Karadeniz Pet

Kuşum ilk yumurtasını yaptı, ne yapmalıyım?

Kaktüs

Yeni Üye
Selamlar herkese çok mutluyuz bugün kuşum ilk yumurtasını yaptı. Fakat üstüne oturmadı, bu süreçte ne yapmalıyız ne yapmamalıyız nasıl beslemeliyiz yuvaya talaş mı koymalıyız , vitamin ne verelim lütfen bizi bilgilendirin 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

2. Yada 3. Yumurtadan sonra kuluçkaya yatmaya başlayabilir, talaş az miktarda koyabilirsiniz yuvaya. 2 günde bir yumurta maması yapıp verin, kafeste kalamar kemiği alçı gaga taşı eksik olmasın dişi kus yumurtalarken mineral ihtiyacı açısından çok önemli

Ben aslında okudum araştırdım ama bu kadar hızlı beklemiyordum başa gelince biraz telaş yaptık açıkçası. İlk yumurtayı yaptı üstüne yatmadı acaba benimsemedi mi dye düşündüm. Bir de kimi vitamin ver kimi verme diyor. Yumurta mamasını kuşum sevmiyor ne vereceğimi şaşırdım

Yumurta mamasına kuşu alıştırmanız lazım özellikle yumurtadan çıkan yavrulara bakarken beslenme açısından çok iyi olur

Ben aslında okudum araştırdım ama bu kadar hızlı beklemiyordum başa gelince biraz telaş yaptık açıkçası. İlk yumurtayı yaptı üstüne yatmadı acaba benimsemedi mi dye düşündüm. Bir de kimi vitamin ver kimi verme diyor. Yumurta mamasını kuşum sevmiyor ne vereceğimi şaşırdım
İnternetten farklı tariflere bakın normalde bayırlir kuşlar yumurta mamasina

Bugün yumurtasını kırdı yuvadan dışarı atmış 🙄

Yerini değiştirsem sıkıntı olur mu başka bir eve alacam

Diğer evde kimse ilgilenmiyor napacağımı şaşırdım kuluçkanın bitmesini mi bekleyeyim

Şimdi eve geldim kafesteki plağı açıp çıkmışlar ikisi 🙄 valla şaştım kaldım ya

Yapmadiysa değiştirebilirsiniz yerini

Yumurta yaptıktan sonra yuvanın içinde değişiklik yapmak iyi olmaz. Folluk yoksa folluk koyun, talaş da konulabilir ama bazı kuşlar talaş sevmiyor başka malzemeler de var araştırırsanız. Özellikle yumurtlama döneminde yumurta verirseniz iyi olur, protein eksikliğinden yumurta kabukları zayıf olabiliyor ya da anne geri yiyebiliyor yumurtayı.

Ama özellikle folluk yoksa mutlaka koyun, yoksa çarpık bacaklı oluyorlar.

Bugün 2. Çiyi yaptı yine dışarı atmış yuvadan neden böyle yapıyor anlamıyorum 😢

Tecrübeme dayanarak, düzenli olarak mama hazırlayıp kafeste çok uzun durmayacak şekilde her gün verin bence. Ben zamanında yumurta atma durumu için özel bir şey yapmamıştım, sadece iyi bakımla bir süre sonra oturmaya başlamıştı. Havuç ve yumurta ağırlıklı