Karadeniz Pet

Kuşum samimi olmak istiyorum, ne yapmalıyım acaba?

Cankuşum

Yeni Üye
1 ay önce aldım kuşumu, şuan 5 aylık erkek bir muhabbet kuşu. Benim de ilk kuşum dolayısıyla tecrübesizim. Kuşum kafese gitmeyi bilmiyor, saatlerce evde yüksekteki çerçevenin üstünde duruyor ben de onu kafese koymak için parmağımı aldım ama hep kafese götürürken yarı yolda uçup kaçtı. Ben de onu havluyla kovalayıp yakaladım kafese soktum. Önceden ben konuşunca yavaş yavaş tünekte yaklaşıyordu , saçımla oynuyordu ama şuan yapmıyor. Bana küsmüş mü? Bir de kuşum kafes dışında uçarak yanıma gelmiyor, hiç omzuma da konmadı ne yapmalıyım, onu nasıl kendime yaklaştırabilirim?
(Biraz uzun anlattım, sabırla okuyan herkese teşekkür ederim )

Bu durumla ilgili çok konu açtınız. İlk mesajınızda size söyledim zaten. Nasıl davranılması gerektiğini. Tekrar söylüyorum kendini güvende hissettiği için yüksek yerlere uçuyor. Ayrıca güvenini kaybetmiş olabilirsiniz o yüzden gelmiyordur. Havluyla yakalayıp kafese koymak travma olabilir. Bir hafta kafesten kesinlikle çıkarmayın. Kafes içi eğitim verin gidin bol bol konuşun. Kafes kapağını açın elinizi sokmayın ama kafese. Yem alın elinize avcunuzu açın kafes kapağında bekleyin o yemi görsün. Belki ilk etapta gelmeyebilir ama bekleyin mutlaka gelecektir. Bu işlemi çok kez tekrarlayın. Her kuşun karakteri farklı. En önemlisi de sabretmek.

Bu durumla ilgili çok konu açtınız. İlk mesajınızda size söyledim zaten. Nasıl davranılması gerektiğini. Tekrar söylüyorum kendini güvende hissettiği için yüksek yerlere uçuyor. Ayrıca güvenini kaybetmiş olabilirsiniz o yüzden gelmiyordur. Havluyla yakalayıp kafese koymak travma olabilir. Bir hafta kafesten kesinlikle çıkarmayın. Kafes içi eğitim verin gidin bol bol konuşun. Kafes kapağını açın elinizi sokmayın ama kafese. Yem alın elinize avcunuzu açın kafes kapağında bekleyin o yemi görsün. Belki ilk etapta gelmeyebilir ama bekleyin mutlaka gelecektir. Bu işlemi çok kez tekrarlayın. Her kuşun karakteri farklı. En önemlisi de sabretmek.
Tekrardan teşekkür ederim

Geri