şey yok.
Muayene 80 röntgen 180 5 ilaç 560 lira tuttu. Birazda veterinerlerin şerefsizliği var ama neyse

@Mr DK kuşunuzun iyileşmesine çok sevindim. ben de veterinere götürmeyi düşünüyorum ileri ki zamanlarda. Maalesef ekonomik özgürlüğüm olmadığı için para biriktirip anca götürmem gerekecek. o yüzden ilaçlar-röntgen-muayene kadar tuttu ayıptır sorması
80 muyene rönten 180 ilaçlar total 560 tl. Ama diğer arkadaş röntgen 120 tuttu demiş. Veterinerden veterinere farklı tarife sanırım.

Geri